Okręgowe Dni Działkowca w Kwidzynie

W tym roku pomorskie Okręgowe Dni Działkowca połączone są ze świętowaniem 120. rocznicy ogrodnictwa działkowego w Polsce odbyły się w Kwidzynie.

Pierwsze w Polsce ogrody działkowe (ROD „Kąpiele Słoneczne”) założone zostały przez doktora Jana Jalkowskiego w 1897 roku w Grudziądzu. Po 120 latach od tamtego wydarzenia w Polsce działa około 5000 ogrodów, w których stale uprawianych jest niemal milion działek.

Ubiegłoroczne pomorskie Okręgowe Dni Działkowca odbyły się w Starogardzie Gdańskim. Kwidzyn najwyraźniej nam pozazdrościł i w tym roku to właśnie tam po raz pierwszy zostały zorganizowane uroczystości. Zaproszeni goście zebrali się na placu Jana Pawła II. Chociaż większość z nich stanowili przedstawiciele działkowej braci z kilkunastu pomorskich powiatów i Trójmiasta, na czele z Czesławem Smoczyńskim, prezesem Okręgowego Zarządu PZD w Gdańsku, to w Kwidzynie pojawili się także przedstawiciele władz samorządowych, między innymi prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak. Obecny był również wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński.

Goście mieli okazję poznać historię powstania ogrodów działkowych w Kwidzynie. Wysłuchali wystąpienia prezesa Okręgowego Zarządu Pomorskiego Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku Czesława Smoczyńskiego. Czas umilały im występy zespołów folklorystycznych – „Powiślanki” oraz „Cyganeczki”. Właściciele najlepszych ogrodów i najpiękniejszych działek odebrali odznaki i nagrody.