Orszak Trzech Króli 2020

W poniedziałek 6 stycznia, a więc w Dzień Objawienia Pańskiego, ulicami Starogardu już po raz szósty przejdzie Orszak Trzech Króli.

Podobnie jak w roku ubiegłym orszak wyruszy z trzech różnych miejsc. Wszystkie orszaki rozpoczną marsz o godz. 13:00. Królewski Orszak Czerwony swój pochód zacznie z parkingu przy sklepie Moto Jack przy ul. Kociewskiej. Królewski Orszak Niebieski wyruszy z kościoła Miłosierdzia Bożego, a Królewski Orszak Zielony z ul. Hallera, przy Poczcie Głównej.

O godz 13:30 barwne korowody spotkają się na Rynku. O godz. 14:00 Trzej Królowie wyruszą do żłóbka przy kościele pw. św. Wojciecha, gdzie o 15:00 oddadzą pokłon Dzieciątku. Zaraz potem w tym samym kościele odbędzie się koncert kolęd.

Orszak Trzech Króli to widowisko plenerowe, oparte na elementach dawnych misteriów Bożego Narodzenia, wystawiane na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Tworzą je rodziny, szkoły, nauczyciele, lokalni włodarze, hierarchowie kościelni. W Polsce z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek w Szkole Żagle Stowarzyszenia Sternik. Od 2004 r. organizowano w niej jasełka, w których brali udział wszyscy uczniowie. Ich zwiększająca się liczba sprawiła, że w roku 2008 jeden z nauczycieli, Piotr Giertych, wraz z dyrektorem Teatru Buffo Jerzym Stokłosą oraz Piotrem Podgórskim (dyrektorem Sternika) wpadli na pomysł, aby z jasełkami wyjść na ulicę, odnawiając w ten sposób starą chrześcijańską tradycję. Kolejnym etapem organizacji było zaproszenie grupy rodziców ze szkoły do wspólnej „burzy mózgów”. W czasie dyskusji padł pomysł Dariusza Karłowicza, jednego z zaproszonych ojców, aby scenariusz ulicznych jasełek oprzeć na historii Trzech Króli.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl