Nowe mieszkania ucieszyły 6 starogardzkich rodzin

Klucze do nowych mieszkań przy ul. Magazynowej w Starogardzie Gdańskim odebrało 6 rodzin. 19 października br. wręczył im je prezydent miasta Janusz Stankowiak. Ich budowę sfinansowało Miasto przy współudziale Towarzystwa Budownictwa Społecznego Ziemi Kociewskiej oraz dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Inwestycja kosztowała prawie milion złotych.

Trzy połączone ze sobą budynki mieszkalne przy ul. Magazynowej pachną świeżością. Ich budowa trwała ponad pół roku od kwietnia do połowy października br. Znajdują w nich cztery mieszkania dwupokojowe o powierzchni 54 m2 każde i dwa jednopokojowe o powierzchni 29 m2 . Mieszkania są wykończone „pod klucz”. To oznacza, że w każdym z nich znajduje się łazienka wyposażona w kabinę prysznicową oraz pełną białą armaturę, a w kuchni oprócz zlewozmywaka na wyposażeniu jest elektryczna kuchenka czteropalnikowa. W mieszkaniach zainstalowano ogrzewanie etażowe z piecem węglowym. Dodatkowo wokół budynku urządzono chodniki, dojścia i zieleń oraz przygotowano miejsca postojowe w niewielkiej zatoczce.

Budynek mieszkalny przy ul. Magazynowej dla 6 rodzin.

Mieszkania otrzymały rodziny, oczekujące na przydział lokalu socjalnego, uprawnione do pomocy mieszkaniowej z zasobów gminy. Cztery z nich zostały przesiedlone z budynku przy ul. Parkowej 8, a dwie rodziny, które spełniły wymagane kryteria przydziału, otrzymały go z listy oczekujących na ten przydział. 19 października prezydent miasta Janusz Stankowiak wręczył lokatorom klucze do ich „nowych domów”.

Prezydent Janusz Stankowiak, wiceprezydent Przemysław Biesek Talewski i nowi lokatorzy

– Mieszkania są nowe, bardzo dobrze wyposażone, w ładnym otoczeniu – powiedział prezydent Stankowiak. – Wystarczy wstawić meble i zamieszkać. Życzę Państwu, aby wam się w nich dobrze żyło i aby otocznie wokół tego budynku stale piękniało, sprawiając wam codzienną radość.

Pani Aleksandra otwiera swoje nowe mieszkanie, w którym zamieszka z mamą i synem.

Najemcy nie kryli radości. – 12 lat czekaliśmy na przydział mieszkania – powiedziała pani Renata, która zamieszka w dwupokojowym mieszkaniu z córką i wnukiem. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Myślę, że do końca miesiąca uda się nam przenieść wszystkie rzeczy i zacząć nowy rozdział w życiu.

Nowi lokatorzy podkreślali jak bardzo zmienią się warunki ich życia. – Mieszkaliśmy w bardzo starym budynku. Mieliśmy wspólną kuchnię i łazienkę z innymi lokatorami. Teraz wreszcie będziemy mieli więcej prywatności – dodał pan Andrzej, który w „nowym domu” zamieszka z bratem.

Mieszkania wybudowała firma MSP SMOK Keister i Ksepka spółka jawna. Cała inwestycja przy ul. Magazynowej kosztowała 990 tys. zł. Budowę nadzorował TBS Ziemi Kociewskiej, finansując 10% kosztów. Pozostałe 90 % wydatków pokryło Miasto oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, który dofinansował budowę w 45 % z rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego pn. Fundusz Dopłat.

Uroczyste przecięcie wstęgi przez jedna z mieszkanek  nowych mieszkań przy ul. Magazynowej

BGK od lat wspiera jednostki samorządu terytorialnego, oferując im kompleksowy zestaw nowoczesnych usług bankowych, które spełniają specyficzne potrzeby samorządów. Jednym z nich jest właśnie Funduszu Dopłat. Celem tego programu jest pomoc samorządom w realizacji ustawowego obowiązku zapewnienia lokali mieszkalnych najuboższym mieszkańcom. Jest on realizowany przez BGK w formie bezzwrotnego dofinansowania projektów budowlanych lub remontowych oraz kupna lokali bądź budynków.

– Wykorzystując rządową pomoc każdego roku staramy się zwiększyć miejskie zasoby lokali socjalnych i komunalnych miasta. – powiedział Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych. – W tym roku nowe mieszkania otrzymało 10 rodzin. W przyszłym roku zaczynamy budowę bloku przy ulicy Kopernika, w którym znajdą się 24 mieszkania. Otrzymaliśmy dofinansowanie z budżetu państwa dla tej inwestycji. Liczymy też na rozpoczęcie w 2018 roku budowy osiedla w ramach programu „Mieszkanie Plus”– dodał wiceprezydent.

Fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl