O wolontariacie za oceanem

Spotkanie w Starogardzie Gdańskim wolontariuszki z Chicago

Wolontariuszki ze stowarzyszenia „Można Inaczej” wraz z prezesem Dorotą Dorau, spotkały się dziś z prezydentem miasta Januszem Stankowiakiem. Okazją do wspólnych rozmów była wizyta wolontariuszki Ireny Drapszo, która przyleciała z Chicago aby poznać pracę wolontariuszy w naszym mieście i wymienić się doświadczeniami.

Irena opowiedziała o problemach z jakimi borykają się wolontariusze, jak wygląda kwestia edukacji w Stanach i jakie wymogi trzeba spełnić aby zostać wolontariuszem za oceanem. Tam, jak się okazuje wcale nie jest to łatwe. Bardzo dobre wyniki w nauce i zdane testy to podstawa. Oprócz tego trzeba napisać esej, w którym należy przedstawić swoje osiągnięcia i realizowane projekty.

Wolontariuszki z „Można Inaczej” pokazały koleżance jak wygląda wolontariat w naszym mieście. Irena miała między innymi okazję spędzić czas w świetlicy z dziećmi z Ukrainy oraz spotkać się z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Starogardzie. 

-Jesteście bardzo mocną, czytelną organizacją i trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek większe działania bez Waszego udziału. Dziękuję Wam, Waszym koleżankom i kolegom, którzy włączają się w tę bezinteresowną pomoc – podkreślił prezydent miasta Janusz Stankowiak.
– Każdego, kto ma dobry pomysł staramy się wesprzeć finansowo, aby mógł dalej działać i się rozwijać. Cieszy nas fakt, że młodzi ludzie angażują się w życie społeczne. Dzisiaj ważne jest to, aby stworzyć takie społeczeństwo, które dzięki młodym ludziom będzie mogło się rozwijać na różnych obszarach i abyśmy w przyszłości mogli żyć w przyjaznym mieście – dodał.

Wymiana doświadczeń

Jak podkreśla Dorota Dorau, polsko-amerykańska przyjaźń będzie kontynuowana. W przyszłym roku planowana jest wymiana wolontariuszy, która z pewnością zaowocuje wzajemną wymianą doświadczeń.
Niebawem też, rozpoczynają się warsztaty Szkoły Liderów. Jeszcze w sierpniu, grupa wolontariuszy rozpoczyna kilkumiesięczny cykl szkoleń w oparciu o przepisy prawa. Dzięki nim, będą w przyszłości mogli prowadzić spotkania dla koleżanek i kolegów z wolontariatu.

Od lewej: Joanna Szwarc, Dorota Dorau, Irena Drapszo, prezydent miasta Janusz Stankowiak, Zuzanna Trzoska i Wiktoria Błazikowska.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl