Od Starogardu Gdańskiego do autostrady A1 nową drogą

Ponad 8,5 km odcinek dróg wojewódzkich 222 i 229 biegnący od Starogardu Gdańskiego, przez Jabłowo do węzła autostrady A1 w Pelplinie przebudował Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku. W środę, 25 października oficjalnie zakończono inwestycję za blisko 36 mln zł.

Dnia 25 października br. oficjalnie zakończono przebudowę dróg wojewódzkich nr 222 i 229 w kierunku autostrady A1. Członek  Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski, przedstawiciele wykonawcy (Skanska S.A.) i inwestora (Zarządu Dróg Wojewódzkich) spotkali się z prezydentem miasta Januszem Stankowiakiem, jego zastępcą do spraw techniczno-inwestycyjnych Przemysławem Bieskiem–Talewskim oraz członkiem zarządu Powiatu Starogardzkiego Patrykiem Gabrielem na skrzyżowaniu ulic Jabłowskiej i Pelplińskiej. W planie było przejście przez gości odcinkiem wyremontowanej ulicy. Niestety pogoda pokrzyżowała plany i wszyscy przenieśli się do Grodziska Owidz, gdzie dokończono uroczystość.

https://www.youtube.com/watch?v=FgUgkOTg5dw

Ryszard Świlski podziękował inwestorowi, wykonawcom oraz władzom samorządowym za współpracę. – Dziękuję Państwu serdecznie za pracę przy tym projekcie. Dziękuję za jego wykonanie. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali na efekt końcowy – powiedział marszałek.

– Cieszymy się, że przebudowa drogi wojewódzkiej nr 222 i 229 dobiegła końca – dodał prezydent Stankowiak. – Mimo, że „niebo dzisiaj płacze”, dla mieszkańców Starogardu i całego powiatu starogardzkiego to jest szczęśliwy dzień. Mam jednak nadzieję, że to nie koniec naszej współpracy, bo korzystając z okazji chciałbym przypomnieć, że są jeszcze pewne fragmenty drogi wojewódzkiej nr 222 na terenie Starogardu Gdańskiego, które wymagają remontu. Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę Zarządowi Województwa Pomorskiego oraz Zarządowi Dróg Wojewódzkich – zakończył.

Prezydent Janusz Stankowiak w podziękowaniu za remont drogi przekazał na ręce marszałka Ryszarda Świlskiego list gratulacyjny i symboliczny upominek.

W ramach przebudowy jezdnia na całym odcinku zyskała nową nawierzchnię bitumiczną. Wzdłuż drogi powstała ścieżka rowerowa, ciągi pieszo-rowerowe i chodnik oraz nowe zatoki autobusowe. W Jabłowie na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich powstało rondo. Przebudowane zostały skrzyżowania z drogami niższej kategorii. Na terenach zabudowanych ustawiono nowe oświetlenie drogowe. Na rzece Węgiermucy, przy istniejącym moście drogowym, pojawiła się nowa kładka dla pieszych i rowerów. Wybudowano także kanalizację deszczową i dwa zbiorniki retencyjne.

Dzięki tej inwestycji zwiększyło się bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów oraz poprawiła płynność ruchu na drodze, a także komfort podróżowania. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą teraz korzystać z bezpiecznego i wygodnego  dojazdu do autostrady A1.

Oddzielną inwestycją, realizowaną przez Gminę Miejską Starogard Gdański, była przebudowa skrzyżowania ulic Jabłowskiej i Pelplińskiej. Na skrzyżowaniu pojawiły się lewoskręty oraz sygnalizacja świetlna. Całkowity koszt zadania wyniósł ok. 900 tys. zł, z czego ok. 616 tys. zł to pomoc finansowa udzielona miastu przez Samorząd Województwa Pomorskiego.

Wyremontowane skrzyżowanie ulic Pelplińskiej i Jabłowskiej

– To kolejny przykład naszej bardzo dobrej współpracy z samorządem województwa, w szczególności z panem marszałkiem Ryszardem Świlskim, w zakresie przebudowy dróg wojewódzkich i ich otoczenia. – powiedział wiceprezydent Przemysław Biesek-Talewski – Przed nami kolejne zadania, między innymi przebudowa ulicy Pelplińskiej od Ronda Solidarności do skrzyżowania z ulicą Pomorską, gdzie powstanie rondo. Dokumentacja na to zadanie, sfinansowana przez miasto, jest już gotowa. Liczymy, że w najbliższych latach, po uzyskania dodatkowych środków unijnych w ramach tak zwanej rezerwy wykonania, samorząd województwa zleci przebudowę tego odcinka drogi nr 222.

Cała inwestycja kosztowała blisko 36 mln zł i uzyskała dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl