Nowe partnerstwo. Starogard podpisuje porozumienie z Luohe

Władze ponad dwumilionowego miasta Luohe zdecydowały się na współpracę ze Starogardem. 23 listopada br. prezydent Janusz Stankowiak podpisał z sekretarzem miasta Ma Zhengyue list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa obu miast.

23 listopada Starogard odwiedziła delegacja Luohe – miasta we wschodnich Chinach, w prowincji Henan. Sekretarz Ma Zhengyue przyjechał do stolicy Kociewia z gotową propozycją współpracy na zasadzie partnerstwa miast. Rozmowy na temat współpracy rozpoczęły się już w lipcu, gdy prezydent Janusz Stankowiak spotkał się z Konsul Generalną Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku Zhao Xiuzhen. Zgodnie z ustaleniami władze miasta przygotowały specjalną ofertę, w której zaprezentowały gościom walory Starogardu oraz możliwości i udogodnienia inwestycyjne na jego terenie.  Przedstawiciele chińskiej metropolii nie kryli swojego zainteresowania.

– Działamy przede wszystkim w branży spożywczej – zaznaczył Ma Zhengyue. – Naszą specjalnością są wyroby mięsne. Widzimy potencjał w Państwa mieście i stąd nasza propozycja współpracy. Chcemy długoterminowo i stabilnie rozwijać nasze relacje w oparciu o zasady wzajemnego szacunku i obopólnych korzyści – powiedział.

Zaproponowane partnerstwo ma objąć nie tylko wymianę ekonomiczno – handlową, ale również rozwój komunikacji i współpracy w dziedzinie technologii, kultury, sportu, zdrowia i innych. Porozumienie wpisuje się we wszechstronne strategiczne partnerstwo polsko – chińskie, którego podstawą jest rozwój gospodarczy obu państw, realizowany poprzez wspólne inwestycje.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl