Oddali hołd ofiarom wojny

W 82.rocznicę wybuchu II wojny światowej, przed Pomnikiem Poległych i Zamordowanych Harcerzy w Starogardzie Gdańskim o godz. 4:45 samorządowcy, stowarzyszenia, harcerze oraz mieszkańcy miasta oddali hołd pomordowanym.

Podobnie jak w innych miastach, w Starogardzie Gdańskim 1 września 2021 r. o godz. 4:45 zawyły syreny. Dały sygnał do rozpoczęcia uroczystości z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Starogardzcy harcerze podczas uroczystości w 82.rocznicę wybuchu II wojny światowej

– Wczesne godziny rozpoczętego już dnia 1 września 1939 roku – wtedy, 82 lata temu – nie zapowiadały jeszcze, że odtąd będzie to data przełomowa dla historii Polski i świata. Zapowiadał się kolejny pogodny dzień, a pojedyncze incydenty przygraniczne tej nocy nie wydawały się aż tak alarmujące. Tymczasem już przed świtem – o godz. 4.45 zmasowany ostrzał z cumującego w Gdańsku pancernika Schleswig-Holstein, na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, zmienił wszystko. Dla Hitlera Gdańsk był tylko pretekstem. W tym samym czasie niemieckie lotnictwo dokonało ataku powietrznego na Wieluń, bombardując pogrążone we śnie miasto. Jednocześnie wojska niemieckie przekroczyły polską granicę na blisko 1600.kilometrowym odcinku – przypomniał prezydent Janusz Stankowiak.

II wojna światowa okazała się największym konfliktem zbrojnym w dziejach świata. Polska była pierwszym celem zbrojnej agresji Niemiec. Ona też przez 5 tygodni stawiała bohatersko zdecydowany opór siłom niemieckim, a od 19 września również sowieckim.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak w oficjalnym przemówieniu przypomniał historię kampanii wrześniowej 1939 roku

– Polska walczyła najdłużej przeciwko obu agresorom i poniosła największe straty. Te ludzkie straty to (pomijając działania wojenne) blisko 5,5 miliona obywateli polskich, w tym 1/3 dzieci i młodzieży. Bolesna jest utrata polskiej inteligencji, elit narodu, luminarzy nauki i aktywistów społecznych. Na wielką skalę tej martyrologii wskazują światu takie miejsca jak Auschwitz, Stutthof, a nawet pobliski Las Szpęgawski i nie aż tak odległa Piaśnica na Pomorzu z masowymi grobami patriotów polskich. Realizowane od początku wojny planowe fizyczne wyniszczenie mniejszości narodowych i zbrodniczy Holocaust dopełniły ogromu tych strat spowodowanych przez okupantów. Wciąż nieoszacowane do końca straty materialne, to utracony majątek narodowy i bezcenne dobra kultury – zagrabione lub bezpowrotnie zniszczone – kontynuował prezydent. – Jeśli wspominamy tamte wydarzenia i po 82 latach oddajemy hołd bohaterskim obrońcom ojczyzny – prócz należnej im czci za wierność Polsce i poświęcenie w imię honoru Polaka – to też dlatego, aby ich przykład zawsze uczył nas jak cenną wartością jest pokój – zakończył Janusz Stankowiak.

Uczestnicy uroczystości w 82.rocznicę wybuchu II wojny światowej

Modlitwę za ofiary II wojny światowej poprowadził ksiądz dziekan Józef Pick. Następnie delegacje lokalnych władz samorządowych, stowarzyszeń i instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem oddając hołd nie tylko poległym starogardzianom, ale wszystkim ofiarom tej największej wojny światowej, która w ciągu 6 lat zebrała najobfitsze żniwo życia ludzkiego w historii.

Uroczystość poprowadził skarbnik Hufca ZHP Starogard Gdański harcmistrz Wojciech Mokwa, a odświętnego charakteru dodała jej oprawa muzyczna w wykonaniu artystów Teatru Kuźnia Bracka.

Po uroczystości władze Miasta i Gminy złożyły wiązanki kwiatów w Lesie Szpęgawskim.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl