Obwodnica Starogardu i jej przebieg – Miasto trzyma rękę na pulsie

Firma „Transprojekt” zarekomendowała III wariant przebiegu obwodnicy Starogardu Gdańskiego do realizacji. Wizualizację rekomendowanego wariantu wraz ze Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym przekazała do oceny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w drugim półroczu 2018 roku GDDKiA zleci kolejne niezbędne opracowanie, które przybliży Starogard do celu.

Po przeprowadzeniu wielu analiz technicznych, środowiskowych i finansowych firma wykonawcza „Transprojekt” zarekomendowała trzeci wariant (wersja a) przebiegu obwodnicy Starogardu Gdańskiego do realizacji.

Wiceprezydent przemysław Biesek -Talewski i prezydent miasta Janusz Stankowiak omawiają szczegóły rekomendowanego wariantu przebiegu obwodnicy Starogard Gdańskiego

Obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad weryfikuje złożone przez wykonawcę Studium – mówi zastępca prezydenta miasta ds. techniczno-inwestycyjnych Przemysław Biesek- Talewski. – Jeszcze w tym roku odbędzie się posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy GDDKiA, która ostatecznie zatwierdzi wybór wariantu obwodnicy. Zaraz potem gdański oddział GDDKiA złoży w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami to w drugim półroczu 2018 roku po otrzymaniu decyzji RDOŚ, GDDKiA zleci kolejne niezbędne opracowanie – koncepcję funkcjonalno – przestrzenną.

Koncepcja będzie ostatnim etapem prac potrzebnych do ogłoszenia przetargu na budowę obwodnicy w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Cieszę się, że zgodnie z zapewnieniami ze strony Ministerstwa Infrastruktury prace nad dokumentacją dla naszej obwodnicy trwają i będą trwały – podkreśla prezydent miasta Janusz Stankowiak. – Na pewno będziemy trzymać rękę na pulsie i pilnować, aby nie było żadnych zahamowań w tym procesie. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, w 2019 roku będzie można ogłosić przetarg na budowę obwodnicy Starogardu. Liczę, że zgodnie z zapowiedziami, do tego czasu Rząd zapewni finansowanie naszej inwestycji.

Wizualizacja trzeciego wariantu przebiegu obwodnicy Starogard Gdański, która zarekomendowała firma TRANSPROJEKT

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl