„OGNIK” – nowe miejsce edukacji PPOŻ

9 marca w Komendzie Powiatowej PSP Starogard Gdański uroczyście otwarto salę edukacyjną „OGNIK” – projekt zrealizowany w ramach rządowego programu „Bezpieczna+”.

Sala szkoleniowa „OGNIK” w Starogardzie Gdańskim, to pierwsza w województwie pomorskim sala edukacyjna, która powstała dzięki współpracy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej.IMG_0775 (2)

„Ognik” posłuży strażakom ze Starogardu Gdańskiego do nauki dzieci i młodzieży, jak zachowywać się w czasie pożaru. W ramach specjalnego programu edukacyjnego strażacy, opartą na wieloletnim doświadczeniu wiedzę, przekażą uczestnikom organizowanych tu spotkań.

 

Wystarczy niewyłączone żelazko

W sali prowadzone będą zajęcia szkoleniowe z bezpieczeństwa pożarowego. Strażacy, wykorzystując prezentacje multimedialne oraz sprzęt pożarniczy, pomogą uczniom szkół i przedszkoli zrozumieć, jakie niebezpieczeństwa czyhają w naszych domach. Szkolenia takie mają rozwijać umiejętności zachowania się w razie wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

IMG_0772

-W takich miejscach jak to, będzie można pokazać dzieciom jak zachować się w sytuacjach trudnych i jakie mogą wystąpić zagrożenia – mówi z-ca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gdańsku – st. bryg. Waldemar Miłejko. – Efekty obrazowego przekazywania wiedzy, mogą być naprawdę skuteczne – dodał.

Ciekawość dzieci a bezpieczeństwo w domu

W siedzibie starogardzkiej PSP przygotowano pokój dzienny, kuchnię oraz łazienkę. Sala edukacyjna ma służyć do prezentowania dzieciom, w jaki sposób rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru oraz jak działają czujki pożarowe. Najmłodsi będą mogli także sprawdzić, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.

-Dzieci są często zwyczajnie ciekawe zjawisk życia codziennego, nierzadko przekonując się o ich groźnych skutkach – zauważa starosta starogardzki Leszek Burczyk. – Jestem pod wrażeniem tej sali. To bardzo ważne, by edukować dzieci od najmłodszych lat w zakresie tego rodzaju niebezpieczeństw oraz tego jak im zapobiegać – dodał.

Czad – niewidzialny wróg

IMG_0737 (2)

W wyposażonej w piecyk gazowy łazience, strażacy tłumaczyć będą dzieciom, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla oraz jak wentylować pomieszczenia. Przedstawią także działanie czujki czadu, która ostrzega przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

Kuchnia posłuży za miejsce, w którym uczniowie będą mogli zrozumieć, dlaczego niewłaściwe użytkowanie kuchenki może być źródłem pożaru. Zajęcia obejmują także ćwiczenia ewakuacyjne z miejsca objętego pożarem.

Całą izbę poświęcił ks. Stefan Rogowski – Powiatowy Kapelan Strażaków, a uroczystość otwarcia sali urozmaiciły występy przedszkolaków z „Bajkowego Domku”.

 

Anna Więckiewicz

Wydział Informacji Społecznej anna.wieckiewicz@um.starogard.pl