Od września pojadą autobusami za darmo

Blisko 4 tysiące uczniów starogardzkich szkół podstawowych będzie korzystać z darmowej komunikacji miejskiej od 1 września tego roku – poinformował prezydent Janusz Stankowiak. Będzie to kosztowało miasto ok. 600-800 tys. zł rocznie.

Na sesji w dniu 26 czerwca radni Rady Miasta jednogłośnie zatwierdzili pomysł prezydenta miasta o umożliwieniu młodym starogardzianom korzystanie z bezpłatnych przejazdów autobusami miejskimi. Przywilej ma obwiązywać od 1 września 2019 roku i obejmie wszystkich uczniów szkół podstawowych, którzy mieszkają w granicach administracyjnych miasta Starogard Gdański. Podstawą do korzystania z darmowych przejazdów będzie ważna legitymacja szkolna. Prawo do jazdy autobusami za darmo będzie miało 3826 dzieci.

– Ta decyzja przyniesie korzyści nie tylko miejskiej komunikacji, ale przede wszystkim rodzinom i środowisku. Być może darmowe przejazdy zachęcą dzieci i młodzież do częstszego korzystania z miejskich autobusów i przyczynią się do wyrobienia u nich nawyku korzystania ze zbiorowego transportu. Chcielibyśmy też, aby ta decyzja miała w przyszłości pozytywny wpływ na rozwój samodzielności młodych ludzi i ich pozytywnego myślenia o ekologii oraz ochronie środowiska – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. – Mam też nadzieję, że takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć liczbę samochodów pod szkołami.

O projekcie wprowadzenia bezpłatnych przejazdów autobusami miejskimi dla uczniów szkół podstawowych prezydent wspominał już w poprzedniej kadencji. Pomysł był też jednym z postulatów wyborczych, które prezydent obiecał zrealizować w 2019 roku.

Darmowa komunikacja miejska dla starogardzian w wieku od 6 do 14 lat kosztować będzie ok. 600-800 tys. zł rocznie.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl