Odwiedziny w Dziennym Domu „Senior+”

9 kwietnia przewodniczący Rady Seniorów Bogdan Adam wraz z wiceprzewodniczącym Janem Brdakiem odwiedzili niedawno powstały Dzienny Dom „Senior+”, mieszczący się przy ul. gen. Józefa Hallera 19A.

Nowocześnie urzązony Dom Seniora odwiedza 27 osób. Spotykają się co dzień od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Każdego dnia seniorzy otrzymują ciepły posiłek, a do dyspozycji mają wyposażony aneks kuchenny. Mają też możliwość rozwijania swoich zainteresowań, takich jak dzierganie na drutach, czy manualne tworzenie różnego rodzaju dekoracji.

W każdą środę w Dziennym Domu „Senior+” odbywają się cieszące się dużą popularnością zajęcia teatralne. Do dyspozycji na miejscu znajduje się dobrze wyposażona salka do ćwiczeń, gdzie pod okiem fizjoterapeuty seniorzy dbają o swoja kondycję fizyczną. O zdrowie można również zadbać w pokoju zabiegowym pielęgniarki.

– Po zabiegu ciepłym laserem, czuję się jak bym wyszła prosto od kosmetyczki. Ten zabieg pomaga zadbać o sprawność moich dłoni. Już po pierwszym czułam wyraźne efekty – powiedziała pani Danka, uczestniczka zajęć w Domu Seniora. 

Odbywają się tam też spotkania z psychologiem, czy pielęgniarką. Ostatnio seniorów odwiedzili Policjanci, którzy opowiedzieli uczestnikom o sposobach wyłudzeń pieniędzy od osób starszych oraz poinstruowali jak zachować się w takiej sytuacji.

Uczestnicy zajęć zawierają nowe znajomości i przyjaźnie. Spotykają się również poza Domem Seniora. Latem planują spotkanie w większym gronie w ogródku działkowym jednego z nich. Zgodnie twierdzą, że dzięki uczestnictwie w programie SENIOR+ nabrali większej ochoty do życia. – Teraz mam powód, aby rano wstać, ubrać się i zrobić sobie włosy, bo po godzinie 8:00 jestem już tutaj i nie ma wymówki, że dziś mi się nie chce – mówi jedna z seniorek.

– Nasz najstarszy uczestnik, pan Józef ma 86 lat. Chętnie bierze udział w różnego rodzaju aktywnościach. Jest doskonałym przykładem, że w każdym wieku można być aktywnym fizycznie i społecznie. W naszym Domu jest dużo  rozrywek, które oczywiście są potrzebne, ale profilaktyka i edukacja są u nas najważniejszym aspektem. Do pełnego składu brakuje nam jeszcze 3 uczestników – mówiła Ilona Walendziak, starszy specjalista pracy socjalnej, koordynator Dziennego Domu „Senior+”. 

Dom mieści się niedaleko Parku Miejskiego, gdzie po zakończeniu modernizacji seniorzy mają zamiar spędzać dużą część swojego czasu. Mają dużo planów na przyszłość, takich jak wyjazd do teatru czy na basen. Chcą utworzyć kurs tańca.