Nowy sprzęt do zdalnego nauczania w drodze

Starogard złożył wniosek o sfinansowanie zakupu 70 laptopów wraz z oprogramowaniem dla uczniów 6 szkół podstawowych. Otrzymają go osoby bez dostępu do sprzętu, który ma umożliwić im zdalne uczenie się w domu. Koszt zakupu sprzętu wyniesie prawie 100 tys. zł. Wniosek jest w trakcie weryfikacji, ale procedura zakupowa już ruszyła.

Od 1 kwietnia gminy i powiaty mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im wykonywanie zdalnie lekcji. Rząd przeznaczył na ten cel do podziału ponad 180 mln zł.

Starogard ze względu na liczbę uczniów mógł aplikować o kwotę 100 tys. zł czyli maksymalne wsparcie, jakie rząd przeznaczył dla miast i gmin (od 40 tys. do 100 tys. zł.) W czwartek 1 kwietnia wysłał wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) na zakup 70 szt. laptopów zgodnych z rekomendacjami CPPC. Obecnie trwa jego weryfikacja.

– Wniosek złożyliśmy bez zwłoki. Ważny jest czas. Rozpoczęliśmy też procedurę zakupową, bo jak podkreśliło Ministerstwo Cyfryzacji, złożenie wniosku to gwarancja wypłaty. Nie wiemy, jak długo przyjdzie nam żyć i pracować w sytuacji stanu epidemii, ile potrwa okres zamknięcia polskich szkół, dlatego chcemy, jak najszybciej zaopatrzyć naszych uczniów w sprzęt, który da im możliwość włączenia się w zdalne odrabianie lekcji – powiedział zastępca prezydenta ds. społecznych Maciej Kalinowski.

Zakupiony sprzęt zostanie przekazany dyrektorom 6 szkół podstawowych, dla których Miasto jest organem prowadzącym. Trafi do uczniów najbardziej potrzebujących. Umożliwi i ułatwi im zdalną naukę.

Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Było możliwe dzięki zgodzie Komisji Europejskiej na przesunięcie pieniędzy pomiędzy projektami.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl