Nowo wybudowana ulica Kopicza gotowa do użytku

Prawie 300 metrów nowej drogi powstało od skrzyżowania z ul. Balewskiego do skrzyżowaniu z ul. Jacobsonów. Budowa ul. Kopicza trwała prawie rok. Wykonawca przebudował kanalizację deszczową, wybudował nową nawierzchnię i chodniki z kostki betonowej oraz postawił wzdłuż drogi nowe energooszczędne lampy. Cała inwestycja kosztowała blisko 2 mln zł. Oficjalnie z drogi mieszkańcy mogą korzystać od 1 grudnia br.

W 2022 roku Miastu udało się pozyskać prawie milion złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę ulicy Kopicza. Drugie tyle dołożyło z własnego budżetu. Dzięki temu po wielu latach oczekiwań mieszkańcy doczekali się nowej drogi na odcinku od skrzyżowania z ul. Balewskiego do skrzyżowaniu z ul. Jacobsonów.

Nowo wybudowana ulica Kopicza

Umowę na realizację zadania prezydent miasta Janusz Stankowiak podpisał 15 grudnia 2022 r. Wykonawcą prac była firma Strabag Sp. z o.o. z Pruszkowa.

W piątek 1 grudnia 2023 roku prezydent miasta Janusz Stankowiak, jego zastępca do spraw techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki, radny Rady Miasta Sławomir Ruśniak oraz przedstawiciele firmy wykonawczej Strabag oficjalnie oddali nowo wybudowaną ulicę mieszkańcom do użytku.

Nowa droga gwarancją poprawy jakości życia

od lewej: radny Rady Miasta Sławomir Ruśniak, majster budowy Łukasz Groskop oraz Prezydennt Miasta Janusz Stankowiak

— Poprawa infrastruktury drogowej w mieście to kluczowe zadanie Gminy, które jako włodarz tego miasta realizuję z dużą konsekwencją i myślę, że też z dużą skutecznością. Chodzi o poprawę warunków codziennego życia. Dobre drogi dają tego podstawę — powiedział Prezydent Stankowiak. — Wiem, że potrzeb w tym zakresie jest bardzo dużo. Są w mieście drogi  i ulice, na remont których mieszkańcy czekają po kilkadziesiąt lat. W ostatnich jednak latach udało się nam poprawić standard blisko 30 ulic w mieście. W każdym planowanym budżecie od 2018 roku praktycznie zawsze były pieniądze na remont, modernizację czy budowę nowych ulic – dodał włodarz miasta.

 

Sławomir Rusniak radny Rady Miasta Starogard Gd.

— Budowa tej ulicy była mieszkańcom bardzo potrzebna. Czekali na nią długo. Prezydent Stankowiak, jako pierwszy ze wszystkich prezydentów Starogardu, do których zgłaszałem tę potrzebę, potraktował sprawę poważnie. W okresie roztopów ludzie brnęli tu w błocie. Dzisiaj mają piękną nowoczesną drogę, za co w imieniu swoim i mieszkańców bardzo dziękuję władzom miasta i wykonawcy. Wszyscy bardzo się cieszymy z tej inwestycji — powiedział radny Rady Miasta Sławomir Ruśniak, który od wielu lat interweniował w tej sprawie u władz miasta.

Zakres przeprowadzonych prac

Prace budowlane na ul. Kopicza objęły budowę kanalizacji deszczowej, podbudowę zasadniczą drogi, budowę krawężników, i chodników z kostki betonowej oraz montaż oświetlenia drogowego. Powstał tam też parking z 12 miejscami postojowymi i 1 miejscem dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Cała nawierzchnia ulicy wykonana została z kostki betonowej.

Od lewej: wiceprezydent Tadeusz Błędzki, prezydent Janusz Stankowiak, Lukasz Groskop majster budowy,  radny Rady Miasta Sławomir Ruśniak i kierownik budowy Jacek Łoński

fot. Magdalena Dalecka