Ponad 200 metrowy deptak połączył ulicę Kościuszki z ulicą Owidzką. Powstał w miejscu wydeptanej ścieżki w ramach projektu Rewitalizacja Śródmieścia. Budowa trwała niecałe 4 miesiące i kosztowała ponad 1 mln zł. w piątek, 27 listopada prezydent miasta oficjalnie otworzył nową przestrzeń rekreacyjno-użytkową w Starogardzie Gdańskim.
– Rewitalizacja śródmieścia to ważny dla miasta projekt. Jego celem jest ożywienie obszarów zdegradowanych i zapobieganie wykluczaniu społecznemu. W ramach wartej ponad 13 mln zl inwestycji w dawnej szkole nr 5 przy ul. Kościuszki powstało Społeczne Centrum Pomocy Rodzinie, a do końca 2021 roku przebudowanych zostanie ok. kilometra dróg w południowej części Starego Miasta i w 30 kamienicach odnowione zostaną elewacje, dachy oraz klatki schodowe. Deptak, który oddajemy dzisiaj mieszkańcom do użytku, to również element tej ogromnej inwestycji, która nie tylko poprawia wizerunek miasta, ale przede wszystkim podnosi komfort życia mieszkańców. To kolejne atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu w mieście – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.
Deptak wybudowała Firma Handlowa Adam Kowalczyk z Wdy w trybie zaprojektuj i wybuduj. W listopadzie 2019 prezydent podpisał z wykonawcą umowę. W czerwcu 2020 roku firma Adama Kowalczyka przedstawiła gotowy projekt inwestycji i po jego uprawomocnieniu się oraz otrzymaniu pozwolenia na budowę w lipcu br. przystąpiła do realizacji zadania. Budowa trwała niecałe 4 miesiące. Odbiór odbył się 3 listopada br.
Prace objęły obszar ok. 4 tys. m2, na którym powstał deptak spacerowy o długości 205 metrów i szerokości od 18 do 27 m. Wzdłuż traktu pieszego wybudowana została ścieżka rowerowa z możliwością bezpiecznego pozostawienia rowerów przy placu w specjalnych stojakach. Obok alejki spacerowej wykonawca wybudował plac zabaw dla dzieci, siłownię pod chmurką i linarium. Pojawiły się tam również proste urządzenia do street workoutu, czyli treningu ulicznego m.in. drążki, drabinki, poręcze i ławka, które umożliwiają wykonywanie ćwiczeń fizycznych na świeżym powietrzu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Deptak wyposażony został również w elementy małej architektury. Przy przejściu stanęły charakterystyczne dla miejskiego designu ławeczki oraz kosze na śmieci. Na wiosnę mieszkańcy wspólnie ze Stowarzyszeniem Starogard 2030 w ramach Podwórkowych Rewolucji ozdobią deptak nowymi nasadzeniami zieleni. Mają się tam pojawić trawniki, klomby z kwiatami oraz drzewa owocowe, które są spełnieniem marzeń mieszkających tam dzieci.
Deptak jest miejscem ogólnodostępnym, z którego korzystać mogą wszyscy mieszkańcy miasta. Urządzenia służące do zabawy, ćwiczeń i rekreacji są dostosowane do osób w rożnym wieku i o różnej sprawności fizycznej, dzięki czemu z placu mogą korzystać maluchy, dzieci w wieku szkolnym, młodzież, a także osoby starsze i z niepełnosprawnością. Nawierzchnie są bezpieczne, a plac doskonale oświetlony i monitorowany za pomocą kilku nowoczesnych kamer obrotowych.
W piątek, 27 listopada prezydent miasta Janusz Stankowiak, wspólnie z wiceprezydentem Tadeuszem Błędzkim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Markiem Jankowskim, przewodniczącym Komisji Samorządności, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Janem Strzelczykiem oraz właścicielem firmy wykonawczej Adamem Kowalczykiem przecięli symboliczną wstęgę, otwierając tym samym nową rekreacyjno-użytkowo-wypoczynkową przestrzeń w mieście.
– To 8 plac zabaw zrealizowany w ciągu 6 lat w Starogardzie Gdańskim. Aktualnie Miasto administruje 18 placami zabaw, nie licząc OSA ani tych, którymi zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa – powiedział wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Jankowski
– Liczymy na to, że to nowe miejsce do wypoczynku i zabawy przyczyni się do integracji mieszkańców tej części Starogardu, zaspokoi ich potrzeby i będzie służyć ich rozwojowi. Chciałbym, aby mieszkańcy czuli, że to miejsce do nich należy i byli za nie odpowiedzialni, dbając o nie i szanując to wspólne dobro – podsumował prezydent.
Na ręce właściciela firmy Adama Kowalczyka prezydent przekazał specjalne podziękowania dla całej ekipy wykonawczej za dobrze i terminowo wykonaną pracę. Prezydent podkreślił, że jakość usług, które świadczy Firma Handlowa są gwarancją sukcesu każdej realizowanej przez nią inwestycji.
Budowa deptaka kosztowała 1.093.00,00 zł. 85% tej kwoty pokryła Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Pomorskiego.
fot. Magdalena Dalecka