Odrestaurowana brama przy Pałacu Wiechertów pachnie świeżością

Zabytkowa brama przy Pałacu Wiechertów nabrała nowego, ładnego wyrazu. Odnowiona i odświeżona przyciąga wzrok. Jej renowacja kosztowała prawie 130 tys. zł. Zabytek odrestaurowała firma MSP „SMOK” Keister, Ksepka – Spółka Jawna ze Starogardu.

Renowacja zabytkowej bramy, zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Kanałowej i Kanału Młyńskiego rzeki Wierzycy w Starogardzie Gdańskim, rozpoczęła się 11 września i trwała do 8 grudnia br. Wykonawca MSP „SMOK” Keister, Ksepka – Spółka Jawna ze Starogardu usunął obluzowane cegły, uzupełnił ubytki w murze, wymienił fugi i całość pomalował farbami laserunkowymi. Naprawione zostały wszystkie detale architektoniczne. Zakonserwowano rzeźby kariatyd, a odrestaurowany lew, zdobiący łuk bramy, otrzymał nowy cokół. Ustabilizowano też cały mur, w który wmontowano piękną furtkę i naprawiono istniejącą bramę wjazdową. Wymieniono też opierzenia blacharskie, a wjazd umocniono płytami chodnikowymi, które wmontowano w istniejący przed bramą chodnik. Przełożony został też bruk w świetle bramy.

Renowacja zabytkowych elementów architektonicznych

Wszystko odbyło się zgodnie z projektem PRO-BUD projekty i nadzory budowlane inż. A. Budakowski pod czujnym okiem konserwatora zabytków Elżbiety Przebirowskiej oraz Anny Safianowicz – inspektora nadzoru inwestorskiego. W piątek, 8 grudnia 2017 roku odrestaurowana, zabytkowa brama została oficjalnie odebrana przez inwestora czyli Gminę Miejską Starogard Gdański, którą reprezentowała Marta Zakrzewska .

Odbiór odrestaurowanej bramy przy Pałacu Wiechertów

Renowacja bramy kosztowała 127 800 zł. Budowę prowadził kierownik Rafał Wachowiak. Do renowacji pozostała prawa część bramy, która stanowi fragment Pałacu Wiecherta. Jego właściciel Arkadiusz Andrzejewski, adwokat i historyk z zamiłowania z Zakopanego zapewnił, że w 2018 roku odnowi pozostały fragment bramy z kariatydami.

– Brama to pierwszy krok do renowacji całego Pałacu – mówi wiceprezydent Przemysław Biesek –Talewski. – To jeden z najładniejszych i najcenniejszych budynków w Starogardzie Gd. W sierpniu tego roku spotkaliśmy się z właścicielem budynku, który zadeklarował, że zajmie się nim. Pracujemy też nad nową koncepcja zagospodarowania całego Gmachu.. – dodaje Talewski.

Fot. Magdalena Dalecka/Urząd Miasta Starogard Gdański

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl