„Nowy dach” dla kina

Rada Miasta przeznaczyła dodatkowe 200 tys. złotych na remont starogardzkiego kina „Sokół”. Pieniądze przeznaczone zostaną na wymianę dachu nad salą kinową i odnowienie elewacji.

Na sesji w dniu 11 lipca starogardzcy radni podjęli uchwałę o przeznaczeniu dodatkowej kwoty 200 tys. zł. na modernizację kina „Sokół” w Starogardzie Gdańskim. Pieniądze zostały przesunięte z wydatków bieżących zaplanowanych na „Modernizację Urzędu Miasta”.

Budynek kina „Sokół” liczy ponad 100 lat. Od 1996 roku funkcjonuje jako jednostka Starogardzkiego Centrum Kultury. W jego wnętrzu znajduje się wielka sala widowiskowa, która pomieści 343 osób. Przez wiele lat obywały się tu codziennie projekcje filmów polskich i zagranicznych, a także premiery i spotkania autorskie z aktorami, reżyserami i pisarzami. Kino było miejscem spotkań mieszkańców, władza miasta, przedszkolaków, uczniów i stowarzyszeń z okazji różnych uroczystości czy gali. Organizowano tam też koncerty muzyczne, spektakle kabaretowe oraz przedstawienia teatralne.

W lutym 2018 roku kino „Sokół” zostało zamknięte. Powodem były pęknięcia na suficie. Z przeprowadzonej ekspertyzy wynikało, że kawałek podwieszonego sufitu może w każdej chwili się oderwać i spaść na głowy zgromadzonej w środku publiczności. Dyrekcja kina w porozumieniu z Prezydentem niezwłocznie zdecydowała o wyłączeniu obiektu z użytkowania.

– Jeśli sufit nie zostanie wymieniony, kino nie może funkcjonować – mówili w lutym projektanci. – Wiąże się to z demontażem całego sklepienia dachu łukowego oraz wykonaniem nowego poszycia dachu – podkreślali, obliczając szacunkowy koszt remontu na ok. 325 tysięcy złotych.

Starogardzkie Centrum Kultury zleciło wykonanie projektu. Na tej podstawie ustalono wartość inwestorską robót na kwotę 692 tys. zł. W zakres tych prac weszła wymiana dachu nad salą kinową, wymiana sufitu, odmalowanie sali kinowej, montaż i demontaż siedzeń oraz odświeżenie elewacji. 14 czerwca SCK ogłosiło przetarg na remont dachu i sufitu. Przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty. Wiadomo jednak, że modernizacja kina ostatecznie kosztować będzie 570 tys. zł i obejmie również elewację. 

Przez wiele miesięcy radni i urzędnicy zastanawiali się, co zrobić z tym obiektem. Dyskutowali nad celowością przeprowadzenia w nim remontu, a także nad sensem utrzymania go w dobie rozwijających się „sieciówek”. Od lat sprawa budzi skrajne emocje i wywołuje gorące dyskusje. Pojawiło się wiele pomysłów i koncepcji na zagospodarowanie obiektu. Jednym z nich był pomysł przebudowania go w centrum kinowo – kulturalno – rozrywkowe.

Ostatecznie nie ma decyzji, co zrobić ze starogardzkim kinem w przyszłości, jak je zagospodarować, aby pełniło dalej swoją kulturalną funkcję z korzyścią dla właścicieli i użytkowników. Jest natomiast zgoda Rady Miasta na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych w budynku kina, aby można było z niego bezpiecznie korzystać na dotychczasowych zasadach. 

Remont kina „Sokół” ma się rozpocząć w lipcu br., a jego zakończenie planowane jest na koniec września tego roku. 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl