Ogródek przy blokach na 60-tce w realizacji

Warzywniak pomiędzy blokami? Miejsce integracji społecznej, wypoczynku i relaksu? Taki pomysł zaproponowały Anna Lembicz, Dorota Bury i Karolina Sprengel mieszkańcom osiedla 60-lecia w Starogardzie Gdańskim. Dziewczyny wspólnie z nimi chcą stworzyć pierwszy osiedlowy ogród społeczny. Ich projekt zwyciężył w Budżecie Obywatelskim 2020. 12 marca zapraszają na spotkanie projektowe.

Pierwszy osiedlowy ogród społeczny w Starogardzie ma powstać z pieniędzy Budżetu Obywatelskiego. Pomysłodawczynie Anna Lembicz, Dorota Bury i Karolina Sprengel chcą założyć go wspólnie z mieszkańcami osiedla 60-lecia ONP.

Pierwszy osiedlowy ogródek społeczny ma powstać pomiędzy blokami na osiedlu 60-lecia ONP w Starogardzie Gdańskim

– Żyjemy dziś inaczej niż dawniej – szybciej, dalej od natury, tworząc coraz słabsze więzi społeczne. Proponujemy mieszkańcom stworzenie wspólnymi siłami ogrodu społecznego – miejsca, które razem zaprojektują, obsadzą, razem będą pielęgnować i czerpać z niego radość – podkreśla Anna Lembicz.

28 lutego w osiedlowej świetlicy inicjatorki przedstawiły mieszkańcom osiedla 60-lecia ONP koncepcję ogrodu.

Podczas spotkania organizacyjnego inicjatorki zaprezentowały mieszkańcom koncepcję stworzenia osiedlowego ogrodu społecznego

– Chcemy, aby te ogrody wyglądały naturalnie. Ogrodzenie obsadzimy krzewami owocowymi, pnączami lub słonecznikami. W środku będą skrzynie większe, mniejsze, wyższe, niższe, w zależności od indywidualnych potrzeb mieszkańców, które mamy nadzieję rozpoznać na kolejnym spotkaniu – 12 marca – poinformowała Karolina Sprengel.

– Grządki/poletka zostaną przypisane do konkretnych osób, które same zdecydują, co chcą na nich posiać i posadzić. Mieszkańcy będą mogli uprawiać, warzywa, owoce, kwiaty, zioła, co tylko przyjdzie im do głowy. Ważne, by potem o te swoje uprawy dbali – dodała Anna Lembicz.

Przykład ogrodu społecznego w Belinie

Inicjatorki przedsięwzięcia deklarują pomoc na każdym etapie realizacji projektu.

– Pomożemy mieszkańcom to wszystko zorganizować, całą infrastrukturę łącznie z projektem i przygotowaniem sadzonek. Do tego właśnie wykorzystałyśmy narzędzie, jakim jest Budżet Obywatelski –podkresliła dalej Anna Lembicz, dodając że na spotkaniu w czwartek, 12 marca przystąpią już do fazy projektowania.

Choć projekt zakłada przede wszystkim integrację seniorów z grupą dzieci i młodzieży, to z grządek z warzywami, ziołami i ulubionymi kwiatami – zdaniem autorek projektu – korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy osiedla.

– Na razie będą to tylko mieszkańcy osiedla 60-lecia Odzyskania Niepodległości, ale nie wykluczamy uczestnictwa w tym projekcie również mieszkańców innych starogardzkich osiedli – dodaje Karolina Sprengel.

Mieszkańcy osiedla 60-lecia podczas spotkania 27 lutego w ODK wyrazili zainteresowanie projektem

Autorki projektu marzą po cichu, że inne osiedla podchwycą pomysł i w przyszłości uda im się stworzyć podobne miejsca na swoich terenach.

– Mamy cichą nadzieję, że tak będzie – powiedziała Karolina Sprengel. – Jeśli zainteresowanie osiedlowym ogrodem społecznym będzie duże, postaramy się pomóc innym osobom w stworzeniu kolejnych miejsc służących integracji mieszkańców – zapewniła pomysłodawczyni.

Planowana przestrzeń wspólna na osiedlu 60-lecia będzie miała około 300, z możliwością jej powiększenie do ok. 500 metrów kwadratowych. Teren zostanie ogrodzony. Oprócz zieleni, kwiatów i warzyw w planowanym osiedlowym ogródku nie zabraknie ławeczek, a w przyszłości być może staną tam np. stoły piknikowe.

Wszystkich zainteresowanych współtworzeniem ogrodu mieszkańców inicjatorki zapraszają na spotkanie projektowe, które rozpocznie się na trawniku między blokami 2 i 6  na osiedlu 60-lecia, 12 marca o godzinie 17.00.

Zachęcamy także do obserwowania strony https://www.facebook.com/StarogardzkiOgrodSpoleczny/

Planowana lokalizacja osiedlowego ogrodu społecznego w Starogardzie Gdańskim

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl