Nowy Król Kurkowy

Brat Jarosław Czyżewski został nowym Królem Okręgu Pomorskiego Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

Uroczystość proklamacji odbyła się 20 stycznia w Kościele pod Wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Przeprowadził ją Prezes Okręgu Pomorskiego w obecności przybyłych z pocztami sztandarowymi 13 delegacji Bractw Kurkowych Okręgu Pomorskiego, do którego należą: Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim, Chojnicach, Wejherowie, Tucholi, Tczewie, Toruniu, Brusach, Lidzbarku Welskim, Chełmie, Włocławku, Gdyni, Grudziądzu, Czarnem, Kościerzynie i Bractwo Ziemi Dobrzyńskiej.

Wśród znamienitych gości znaleźli się również prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak i jego zastępca ds. społecznych Maciej Kalinowski. Z okazji tej uroczystości został wybity okolicznościowy, pamiątkowy medal, a Królowi wręczono insygnia władzy, tj. Łańcuch Królewski.

W tym roku strzelcy z całej Europy spotkają się w dniach 17–19 sierpnia w holenderskim Leudal–Neer na Europejskim Zjeździe Strzelców, któremu przewodził będzie Charles Louis książę de Merode z Belgii.

– Z pewnością, jak zwykle, przyjedzie na to święto, odbywające się raz na trzy lata, kilkadziesiąt tysięcy strzelców. W tym liczna grupa braci kurkowych ze Starogardu. Tam będą zacieśniać się więzy braterstwa i przyjaźni. Kulminacyjnym momentem będzie strzelanie o tytuł Króla Europy – powiedział Jarosław Czyżewski.

Zostając Królem Okręgu Pomorskiego Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Jarosław Czyżewski uzyskał właśnie zaszczyt i przywilej udziału w tych zawodach. Eliminacje zacznie startując w 5. Regionie rywalizując między innymi z najlepszymi strzelcami z Chorwacji, Słowenii, Węgier, Słowacji, Czech, Estonii, Łowy, Litwy, Rosji i Ukrainy. Pięciu strzelców z tej grupy przejdzie do ścisłego finału, by rywalizować ze zwycięzcami półfinałów pozostałych czterech regionów, w skład których wejdą najlepsi strzelcy z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Luksemburga, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, San Marino i Grecji.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl