Od wyboru do koloru czyli weekend w Starogardzie

Dla jednych weekend to okazja do zwolnienia, wyciszenia i odpoczynku gdzieś na łonie natury, w lesie, nad jeziorem czy w parku. Dla drugich to czas zabawy, wyjścia do teatru, kina, na koncert. Jeszcze inni wolą bardziej aktywnie spędzać wolny czas, wsiadając na rowery lub roki. Tak czy inaczej w Starogardzie w ten weekend nikt nie powinien się nudzić.

Wystawa fotograficzna i wieczór autorski Janusza Marka Nowaka połączony z promocją książki „Ekwador wzdłuż i wszerz”

30 marca miłośnicy przygód i podróży będą mieli okazję posłuchać opowieści Janusza Nowaka, który przez półtora miesiąca razem z dwoma kolegami, podróżował po jednym z krajów Ameryki Południowej. Rezultatem tej wyprawy jest książka „Ekwador wzdłuż i wszerz”. – Mogę zaryzykować stwierdzenie, że była to przygoda życia. Nie zdobywaliśmy tam wielkich szczytów, nie przemierzaliśmy pieszo setek kilometrów i nie narażaliśmy życia w niebezpiecznych wyprawach. Poznaliśmy za to codzienne życie mieszkańców. Mieliśmy styczność ze zwykłymi ludźmi z górskich wiosek. Widzieliśmy jak żyją, co jedzą. Zwiedzaliśmy też największe miasta. Przygód i emocji nie brakowało – zapewnia autor publikacji. Właśnie o tym, co wydarzyło się w Ekwadorze dowiecie się przychodząc w czwartek do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie z autorem rozpocznie się o godz. 17.00.

Warsztaty z jajem

W piątkowe popołudnie do Osiedlowego Domu Kultury przy ul. Reymonta całe rodziny zaprasza Magoku. Magdalena Okuniewska poprowadzi warsztaty tworzenia jaj wielkanocnych z ceramiki. Do świąt zostało już trochę ponad 20 dni, zatem to idealny moment na zrobienie własnych niezwykłych świątecznych dekoracji. Warsztaty z jajem odbędą się 31 marca o godz. 17.00. Koszt od jaja 50 zł. Cena obejmuje zestaw do pracy na 1,5h czyli małe i duże jajo. Zapisywać się można na: fb, wysyłając maila na adres: odk@smkociewie.com.pl lub telefonicznie: 58 56 289 40 / 667 99 27 12

34. Bieg Szpęgawski

W sobotę mamy nadzieję, że pogoda dopisze, bo czeka nas mnóstwo sportowych emocji. Tego dnia odbędzie się 34 Bieg Szpegawski poświęcony pamięci wszystkich pomordowanych w czasie II wojny światowej w Lesie Szpęgawskim. Miłośnicy biegania spotykają się o godz. 11.30 w Lesie Szpegawskim na rozgrzewce. Główny bieg rozpocznie się punktualnie o godz. 12.00 z drogi krajowej nr 22. Zawodnicy będą mieli do pokonania 5,5 km. Wcześniej, o godz. 10.00 Ośrodek Sportu i Rekreacji główny organizator imprezy zaprasza dzieci i młodzież szkolną na biegi towarzyszące. Imprezy biegowe od lat cieszą się wielką popularnością, wiec i w tym roku mamy nadzieję, że nie zabraknie ani zawodników ani kibiców.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Najwięcej wydarzy się jednak w niedzielę. 2 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia Fundacja JIM zaprasza wszystkich chętnych mieszkańców do włączenia się w akcję rozbudzania świadomości czym jest autyzm i wrażenia solidarności z osobami autystycznymi. Akcja rozpocznie się o godz. 13.30 Mszą Św. w kościele Św. Wojciecha. Po mszy o godz. 14.30 na spod pomnika Św. Wojciecha ulicami miasta wyruszy Niebieski Marsz. Wszyscy, którzy się przyłączą do niego, wyrażą w ten sposób swoją solidarności i brak zgody na dyskryminację osób autystycznych. Marsz zakończy się w Galerii Neptun, gdzie o godz. 15.00 rozpocznie się koncert dzieci i młodzieży. Na zakończenie spotkania ok. godz. 18.30 wystąpi tegoroczny jubilat, który niedawno świętował 45.lecie pracy artystycznej – Henryk Sadowski. Wszyscy, którzy tego dnia zawitają do Galerii będą mogli obejrzeć też dwie niezależne wystawy fotograficzne poświęcone rodzinom z dziećmi autystycznymi. Swoje prace zaprezentują Edyta Lichy, która skupiła się głownie na portretach oraz Tomasz Rogalski, który jako temat do swoich prac wybrał spotkania z rodzinami w plenerze. W tym wyjątkowym dniu każdy będzie mógł solidaryzować się z osobami autystycznymi również poprzez podświetlenie budynku. W Starogardzie na niebiesko od piątku do niedzieli rozbłysną budynki Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego.

Ogólnopolskie Wyścigi Psów – ZooBajka FLYBALL CUP 2017

Również w niedzielę, nie zabraknie sportowych emocji. W godzinach 8.00 – 16.00 na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny po raz pierwszy w Starogardzie odbędą się Ogólnopolskie Wyścigi Psów – ZooBajka FLYBALL CUP 2017. To będzie nie tylko sportowe i rozrywkowe widowisko, ale również edukacyjne. Do dyspozycji mieszkańców będą konsultanci, u których będzie można dowiedzieć się jak postępować, aby zapobiec pojawianiu się u czworonogów pasożytów zewnętrznych (pchły, kleszcze) i wewnętrznych. Będzie też można zasięgnąć porad żywieniowych oraz dotyczących pielęgnacji sierści pupili. Ale przede wszystkim zobaczyć fascynujące pojedynki na szybkość i zwinność różnej rasy psów. Takie zawody organizowane są w wielu miastach już od 25 lat i wszędzie cieszą się ogromną popularnością.

Mecz Polpharma S.A. vs. MKS Dąbrowa Górnicza

Ci, co kochają koszykówkę, z pewnością wybiorą mecz, który odbędzie się w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby. O godz. 12.30 o wejście do fazy play off zawalczy nasza drużyna Polpharma S.A. Zmierzy się z MKS Dąbrową Górniczą. To będzie mecz o wszystko, zatem emocje gwarantowane!

Owidzki Jarmark Wielkanocny

Kto jednak nie zdecyduje się ani na psie wyścigi ani na mecz, ani na Niebieski Marsz, będzie mógł odwiedzić Wielkanocny Jarmark w Grodzisku Owidz. W wiosenno-świąteczne klimaty organizatorzy zapraszają od 11.00 do 17.00. Wśród atrakcji na pewno nie zabraknie barwnych stoisk z ozdobami, słodkościami i rękodziełem. Ci, co ą sami przygotować dekoracje, będą mogli zaszyć się w kąciku tworzenia wielkanocnych ozdób i zrobić własne pisanki i palmy. Dzieci z pewnością chętnie odwiedzą świąteczną zagrodę ze zwierzętami, a w godz. 12 – 15 z rodzicami wezmą udział w Grze Terenowej, po której wszyscy razem poszukają jajek na Grodzie. Będzie kolorowo, wesoło i rodzinnie – tak przynajmniej zapowiadają organizatorzy.

Wybór pozostawiamy Państwu, ale serdecznie zapraszamy do spędzenia weekendu z nami.