Nowy dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej

Od 1 września stanowisko dyrektora Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim obejmie dr Mariusz Brodnicki. 31 sierpnia z rąk prezydenta miasta Janusza Stankowiaka odebrał akt powołania na 3-letnią kadencję.

– Gratuluję i życzę powodzenia w realizacji wszystkich planów. Wiem, że jest ich sporo, ale jestem przekonany, że znakomicie poradzi Pan sobie z ich realizacją. Pokładamy w Panu duże nadzieje, bo chcielibyśmy, aby Muzeum Ziemi Kociewskiej stało się instytucją rozpoznawalną na jak najszerszą skalę – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Dr Mariusz Brodnicki

– Bardzo dziękuję za wielką szansę, jaką jest dla mnie objęcie tego stanowiska. Chciałbym z pasją i wielkim zaangażowaniem kontynuować rozpoczęte już w Muzeum prace oraz wprowadzić nowoczesne projekty, aby budować prestiż marki tej cennej w naszym regionie instytucji – mówił dr Mariusz Brodnicki.

Przy powołaniu dyrektora Muzeum obecni byli także zastępca prezydenta Starogardu ds. społecznych Maciej Kalinowski oraz przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Rady Miasta Starogard Gdański Martyna Łangowska-Siembida.

Nowy dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej chciałby pracować nad trwającymi już projektami, ale także wzbogacić działalność instytucji o nowe pomysły na lekcje muzealne, wykłady, międzynarodowe konferencje naukowe, wystawy plenerowe, np. na temat znanych postaci Kociewia, Starogardu w Europie, czy dziedzictwa kulturowego Pomorza na Kociewiu.

Dr Mariusz Brodnicki pragnie rozwinąć działalność Muzeum w internecie. Jednym z jego pomysłów jest cykl „ETNOpodróży po Kociewiu”, w którym zainteresowani nie wychodząc z domu będą mogli, razem z wirtualnym przewodnikiem, zwiedzić najcenniejsze miejsca naszego regionu. Ma to na celu zainteresowanie ofertą jak największej ilości osób, także spoza Kociewia i popularyzacji Muzeum na jak największą skalę.

Jednym z pierwszych kroków pana Mariusza na nowym stanowisku będzie ubieganie się o grant na projekt „Cyfrowe dziedzictwo Kociewia – digitalizacja i udostępnienie zbiorów Muzeum Ziemi Kociewskiej” z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja ma także wyjść do osób, które do tej pory nie interesowały się historią, czy kulturą. Sposobem może być na to galeria uliczna, na której prezentowane będą różnego rodzaju wystawy. Dzięki temu każdy przechodzień będzie mógł bezpłatnie korzystać z kulturalnych dobrodziejstw. Być może dzięki temu będzie chciał sięgnąć po więcej. Pomysłów jest tyle, że nie sposób opisać ich wszystkich.

Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak wręcza dr Mariuszowi Brodnickiemu akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Tego samego dnia, kiedy nowy dyrektor otrzymał akt powołania, udał się do siedziby Muzeum Ziemi Kociewskiej. Pracownikom instytucji przedstawił go zastępca prezydenta miasta ds. społecznych Maciej Kalinowski.

– Mam nadzieję, że będzie się Państwu bardzo dobrze pracowało z nowym dyrektorem. Wierzę, że wspólna praca będzie na tyle owocna, że już w niedalekiej przyszłości zobaczymy jej pierwsze efekty. Wielokrotnie przekonaliśmy się o tym, że starogardzianie interesują się historią swojego miasta i całego regionu. Lubią ją zgłębiać, dlatego na pewno z niecierpliwością czekają na nowe pomysły Muzeum Ziemi Kociewskiej – powiedział wiceprezydent Maciej Kalinowski.

Dr Mariusz Brodnicki od kilkunastu lat wykłada na Uniwersytecie Gdańskim przedmioty związane z edukacją w muzeach i centrach nauki, współpracując z pomorskimi muzeami. Pod jego kierunkiem powstało kilkadziesiąt prac magisterskich z zakresu muzealnictwa. Jest autorem i redaktorem 33 książek oraz ponad 80 publikacji głównie z zakresu pomorzoznawstwa. Za rozprawę doktorską otrzymał wyróżnienie Prezydenta, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Historii Edukacji oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

We wrześniu 2020 r. dr Mariusz Brodnicki składa rozprawę habilitacyjną z zakresu historii, edukacji i muzealnictwa. Od kilkunastu lat organizuje międzynarodowe konferencje naukowo-metodyczne zorientowane na historię i pomorzoznawstwo. W celu popularyzacji nauki pozyskał granty na wystawy poświęcone dziedzictwu kulturowemu Gdańska. Kilka ekspozycji jego autorstwa prezentowanych było w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, na gdańskiej starówce, Kampusie Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Od 2005 r. kieruje Kołem Naukowym Historii Edukacji i Kultury, które co miesiąc organizuje wykłady i seminaria poświęcone dziedzictwu kulturowemu Pomorza. Jest także redaktorem szeregu periodyków naukowych. Współpracował z Urzędem Miasta w Gdańsku, przygotowując liczne publikacje i konferencje promujące miasto.

Fot. Małgorzata Rogala