Nowe oblicze szkolnej biblioteki

Po 30 latach szkolna biblioteka w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 doczekała się nowego wyposażenia. W miejsce starych półek pojawiły się ładne, brązowe regały. A zwykłe stoły zastąpiły specjalne stojaki do prezentacji książek. Meble podarowała szkole Księgarnia Matras.

W piątek 5 lutego uroczyście otwarto nowo wyposażoną bibliotekę szkolną przy PSP nr 4. Meble ze swojej księgarni przy ul. Księdza Kellera podarowała szkole Księgarnia Martas. W gronie zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Księgarni, Urszula Domachowska Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, rodzice uczniów, przyjaciele biblioteki oraz władze szkoły.

– To było nasze wielkie marzenie – powiedziała Teresa Wostal bibliotekarka PSP 4. 30 lat czekałyśmy na jego realizację. Meble, które miałyśmy w wypożyczalni pamiętały początek lat osiemdziesiątych XX wieku. Otrzymałyśmy je w 1984 roku, kiedy biblioteka została przeniesiona z salki gimnastycznej do nowo powstałego skrzydła szkoły. Po 15 latach przeprowadziliśmy się do Harcówki – naszej obecnej siedziby. Niestety podczas tej wieloletniej wędrówki zawsze towarzyszyły nam stare regały.

Dzisiaj te stare, białe półki na książki zastąpiły piękne jednolite, brązowe regały, a w miejsce zwykłych stołów pojawiły się nowoczesne stojaki do prezentacji nowości wydawniczych. Zmiana wystroju szkolnej biblioteki nastąpiła w ubiegłym roku. Księgarnia Matras przeniosła się z ul. Księdza Kellera do nowej siedziby w Galerii Neptun i podarowała PSP 4 pełne wyposażenie likwidowanej księgarni.

– Bardzo dziękuję Księgarni Matras za przychylność i otwartość na nasze potrzeby – powiedziała Iwona Lewandowska dyrektor szkoły. Jednakże nic by się nie zadziało, gdyby nie pomysłowość i determinacja naszych pań bibliotekarek: Teresy Wostal i Beaty Komrowskiej. To ich starania i zapobiegliwość sprawiły, że nasza wypożyczalnia tak wypiękniała. Jak powiedziała jedna z mam, które odwiedziły  ostatnio bibliotekę – wreszcie jest normalnie – zakończyła dyrektor szkoły. Szczególne podziękowania otrzymali rodzice i konserwatorzy szkolni za pomoc w rozbiórce starych mebli, za wymalowanie pomieszczeń oraz złożenie i ustawienie nowych regałów.

– Teraz jest tu naprawdę ładnie – powiedziały Nicola i Natalia uczennice klasy Vi. Książki są bardziej widoczne. Łatwiej można znaleźć coś ciekawego, bo panie bibliotekarki robią fajne wystawy.

Tak było…

Tak jest …

– To jest ważna zmiana – dodała Beata Komrowska. Nie tylko poprawił się wygląd estetyczny biblioteki, ale również komfort naszej pracy. Być może ten przyjazny klimat, jaki tu zapanował, zachęci uczniów do wypożyczania i czytania więcej książek. Taką mamy nadzieję.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl