Nowy plac zabaw, bieżnia i skocznia przy PSP 1 już otwarte

Trzy lata Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Starogardzie Gdańskim czekała na realizację projektu budowy placu zabaw, bieżni i skoczni w dal. Nauczyciele wspólnie z rodzicami skorzystali z pieniędzy Budżetu Obywatelskiego 2015.

29.09. br. otwarty został nowy obiekt sprtowo-rekreacyjny dla dzieci i młodzieży przy PSP 1. Od tej chwili lekcje wf i długie przerwy boiskowe będą wyglądały inaczej – ciekawiej, atrakcyjniej i profesjonalnej.

Bezpieczna zabawa w przerwach lekcyjnych

Pomysł zagospodarowania tego terenu powstał wiosną 2012 roku – przypomniał Wiesław Wąsik –dyrektor szkoły podczas powitania. Tego samego roku we wrześniu był gotowy projekt i kosztorys. Niestety szkoła nie miała wówczas tyle pieniędzy, aby zrealizować te marzenia. W 2015 roku prezydent miasta Janusz Stankowiak, oferując mieszkańcom budżet obywatelski, dał im taką możliwość. Znalazło się trzech inicjatorów Joanna Porożyńska, Justyna Korytkowska i Krzysztof Falgowski, którzy wspierani przez Radę Rodziców, napisali projekt i wygrali w konkursie ofert budżetu obywatelskiego 2015 r. Projekt zdobył 615 głosów. Jego koszt wyniósł 190 tys. zł.

Dla nas to wielki sukces. Kiedyś było tu pole trawy. Dziś mamy piękny plac zabaw i profesjonalną bieżnię ze skocznią w dal. Dzieci z najmłodszych klas, głownie sześciolatki będą tu spędzać dużo czasu, bo mają nienormowany dzwonkami czas pracy. Panie mogą w trakcie lekcji wyjść z dziećmi na boisko i zaprosić je do zabawy. Plac zabaw będzie w tym momencie idealnym do tego miejscem. Podobnie mogą zrobić panie ze świetlicy. Dla dzieci, które spędzają tam często wiele godzi, to będzie naprawdę bardzo dobre, zdrowe i rozwijające – powiedziała inicjatorka projektu Joanna Porożyńska – nauczycielka języka angielskiego w PSP 1. Plac zabaw jest ogrodzony i monitorowany. Mieszkańcy mogą z niego korzystać również popołudniami, gdyż plac jest ogólnodostępny. Szczególnie korzystne to może być dla rodziców, których dzieci trenują piłkę nożną na boisku obok – kontynuowała pani Joanna. Często muszą czekać na swoje pociechy, aż skończą trening. Teraz będą mogli zabierać młodsze rodzeństwo, które pewnie chętnie spędzi ten czas z mamą na placu zabaw.

Szkoła stawia na sport

Ale nie tylko rekreacja ma w tym projekcie znaczenie. Dla czwarto, piąto i szóstoklasistów jak również dla nauczycieli wf dużo ważniejsza jest część sportowa, czyli bieżnia i skocznia w dal. Jesteśmy najbardziej usportowioną szkołą w województwie pomorskim – mówił Wiesław Wąsik. Zdobyliśmy pierwsze miejsce w kategorii usportowienia szkół podstawowych i wierzę, że ten nowy obiekt pomoże nam ten tytuł utrzymać. Słowa dyrektora potwierdził Jacek Wołczak nauczyciel wychowania fizycznego w PSP1, który podkreślił walory nowej bieżni, mówiąc, że jest dobrze przygotowana, ma odpowiednią długość do tego, by organizować profesjonalny bieg na 60 metrów. Tego nam wuefistom brakowało – powiedział. To jest dla nas udogodnienie. Chcemy utrzymać ten wysoki poziom usportowienia naszej szkoły. Bieżnia i skocznia z pewnością nam w tym pomogą.

Wstęga, kwiaty, dyplomy, podziękowania

Pierwszoklasiści – Ola Julek i Bartek w imieniu wszystkich dzieci podziękowały prezydentowi miasta, wręczając mu bukiet kwiatów. Janusz Stankowiak podziękowania skierował w stronę wnioskodawców, przekazując im pamiątkowe dyplomy. Podkreślił, że to ich sukces i dowód na to ile można osiągnąć, działając razem. Zwracając się do dzieci, powiedział „Bądźcie aktywne i róbcie rzeczy ciekawe i pożyteczne dokładnie tak, jak to zrobili wasi rodzice.” Poinformował też obecnych, głownie dzieci by przekazały rodzicom, że rozpoczęła się druga edycja budżetu obywatelskiego, do udziału w której wszystkich serdecznie zaprosił. Zaraz, gdy tylko wstęga została przecięta,  dzieci z radością szturmem ruszyły do zabawy.