Nowy wóz Ochotniczej Straży Pożarnej

OSP w Starogardzie Gdańskim cieszy się ze swojego nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Jego oficjalne przekazanie odbyło się 19 stycznia br. tuż po zakończeniu walnego zebrania sprawozdawczego.

Nowy wóz w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej pojawił się już 29 grudnia 2017 r. Chociaż wtedy jego powitanie nie było oficjalne, to odbyło się z wielką pompą. Był dym, szampan i runda honorowa po mieście.

Radość strażaków jest ogromna, bo nowy samochód ratowniczo-gaśniczy był im naprawdę potrzebny. Wóz będzie zresztą służył nam wszystkim. Pomoże druhnom i druhom dbać o nasze bezpieczeństwo.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 18.340 z napędem 4X4, GBA 4,7/30 o pojemności zbiornika 4700 litrów, wydajności autopompy 3000 litrów na minutę wyposażony jest w system kamer 360 stopni wraz z rejestratorem. Posiada też: drabinę dwuprzęsłową wysuwaną ZS 2100; aparaty ochrony dróg oddechowych Fenzy Aeris II 4 kpl.; agregat prądotwórczy, oddymiający; motopompę szlamową, pompę elektryczną zanurzeniową, motopompę pływającą; zestaw narzędzi hydraulicznych ratownictwa drogowego prod. Lukas; maszt oświetleniowy Led; zestaw oświetleniowy Led przenośny; latarki; armaturę wodno-pianową, działko wodno-pianowe o wydajności 3200 l/min; zestaw ratowniczy PSP R-1; podręczny sprzęt burzący oraz sprzęt do usuwania zanieczyszczeń; sprzęt do neutralizacji płynów ropopochodnych; wyciągarkę elektryczną 9,2 t; sprzęt łączności; pilarkę do cięcia drewna Stihl, przecinarkę do stali i betonu Stihl oraz piłę ratowniczą Stihl.

29.12.2017 – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Łukasz Zblewski i Prezydent Miasta Starogard Gdański witają nowy samochód ratowniczo-gaśniczy.

– Koszt naszego nowego samochodu bez wyposażenia to 774 900,00 złotych. W kosztach partycypowali: Pomorski Komendant Wojewódzki PSP, Wojewoda Pomorski, Prezydent Miasta Starogard Gd, Marszałek Województwa Pomorskiego, Fundacja Energa, ZUOK Stary Las sp z o.o., Nadleśnictwo Lubichowo, Gillmet sp. z o.o., Kooperol sp. z o.o., Paktainer sp. z o.o., P.H.U. Gora, P.P.H.U. Sylwia Kudelska, Firma Handlowo-Usługowa „Stokrotka” Andrzej Rosenkiewicz, Feniks sp. z o.o., Nadleśnictwo Starogard, Termetal, Romar sp. Jawna, Probe Trans, Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gd, Döner King, SMS Foods Industries Poland sp.z o.o., OSP Czarna Woda, P.U.H. Wul-Met, OSiR Starogard Gd., Prestige Glass, Drutex Krzysztof Glaner, Starkom sp. z o.o., Mar-Tech, Akomex sp. z o.o., Polmet sp. z o.o., Star-Wik sp. z o.o., Ega sp. z o.o., Centrum Handlowe Kociewie, ECS sp. z o.o. TCO Trading Company sp. Jawna oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gd. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy – powiedział Marek Liss z OSP.

– Dziękujemy również Panu Janowi Kilianowi, Posłowi na Sejm RP VIII kadencji; Pani Iwonie Kąsek oraz Radzie Miasta Starogard Gdański za wsparcie i pomoc przy zakupie nowego samochodu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym mieście – dodał Marek Liss.

– W tym miesiącu jestem na uroczystości przekazania już piątego samochodu. W zeszłym roku też uczestniczyłem w takich wydarzeniach, ale oprawa, którą przygotowaliście przebija wszystkie. Gratuluję pomysłu. Ten sprzęt ma strategiczne znaczenie dla każdego z nas. Zawsze to właśnie straż jest pierwsza na miejscu różnych zdarzeń. Ratujecie życie, zdrowie i mienie mieszkańców całego województwa pomorskiego i nie tylko. Mogliśmy przekonać się o tym chociażby podczas letnich nawałnic w sierpniu 2017 roku. Gratuluję Wam tego nowego samochodu. Życzę jak najwięcej nowego sprzętu. Przede wszystkim jednak dziękuję Wam za to, co już zrobiliście, co robicie i co jeszcze będziecie robili – podczas uroczystego przekazania nowego wozu 19 stycznia 2018 r. mówił wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

– To wielkie święto nie tylko dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim, ale przede wszystkim dla mieszkańców miasta, jak i powiatu starogardzkiego. Efekt w postaci samochodu, który tutaj dzisiaj widzimy to współdziałanie wielu: Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej, samorządowców różnych szczebli, instytucji, firm i osób prywatnych. W szczególności jednak, co chciałbym podkreślić, determinacji i konsekwencji druhen i druhów OSP w Starogardzie Gdańskim. To właśnie oni od wielu lat zabiegali o ten pojazd. To właśnie oni wzięli na siebie ciężar zbierania środków na zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. To oni zrezygnowali ze swoich diet, żeby  starczyło na ten cel pieniędzy. Dzisiaj w imieniu swoim, ale przede wszystkim w imieniu mieszkańców Starogardu Gdańskiego i powiatu starogardzkiego chylę przed Wami czoła. Dziękuję Wam bardzo – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.  

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl