Od soboty 27 marca więcej obostrzeń

Rząd zamyka centra i galerie handlowe (z wyjątkiem znajdujących się w nich sklepów spożywczych, drogerii i aptek). Zamknięte zostają też sklepy meblowe i budowlane o powierzchni większej niż 2 tys. m2. Nie będzie można pójść do fryzjera, barbera czy kosmetyczki. Nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa obowiązywać będą od soboty przez dwa tygodnie.

Od najbliższej soboty 27 marca Rząd wprowadza nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Zamyka centra i galerie handlowe (z wyjątkiem znajdujących się w nich sklepów spożywczych, drogerii, księgarnii, salonów prasowych i aptek). Zamknięte zostają też sklepy meblowe i budowlane o powierzchni większej niż 2 tys. m2.

Do 9 kwietnia obowiązywać będzie limit jednej osoby na 15 m2 w sklepach do 100 m2 oraz jednej osoby na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2. Zamknięte zostaną salony urody, zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne. 

Nieczynne będą również przedszkola i żłobki; opieka będzie obejmowała tylko rodziców wykonujących zawód medyczny i pracowników służb porządkowych. Działalność obiektów sportowych zostaje ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego; zamknięte będą korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe. 

Dodatkowe obostrzenia obowiązywać będą również w miejscach kultu religijnego. Rząd wprowadza nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Szef rządu podczas czwartkowej konferencji prasowej (25 marca br.), podkreślił, że Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Namawiał więc do spędzenia świąt wielkanocnych w wąskim gronie rodzinnym, do stosowania zasad DDM ( Dystans , Dezynfekcja , Maseczka) i pozostanie w domach.

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych. – czytamy na stronach ministerialnych  https://www.gov.pl/web/koronawirus/od-27-marca-zmiany-w-zasadach-bezpieczenstwa

– Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę – apelują Minister Zdrowia i Premier Polski.