Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego. II Memoriał Edwarda Kowalke

Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na „Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego. II Memoriał Edwarda Kowalke”. Impreza odbędzie się 5 listopada 2017 roku w Miejskiej Hali Sportowej im. Andrzeja Grubby w Starogardzie Gdańskim. Wieczorną galę poprowadzi Iwona Pawlović, jurorka wszystkich edycji telewizyjnego show „Taniec z Gwiazdami”.

W zeszłym roku, podczas pierwszej edycji zatańczyło 160 par z całej Polski i zagranicy (Rosja) w sumie w 24 kategoriach. Całodzienną imprezę oglądało ponad 700 osób. Tancerze reprezentowali 28 klubów z całej Polski. Publiczność podziwiała pokazy taneczne mistrzów najwyższej klasy tanecznej „S”. Turniej był szeroko relacjonowany i pozytywnie komentowany przez wszystkie lokalne tradycyjne media i Internet. Dzięki sukcesowi artystycznemu i frekwencyjnemu impreza stała się kolejnym dużym wydarzeniem kulturalnym w Starogardzie Gdańskim. Starogardzkie Centrum Kultury za organizację „O.T.T.T o Memoriał Edwarda Kowalke” w styczniu br. otrzymało „Wierzyczankę” – nagrodę Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury.

Irina Grishina i Igor Wilczyński podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego w Starogarxdzie Gdańskim w 2016 r.

W tym roku „Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego. II Memoriał Edwarda Kowalke” odbędzie się 5 listopada w Miejskiej Hali Sportowej im. Andrzeja Grubby w Starogardzie Gdańskim. Całodzienna impreza składać się będzie z trzech bloków. Zaprezentują się tancerze od wieku przedszkolnego, poprzez pary sportowe różnych klas tanecznych i wiekowych, aż do kategorii „Hobby” osób dorosłych, które z pasją podchodzą do nauki tańca. Trzeci blok rozpocznie się o godzinie 18:00 i będzie uroczystą Galą Taneczną. W tej części zaprezentują się najlepsi tancerze, którzy tego dnia przyjadą do Starogardu Gdańskiego. W programie, oprócz prezentacji konkursowych, w specjalnym pokazie zaprezentuje się mistrz najwyższej klasy tanecznej „S” – Igor Wilczyński, trzykrotny Mistrz Polski w tańcach latynoamerykańskich, były wychowanek Edwarda Kowalke, który wraz z Iriną Grishiną, partnerką z Rosji, pokaże specjalne show tańców łacińskich. Warto podkreślić, że w zeszłym roku para ta, prezentując najwyższy poziom tańca towarzyskiego, zachwyciła starogardzką publiczność.

Iwona Pawlović

Galę turniejową poprowadzi Iwona Pawlović – znakomita polska tancerka i międzynarodowy sędzia taneczny. Wielokrotna Mistrzyni Polski w dziesięciu tańcach, wicemistrzyni w tańcach standardowych i mistrzyni w tańcach latynoamerykańskich. Jako sędzia międzynarodowy posiada uprawnienia sędziowskie dwóch międzynarodowych organizacji tanecznych: IDSF (organizacja amatorska) i WD&DSC (organizacja zawodowa). Od wielu lat sędzia najwyższej, pierwszej kategorii. Jest także właścicielką szkoły tańca i doskonałym nauczycielem, jej wychowankowie zwyciężali w Mistrzostwach Polski Młodzików, Młodzieży, Par Amatorskich i Mistrzostwach Polski Par Zawodowych. Jurorka wszystkich edycji „Tańca z Gwiazdami” – od wielu lat najpopularniejszego, związanego z tańcem towarzyskim show telewizyjnego w Polsce i na świecie. Przez widzów nazywana „Czarną Mambą”.

„Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego. II Memoriał Edwarda Kowalke” odbędzie się w strukturach działania Federacji Tańca Sportowego, w skład której wchodzą przedstawiciele profesjonalnego i amatorskiego ruchu tanecznego w Polsce oraz Pomorskiego Związku Tańca Sportowego. Pary oceniane będą przez 9 sędziów, którzy posiadają licencje i uprawnienia do oceniania tancerzy w kategoriach sportowych, byłych mistrzów tańca. Starogardzkie Centrum Kultury planuje przyjazd około 300 tancerzy z całej Polski.

Edward Kowalke – urodzony w Starogardzie Gdańskim, trener i wychowawca kilku pokoleń nauczycieli tańca Polskiego Towarzystwa Tanecznego w Okręgu Pomorskim, sędzia Polskiego Towarzystwa Tanecznego, którego tańca uczył profesor Marian Wieczysty (prekursor w Polsce wszystkiego, co jest związane z tańcem towarzyskim). Inicjator i twórca w 1977 roku jednego z najstarszych w Polsce – Klubu Tańca Towarzyskiego „Impuls”, od początku działającego w Starogardzkim Centrum Kultury. Turniej będzie okazją do świętowania jubileuszu 40-lecia istnienia Klubu.

Tak było 12 listopada 2016 r.:

/żródło: Starogardzkie Centrum Kultury/

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl