Od 1 lipca trzeba zgłosić, czym ogrzewamy mieszkanie

Właściciele lub zarządcy domów, bloków, obiektów usługowych w ciągu roku muszą złożyć deklarację dotyczącą tego, czym są one ogrzewane. Obowiązek wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2021r.Zgłoszenia można dokonać drogą elektroniczną lub w formie papierowej. W Starogardzie Gdańskim deklaracje przyjmuje Wydział Ochrony Środowiska przy ul. Zblewskiej 18.

– Obowiązek zgłoszenia czym jest ogrzewany dom, bądź blok wynika z nowelizacji ustawy termomodernizacyjnej, która zakłada stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) – wyjaśnia szefowa Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. – Ma ona pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce.

Obowiązek wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2021 r. Dotyczy źródeł ciepła nie przekraczających jednego megawata. Przede wszystkim chodzi o przydomowe kotłownie opalane węglem lub gazem. Jeśli budynek jest ogrzewany za pomocą OZE np. pompy ciepła, to również trzeba to zgłosić. Dotyczy to również sytuacji, kiedy energia do budynku dostarczana jest za pośrednictwem sieci ciepłowniczej.

Deklaracje można złożyć w dwóch formach – elektronicznej lub papierowej. W przypadku pierwszej – wniosek należy złożyć za pośrednictwem strony https://zone.gunb.gov.pl/. Konieczne jest posiadanie tutaj profilu zaufanego bądź elektronicznego dowodu osobistego. W przypadku papierowej formy, wniosek należy złożyć do właściwego urzędu (miasta/gminy) ze względu na lokalizację budynku. W Starogardzie Gdańskim deklaracje przyjmuje Wydział Ochrony Środowiska przy ul. Zblewskiej 18, tel. 533 522 831.

Załączniki:

deklaracja-A-lokale mieszkalne

deklaracja-B-lokale niemieszkalne

Zgłoszenia muszą złożyć właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków wielolokalowych (np. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe) oraz właściciele czy zarządcy lokali usługowych, handlowych.

Mieszkańcy bloków i budynków wielolokalowych nie muszą składać deklaracji indywidualnie. Wystarczy, że zrobi to zarządca budynku. Jeśli jednak w budynku są lokale, które mają indywidualne źródło ciepła np. kominki, to właściciele takich mieszkań muszą to zgłosić do zarządcy bądź indywidualnie złożyć deklarację.

Deklarację należy złożyć do 1 lipca 2022 roku, w przypadku źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021 roku. Jeśli dom będzie miał nowe źródło ogrzewania i zostanie ono zainstalowane i uruchomione po 1 lipca br. to zgłoszenia należy dokonać w ciągu 14 dni.