Odznaczenia dla kombatantów Związku „Solidarność”

W sobotę 11 czerwca Związek Kombatantów „Solidarność” odwiedził zastępca szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Jego wizyta nie była przypadkowa. 20 maja Związek obchodził 26.rocznicę powstania. Z tej okazji minister wręczył honorowe odznaczenia najbardziej zasłużonym kombatantom.

Jan Józef Kasprzyk odznaczył Medalem „Pro Patria”: Konrada Kowalewskiego, Halinę Bączkowską, Elżbietę Pazdę, Alfonsa Jabłońskiego Jana Szczepana Cylkowskiego, Jana Łebkowskiego, dr. Janusza Szelugę, Iwonę Jarosz-Lipkowską, Zenona Bronieckiego oraz przedstawiciela Stowarzyszenia Piłsudczyków gen. Tomasz Madeja. Krzyż „Semper Fidelis” z okazji 26 rocznicy powstania ZSPK w Starogardzie Gdańskim otrzymali: Czesława Zielińska, Leokadia Bunikowska, Teresa Żygowska, ppułk Jacek Wiercioch, Henryk Niedrzwicki. Wśród odznaczonych Krzyżem znalazł się również prezydent miasta Janusz Stankowiak. Odznaczenie otrzymał za wspieranie organizacji i pomoc kombatantom po 75 roku życia.

Puchary za długoletnią współpracę z ZSPK otrzymali: Grażyna Hoppe, płk. dypl. Wiesław Rutkowski, ppłk. Czesław Kosianowicz, Piotr Gancarewicz oraz Piotr Osnowski.

– To zaszczyt móc spotkać się z Państwem, tu w Starogardzie, gdzie działa Związek Solidarności Polskich Kombatantów – powiedział Jan Józef Kasprzyk. Gratuluje wszystkim odznaczony. To tylko skromna ale symboliczna forma podziękowania za to, co Państwo czynią dla budowania wspólnoty narodowej i siebie nawzajem. Związek ma w swojej nazwie piękne słowo „solidarność”- słowo, które rozpromieniło przed 30 laty sławę polskiej Polonii. Solidarność była fenomenem w dziejach Polski, Europy i całego świata. Dała wolność wielu krajom zniewolonym przez reżim komunistyczny. Warto jednak pamiętać, że ta Solidarność nigdy by nie powstała, gdyby nie wcześniejsze pokolenia wałczące o niepodległość, dla których słowo „wolność” były najważniejsze.

Minister podziękował kombatantom za to, że „na stos rzucili swój życia los” i przeprosił, że dopiero teraz wolna Polska upomina się o swoich bohaterów. Podziękował również za odznaczenie go Krzyżem Semper Fidelis.

– Być zawsze wiernym to herbowa dewiza zawsze wiernego Polsce miasta Lwów. Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych chce być wierny kombatantom, bo dzięki temu zawsze będzie wierny Rzeczypospolitej – dodał na zakończenie.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl