Nowy sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. przez powiaty chojnicki i kościerski przeszła niebezpieczna nawałnica. W usuwaniu jej skutków czynny udział wzięła Ochotnicza Straż Pożarna ze Starogardu Gdańskiego. W dowód uznania prezydent Janusz Stankowiak w porozumieniu z Radą Miasta postanowił przeznaczyć środki pieniężne na zakup nowego sprzętu dla strażaków.

Ochotnicza Straż Pożarna kupiła: aparat powietrzny AERIS TYP II z butlą kompozytową ULTRA LIGHT 2,8 kg+maska OPTI PRO+pokrowiec na butlę 4 kpl (cena 1 kpl 4 239,81 zł, razem 16 959,24 zł); agregat oddymiający mgłowy PH VP 450 (1 szt., cena 3 999,96 zł); drabinę ZS 2100 H (cena 6 259,47 zł); prądownicę RB 101 EN (cena 2089,77 zł, razem 4 179,54 zł) oraz armaturę wodną za kwotę około 3 400,00 zł. Nowy sprzęt będzie zamontowany na nowym samochodzie ratowniczo-gaśniczym, który został zakupiony w tym roku, ale póki co, jest jeszcze w produkcji. Jego odbiór przewidywany jest na koniec listopada lub początek grudnia 2017 r.

Nowy sprzęt strażacy będą wykorzystywać w działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie miasta oraz powiatu i nie tylko. Aparaty powietrzne służą ratownikom do ochrony dróg oddechowych podczas działań w zadymionych pomieszczeniach, agregat oddymiający jest potrzebny, aby zadymione pomieszczenia oddymić. Drabina pomaga dostać się na wyższe kondygnacje, a prądownicą zakończona jest linia gaśnicza. Można nią regulować przepływ wody i rodzaj prądu gaśniczego.

– Szanowni Państwo ten sprzęt Wam się po prostu należy. Ogromnym poświęceniem wykazaliście się nie tylko latem tego roku, ale wykazujecie się przy każdej akcji. Życzę, aby nowy samochód i sprzęt, który dzisiaj oglądamy dobrze Wam służyły – powiedział do strażaków prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

Ochotnicza Straż Pożarna naprawdę poświęciła się podczas letnich nawałnic. – W nocy 11 sierpnia 2017 r. o godz. 23:10 otrzymaliśmy sms-y, aby udać się do akcji usuwania skutków nawałnicy na terenie miasta i gminy Starogard oraz gminy Bobowo pojazdami GBA 2,5/25 I SH-18 (przez kilka dni braliśmy udział w 27 zdarzeniach: 13 ratowników, 29 godzin i 3 minuty, a w przeliczeniu na jednego ratownika: 108 godzin i 28 minut). 12 sierpnia o godz.13:15 nasz podnośnik SH-18 decyzją komendanta wojewódzkiego został zadysponowany do miejscowości Brusy w powiecie chojnickim. Osiem dni podnośnik wraz z obsadą 3 ratowników i sprzętem uczestniczył w działaniach na terenie sąsiednich powiatów. 6 dni w chojnickim (22 zdarzenia: 12 ratowników, 84 godzin i 10 minut) i 2 dni w kościerskim (13 zdarzeń: 5 ratowników, 25 godzin i 5 minut). W sumie w sąsiednich powiatach (35 zdarzeń: 14 ratowników, 109 godzin i 15 minut w przeliczeniu na jednego ratownika to 306 godzin i 20 minut) – mówi naczelnik OSP Starogard Gdański Marek Liss.

– Podczas działań usuwaliśmy powalone drzewa. Z podnośnika ścinaliśmy zwisające połamane konary i gałęzie znad dróg i budynków oraz usuwaliśmy drzewa z budynków. Okrywaliśmy plandekami uszkodzone dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych. Działaliśmy sami, a także z innymi zastępami z PSP i OSP skierowanymi w te rejony. Dlaczego pomagamy? Bo strażacy już tacy są. Skąd inni uciekają, tam idą strażacy narażając swoje życie aby ratować innych ludzi i ich dobytek zgodnie z naszym hasłem: „Bogu na chwałę, bliźnim na pożytek” – opowiada Marek Liss.

– Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej biorą udział w akcjach od 1 kwietnia tego roku za darmo, ponieważ zrzekliśmy się ekwiwalentu na poczet zakupu nowego samochodu. Dobro okazane innym wraca do nas podwójnie. Za udział w usuwaniu skutków nawałnicy otrzymaliśmy pilarkę STIHL MS 461 (koszt 4 095,90 zł) od Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Promesę w kwocie 10 000,00 złotych z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na zakup sprzętu. Zakupiliśmy piłę ratowniczą STIHL MS 461 R i przecinarkę do stali i betonu STIHL TS 420, a także sprzęt od Pana Prezydenta wymieniony wcześniej na kwotę około 34 800,00 złotych. Otrzymaliśmy także podziękowania od Komendanta Powiatowego PSP w Kościerzynie, Starosty Kościerskiego, Przewodniczącego Rady i Wójta Gminy Lipusz oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Najbardziej cieszyły nas podziękowania i uśmiech ludzi, którym pomagaliśmy. Bezinteresowna pomoc innym to satysfakcja dla nas – dodał naczelnik OSP w Starogardzie Gdańskim Marek Liss.

Strażacy–ochotnicy otrzymali jeszcze jedną nagrodę. Tym razem od mieszkańców Starogardu, którzy zagłosowali na ich projekt w Budżecie Obywatelskim 2018. Dzięki wygranej będą mogli kupić sprzęt o wartości 140 000,00 zł. Podziękowania w imieniu mieszkańców odebrał prezydent miasta.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl