Obchody Święta Policji 2021

22 lipca starogardzcy policjanci spotkali się, by uczcić rocznicę powstania polskiej policji. Ich święto przypada 24 lipca, w rocznicę powstania w 1919 r. polskiej Policji Państwowej. Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 1995 r.

– Dzisiejszy dzień skłania do refleksji i pozwala spojrzeć na naszą służbę z szerszej perspektywy. Widzimy, że to coś więcej niż tylko wypełnianie obowiązków. To misja dla społeczeństwa. Niekiedy niewdzięczna, trudna, niebezpieczna, ale bywa też satysfakcjonująca, przynosząca poczucie spełnienia i dumy. Czasy, w których przyszło nam żyć i pracować stawiają przed nami wysokie wymagania i wymuszają podejmowanie trudnych wyzwań. Ryzyko utraty zdrowia i życia jest trwale wpisane w ten zawód – rozpoczynając uroczystość mówił Komendant Powiatowy Policji w Starogardzie Gdańskim insp. Bogusław Ziemba.

Komendant Powiatowy Policji w Starogardzie Gdańskim insp. Bogusław Ziemba

– Chciałbym podziękować wszystkim przedstawicielom samorządów lokalnych za przychylny stosunek do policji, spraw porządku i bezpieczeństwa publicznego. Dziękuję pracownikom prokuratury za stałą codzienną konstruktywną współpracę. Życzenia kieruję również do pracowników policji zatrudnionych w naszej komendzie. To także dzięki Waszej pracy w znacznej mierze zależy sprawność i skuteczność działań policyjnych. Dziękuję kierownikom służb inspekcji i straży za stałe codzienne współdziałanie na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego powiatu starogardzkiego. Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom oraz pracownikom policji za ich codzienną służbę i pracę. Życzę sukcesów w wypełnianiu zadań w służbie publicznej i pomnażania satysfakcji z obranej drogi zawodowej. Aby Wasz trud i zaangażowanie znajdowały uznanie mieszkańców, a policyjny mundur otaczał społeczny szacunek – dodał insp. Bogusław Ziemba.

Uroczystości związane z obchodami Święta Policji były okazją do wręczenia odznaczeń, awansów i wyróżnienia funkcjonariuszy oraz pracowników, dzięki którym mieszkańcy powiatu starogardzkiego mogą czuć się bezpiecznie. Odznaczenia resortowe, w tym złoty i srebrny medal za długoletnią służbę otrzymało 4 funkcjonariuszy i dwóch pracowników. Mariusz Kilich – pracownik zespołu łączności i informatyki starogardzkiej komendy został odznaczony złotym medalem za długoletnią służbę, który wręczył mu Prezydent RP Andrzej Duda, podczas centralnych obchodów święta Policji w Warszawie. Pięciu mundurowych otrzymało brązową odznakę Zasłużony Policjant. Podczas tegorocznych obchodów święta w Starogardzie awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 44 mundurowych.

Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Starogard Gdański Marek Jankowski, Starosta Powiatu Starogardzkiego Kazimierz Chyła, burmistrzowie, wójtowie i przedstawiciele pozostałych miejscowości powiatu. Nie mogło zabraknąć również duchowego opiekuna starogardzkich policjantów ks. Ryszarda Wiśniewskiego.

Zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Starogard Gdański Marek Jankowski wręczają nagrody przyznane przez Radę Miasta Starogard Gdański.

Podczas uroczystej akademii odczytano nazwiska mundurowych nagrodzonych przez miejskich radnych.  W tym roku nagroda dla najlepszego policjanta prewencji KPP w Starogardzie Gdańskim przyznana została sierżantowi sztabowemu Arturowi Ćwiklińskiemu. Nagrodę i wyróżnienie w jego imieniu odebrał kierownik referatu patrolowo-interwencyjnego, aspirant sztabowy Zbigniew Paszkowski. Najlepszym dzielnicowym wybrano aspiranta sztabowego Macieja Olejniczaka. Wyróżnieni funkcjonariusze otrzymali nagrody Rady Miasta Starogard Gdański nie pierwszy raz.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl