Rok 2018 obchodzimy w Polsce pod hasłem „100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”. W Starogardzie Gdańskim obchody jubileuszu zainaugurowały uroczystości 29 stycznia związane z powrotem Starogardu do Macierzy. Wszystkie pozostałe organizowane w tym roku uroczystości patriotyczne odbędą się również pod tym hasłem. Z okazji obchodzonego jubileuszu mieszkańcy Starogardu będą mogli też uczestniczyć w wielu innych ciekawych imprezach towarzyszących obchodom.
Ramowy program uroczystości:
1 marca 2018
Dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych
Otwarte spotkanie dla mieszkańców miasta z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Godz. 19:00-20:00
Miejsce: chodniki w bliskim sąsiedztwie ronda im. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”
Organizator Klub Gazety Poskiej w Starogardzie Gdańskim
4 marca 2018
Dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych – Bieg „Tropem Wilczym”
Bieg poświecony pamięci Żołnierzy Wyklętych na dystansie 1963 m. Długość dystansu jest symboliczna, wspólna dla wszystkich miast, które organizują u siebie taką imprezę. W 1963 roku zginął bowiem ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Bieg w Starogardzie Gdańskim rozpocznie się 4 marca o godz. 12:00. Uczestnicy wystartują z ul. Kanałowej i pobiegną ulicami: Kanałowa, Hallera, Mickiewicza, Norwida, Tczewska, Kanałowa (1 pętla). Bieg zakończą na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny.
Imprezie towarzyszyć będzie wystawa pn. „Rzeź wołyńska” eksponowana w Galerii Neptun w dniach 26 lutego – 9 marca, a także konkurs plastyczny na projekt pocztówki z okazji państwowych obchodów 100-lecia Niepodległości Rzeczypospolitej PolskiejOrganizator Ośrodek Sportu i Rekreacji
13 – 23 czerwca
Wystawę pt. „Pieniądz odrodzonej Rzeczypospolitej” będzie można obejrzeć w Ratuszu na Rynku od 13 do 23 kwietnia od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 (bilet ulgowy: 3,00 zł, bilet normalny 5,00 zł) w soboty w godzinach 10-15 (bezpłatnie) . Wystawę w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowało Muzeum Ziemi Kociewskiej we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Zaprezentowana zostanie jedna z największych w Polsce kolekcji numizmatów. Będzie to szczególny zbiór pieniędzy, które funkcjonowały w życiu społecznym i gospodarczym odrodzonej w 1918 roku Rzeczpospolitej. Wystawa dostępna dla zwiedzających:
18 – 25 kwietnia
Akcja pn. ” 1000 drzew na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”
Pierwsze 500 drzew starogardzianie posadzą na wiosnę. Drzewa zakupi Miasto , a do akcji ich sadzenia zaprosi mieszkańców, dzieci, młodzież i ich rodziców. Drzewa posadzić będzie może każdy komu przyroda nie jest obojętna. Do akcji mogą włączyć się przedszkola, szkoły, organizacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, wspólnoty mieszkańców i inni. Każdy będzie mógł oznaczyć swoje drzewo poprzez przywieszenie etykietki z imieniem nadanym roślinie i data zasadzenia. W ten sposób mieszkańcy staną się nieformalnymi opiekunami drzew w mieście. Będą mogli czuwać nad ich przyjęciem się i wzrostem.
2-3 maja 2018
2.05.2018 r. – Święto Flagi Państwowej
– Prezydent będzie rozdawał flagi państwowe
3.05.2018 r. – Uroczystości związane z obchodami uchwalenia Konstytucji 3-go Maja
10:15 zbiórka uczestników przy Pomniku Niepodległości na ulicy Paderewskiego
10:20 wciągniecie flagi państwowej na maszt
10:25 wystąpienie Przewodniczącego rady Miasta Starogard Gdański
10:30 złożenie kwiatów pod pomnikiem
10:40 przemarsz uczestników do Kościoła p.w. św. Wojciecha
11:00 Uroczysta Msza Św. w Kościele św. Wojciecha
13:00 -17:00 Piknik dla mieszkańców miasta na terenie Strzelnicy Bractwa Kurkowego ul. Mickiewicza
19:00 Śpiewająca Majówka – Lekcja śpiewania nr 12 – Widowisko poetycko-muzyczne w wykonaniu Teatru „Kuźnia Bracka” na placu przy Muzeum Ziemi Kociewskiej, ul.Boczna
15-17 czerwca 2018
– Ogólnopolski Turniej Strzelecki
– Piknik dla mieszkańców Starogardu
Organizator – Kurkowe Bractwo Strzeleckie
29-30 czerwca 2018
Dni Starogardu
Organizator – OśroRocznica 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do przedstawienia form patriotycznego odzewu społeczeństwa i i władz lokalnych oraz krajowych w postaci okazjonalnych kart pocztowych.dek Sportu i Rekreacji
Bicie rekordu Polski w śpiewaniu Hymnu Narodowego
Organizator –Starogardzkie Centrum Kultury
1 sierpnia 2018
Obchody pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych Harcerzy.
Organizator Związek Harcerstwa Polskiego
Wrzesień/ październik
Impreza milenijna Dnia Seniora z akcentem niepodległościowymi
Organizator – Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Starogardzie Gd.
12 października – 22 lutego 2019
Wystawa pt.” Polskie pocztówki patriotyczne” w Ratuszu na Rynku.
Rocznica 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do przedstawienia form patriotycznego odzewu społeczeństwa i i władz lokalnych oraz krajowych w postaci okazjonalnych kart pocztowych.
Organizator – Muzeum Ziemi Kociewskiej
październik/ grudzień
Wystawa z cyklu „Sztuka Polska”
Organizator – Starogardzkie Centrum Kultury
1 – 30 październik
Akcja pn. ” 1000 drzew na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”
Kolejne 500 drzew starogardzianie posadzą na jesień. Drzewa zakupi Miasto, a do akcji ich sadzenia zaprosi mieszkańców, dzieci, młodzież i ich rodziców. Drzewa posadzić będzie może każdy komu przyroda nie jest obojętna. Do akcji mogą włączyć się przedszkola, szkoły, organizacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, wspólnoty mieszkańców i inni. Każdy będzie mógł oznaczyć swoje drzewo poprzez przywieszenie etykietki z imieniem nadanym roślinie i data zasadzenia. W ten sposób mieszkańcy staną się nieformalnymi opiekunami drzew w mieście. Będą mogli czuwać nad ich przyjęciem się i wzrostem.
Obchody dni centralnych 100 rocznicy odzyskania niepodległości
11 listopada
godz. 10:00 – Gra Miejska organizowana przez ZHP Starogard Gdański. – Zapisy od godz. 9:30 w Stanicy Hufca ZHP przy ul. Hallera 19 B
Trasa biegnie przez charakterystyczne punkty miasta.
Gra posiada kody QR, które można odczytać za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie.
Wręczenie nagród dla zwycięzców odbędzie się na Rynku Miejskim ok. godz. 17:00
godz. 15:00 – „MARSZ KU WOLNOŚCI” zaczynamy o godz. 15:00 na Al. Niepodległości (parking Carrefour) przejście z Al. Niepodległości na ul. Paderewskiego pod pomnik Niepodległości.
godz. 15:30 – uroczystość przy pomniku po zakończeniu uroczystości msza św. za ojczyznę na Starogardzkim Rynku. Po mszy wspólne niepodległościowe śpiewanie przy kawie i herbacie.
Warto zabrać ze sobą flagi, flagietki, barwy narodowe.
12 listopada
godz. 16:00 na hali OSIR (ul. Olimpijczyków Starogardzkich 1) koncert Orkiestry Polskiego Radia
WSTĘP WOLNY
W organizację uroczystości zaangażowało się miasto, szkoły, stowarzyszenia, jednostki miejskie, związki kombatanckie i instytucje. Szczegóły poszczególnych uroczystości i imprez będą na bieżąco aktualizowane.