Nowy mural oficjalnie odsłonięty

Magdalena Haras, Adam Jakub Haras, Józef Olszynka i Daria Weisbrodt wykonali na ścianie bloku nr 37 na os. Kopernika barwny mural. Obraz jest trwałą pamiątką roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 4 września br. odbyło się jego uroczyste odsłonięcie.

– Ten mural to swego rodzaju „cegiełka” mieszkańców Spółdzielni w upamiętnieniu 100.rocznicy odzyskania niepodległości Polski – powiedział Wiesław Wrzesiński prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Kociewie. – Zawiera wiele elementów, ale najbardziej charakterystyczną i symboliczną postacią jest gen. Józef Haller, który wraz z „błękitna armią” dokonał inkorporacji Pomorza Gdańskiego w tym Starogardu do II Rzeczypospolitej, na przełomie stycznia i lutego 1920 roku. Prezes podziękował Radzie Osiedla im. Mikołaja Kopernika za akceptacje projektu i jego sfinansowanie oraz autorom za pomysł i jego skuteczną realizację. – Niech to dzieło cieszy oczy naszych mieszkańców i skłania do zadumy nad historią naszej Ojczyzny, jak i naszego miasta. Niech skłania do refleksji nad kształtowaniem postaw patriotycznych i dumy z naszego coraz piękniejszego Starogardu – zakończył prezes SM Kociewie.

Uroczyste odsłonięcie nowego muralu w Starogardzie Gdańskim

4 września br. prezes Spółdzielni Wiesław Wrzesiński, przewodnicząca Rady Nadzorczej Anna Kokoszyńska, prezydent miasat Janusz Stankowiak oraz Magdalena Haras autorka projektu uroczyście odsłonili nowy mural w Starogardzie.

Prezydent Janusz Stankowiak składa gratulacje artystom,- autorom muralu.

– Gratuluję artystom, którzy ten mural namalowali – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. – Kiedy się dowiedziałem, kto go wykonuje, byłem pewny, że powstanie coś niezwykłego i jak widać się nie myliłem.

Prezydent pogratulował Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Radzie Osiedla za odwagę. – Cieszę się, że zdecydowaliście się Państwo oddać artystom tę ścianę i pomogliście im sfinansować projekt. Murale stają się coraz bardziej popularną formą ekspresji artystycznej. Cieszę się, że Starogard wpisuje się w krajobraz tych miast, w których takie murale powstają. Nadmienię tylko, że w przyszłym roku obchodzić będziemy 100.rocznicę Związku Harcerstwa Polskiego w Starogardzie Gdańskim, a w 2020 – 100.rocznicę powrotu Starogardu do macierzy. Może będzie to dla Państwa inspiracja do nowych dzieł – dodał prezydent.

We wtorkowej uroczystości odsłoniecia muralu uczestniczyli również przedstawiciele sponsorów: Krzysztof Sernec – prezes Firmy Kabe, Mariusz Popławski – prezes firmy GAMMA, Janina Lubawska – ZF Polpharma, członkowie Rady Osiedla im. Mikołaja Kopernika oraz mieszkańcy Starogardu.

Magdalena Haras autorka projektu

– Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w powstanie tego dzieła za wsparcie, pomoc i mnóstwo energii – powiedziała Magdalena Haras. – Otrzymałam więcej niż oczekiwałam. Bardzo dziękuję pozostałym twórcom muralu. To są genialni i wspaniali artyści. Każdy jest inny. Każdy ma inny potencjał, inne spojrzenie artystyczne. Mimo to udało nam się stworzyć fantastyczną ekipę, którą połączyła wyjątkowa nić porozumienia. Ten projekt wymagał naprawdę ogromnej dyscypliny. Bardzo wam dziękuję za współpracę – zakończyła pomysłodawczyni.

Specjalne podziękowania od autorów obrazu otrzymali sponsorzy – Spółdzielnia Mieszkaniowa SM Kociewie, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, producent farb – Farby Kabe oraz Gmina Miejska Starogard Gdański za wsparcie medialne przedsięwzięcia.

Prezes Firmy Farby Kabe Krzysztof Sernec odbiera podziękowania z rąk Darii Weisbrodt

Na zakończenia wiceprezesi Spółdzielni Mieszkaniowej Kociewie Mieczysław Serocki i Ewa Sommerfeld wręczyli artystom pamiątkowe dyplomy uznania.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl