Nowe przedszkole i żłobek otwarte

Niepubliczne Przedszkole i Żłobek w Starogardzie Gdańskim to nowo wybudowany obiekt przy ul. Powstańców Warszawskich. Jest nowoczesne przestronne i przyjazne dzieciom oraz środowisku. Przyjęło 272 maluchów. Od 2 września będą uczyć się i bawić w „Aniołku”.

Niepubliczne Przedszkole i Żłobek „Aniołek” w Starogardzie Gdańskim mieści się przy ul. Powstańców Warszawskich 12. Zaprojektowano go jako dwukondygnacyjny budynek o powierzchni ponad 2 tys. m. kw. Wnętrze budynku jest bardzo jasne i przestronne, korytarze są szerokie, szatnie duże, a sale zabaw – obszerne. W ramach nowej inwestycji przy przedszkolu powstała też sala gimnastyczna o powierzchni 170 m kw. Na zewnątrz znajduje się duży plac zabaw oraz parking na kilkadziesiąt aut, by rodzice nie mieli problemów z dowożeniem i odbieraniem z przedszkola swoich pociech. W obiekcie jest kuchnia, a maluchy obiady będą jadły nie w salach tylko w specjalnie przygotowanej stołówce.

Sale zabaw mają wraz z zapleczem socjalnym ponad 80 m.kw.

– Dysponujemy 11 dużymi salami, w tym jedna przeznaczona jest na żłobek. Wszystkie pomieszczenia do nauki i zabaw wyposażone są w kolorowe meble, zabawki oraz nowoczesny sprzęt edukacyjny, m.in. tablice multimedialne. Przedszkole jest nowoczesne przestronne, przyjazne dzieciom i środowisku. W ramach zajęć dodatkowych organizować będziemy lekcje języka angielskiego – powiedziała Katarzyna Gacek, dyrektor Niepublicznego Przedszkola i Żłobka Aniołek w Starogardzie Gdańskim.

Pierwsza nowoczesna sala gimnastyczna przy przedszkolu w powiecie starogardzkim

– Jesteśmy też chyba jednym przedszkolem w regionie z własną salą gimnastyczną, gdzie odbywać się będą zajęcia ruchowe. Dla każdej grupy przewidujemy zajęcia ogólnorozwojowe, taneczne oraz rytmikę. Do dyspozycji dzieci jest stołówka oraz ogródek, a w całej placówce dostępna jest sieć wi-fi – dodała dyrektor.

W uroczystym otwarciu Niepublicznego Przedszkola i Żłobka Aniołek w Starogardzie Gdańskim uczestniczyło kilkuset mieszkańców miasta.

Chociaż właścicielem przedszkola jest podmiot niepubliczny, placówka będzie działać na zasadzie przedszkola publicznego. Rekrutację przeprowadziła Gmina Miejska Starogard Gdański. W roku szkolnym 2019/2020 naukę i zabawę w „Aniołku” rozpocznie 248 przedszkolaków. Dodatkowo 24 maluszków znajdzie opiekę w nowo powstałym przy przedszkolu żłobku.

Najmniejsze dzieci będą wożone na spacery specjalnymi pojazdami. Na zdjęciu od lewej Grzegorz Borzeszkowski prezes SKB ZP, zastępca prezydenta ds społecznych Maciej Kalinowski oraz prezydent miasta Janusz Stankowiak

– Od kilku lat widzimy nieustannie rosnącą potrzebę zwiększenia liczby przedszkoli publicznych w mieście. Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom w czerwcu ogłosiliśmy konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie wychowania przedszkolnego. Konkurs wygrało Niepubliczne Przedszkole „Aniołek”, które z powodzeniem prowadzi podobną placówkę w Skarszewach. Właściciele mają spore doświadczenie, zatrudniają wykwalifikowanych pedagogów, poza tym sąsiednie przedszkole cieszy się dobrą opinią wśród rodziców dzieci tam uczęszczających. Jesteśmy więc spokojni o nową placówkę i liczymy na to, że będzie prowadzona na równie wysokim poziomie, co w Skarszewach – powiedział zastępca prezydenta Maciej Kalinowski.

31 sierpnia w nowo otwartym przedszkolu odbył się pierwszy piknik rodzinny podsumowujący Dni Adaptacyjne, które odbywały się w dniach 28-30 sierpnia. Piknik połączono z oficjalnym otwarciem nowo wybudowanej placówki.

Uroczyste przecięcie wstęgi

Uroczystą wstęgę przecięli właściciel przedszkola  Hanna Nierzwicka, prezydent miasta Janusz Stankowiak, dyrektor przedszkola Katarzyna Gacek, inwestorzy i właściciele budynku  – Mariusz i Waldemar Nierzwiccy oraz główny wykonawca prac budowlanych Mariusz Bykowski.

– To miejsce jest dla Was – drogie dzieci – wy jesteście największą wartością i treścią tego przedszkola i żłobka. Niech stanie się najmilszym wspomnieniem z dzieciństwa, do którego chętnie będziecie wracać w życiu dorosłym. Dzisiaj przybyliście tutaj z rodzicami jako goście. Od poniedziałku mam nadzieję staniecie się jego gospodarzami. Wierzę, że Aniołek stanie się Waszym drugim domem – powiedziała Katarzyna Gacek do przybyłych na piknik dzieci i ich rodziców.

Wspaniałego przedsięwzięcia niezmiernie potrzebnego lokalnej społeczności Starogardu inwestorom i właścicielom przedszkola Hannie i Mariuszowi Nierzwickim podziękował prezydent Janusz Stankowiak 

– Bardzo dziękuję właścicielom i inicjatorom tego ważnego dla miasta przedsięwzięcia Hannie i Mariuszowi Nierzwickim – dodał prezydent Janusz Stankowiak. – Kiedy cztery lata temu podjąłem decyzję o wybudowaniu drogi w szczerym polu, na wielu twarzach widziałem zdumienie. Dzisiaj przy ul. Powstańców Warszawskich kwitnie życie. Powstała nowa dzielnica Starogardu. To dowód na to, jak ważna jest współpraca pomiędzy samorządem a przedsiębiorcami. Jeszcze raz bardzo dziękuję Państwu Nierzwickim za to, że przedszkole, które wybudowali, wypełniło lukę w starogardzkim systemie oświaty. Najmłodszym życzę, aby nauka, którą rozpoczniecie w tym przedszkolu, zakończyła się na studiach wyższych, doktoratach i profesurze – zakończył prezydent.

Ksiądz rektor Wyższego Seminarium Duchownego Tomasz Huzarek poświęcił nowe przedszkole „Aniołek.

Gratulacje i podziękowania właścicielom nowego przedszkola oraz dyrekcji złożyli również wicestarosta Patryk Gabriel, etatowy członek zarządu powiatu starogardzkiego Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, Grzegorz Borzeszkowski prezes Starogardzkiego Klubu Biznesu Związku Pracodawców oraz Elżbieta Rembiasz wiceprezes SKB ZP. Ksiądz rektor Wyższego Seminarium Duchownego Tomasz Huzarek poświęcił nowe przedszkole „Aniołek.

Rodzinny piknik w Aniołku

Zaproszeni goście obejrzeli nowo wybudowany obiekt, a rodzice i dzieci udali się na plac zabaw, gdzie panie przedszkolanki przygotowały dla nich mnóstwo atrakcji. Były dmuchańce, bańki mydlane, malowanie twarzy, gry, zabawy a nawet malowanie na folii. Wszystko odbyło się w promieniach słońca i radosnych krzykach rozbawionych dzieci.

fot. Magdalena Dalecka