Nowe hulajnogi w „Modraczku”

Miejskie Przedszkole Publiczne Nr 6 w Starogardzie Gdańskim otrzymało hulajnogi. Ich przekazanie nie mogło odbyć się bez udziału dzieci. Oprócz tego, że wypróbowały nowy kolorowy sprzęt, narysowały też „Wymarzoną drogę do przedszkola”. Wszystko to za sprawą projektu „Mobilne Przedszkole – Aktywny Maluch”, przygotowanego przez Polską Unię Mobilności Aktywnej, której członkiem jest nasze miasto.

W „Modraczku” powstał certyfikowany Przedszkolny Punkt Mobilności, dzięki któremu możliwe będzie wypożyczanie hulajnóg balansowych i klasycznych, aby wykorzystać je do podróży z przedszkola do domu i z powrotem.

Ulotka projektowa zawiera między innymi informacje o niektórych korzyściach dla dziecka wynikających z jazdy na hulajnodze:
– wprawia ona dziecko w dobry humor, pozwala rozładować energię, a jednocześnie zapewnia przyjemność z ruchu na świeżym powietrzu,
– ćwicząc od najmłodszych lat dziecko wyrabia sobie nawyk aktywności fizycznej,
– przyzwyczaja się do prędkości,
– dzieci aktywne są bardziej odważne,
– szybciej i spokojniej zasypiają,
– jazda na hulajnodze wzmacnia mięśnie brzucha, nóg i pleców, ramion, a nawet szyi, przez co poprawia się ogólna sprawność fizyczna,
– dzięki ciągłym ruchom tułowia w przód i w tył zwiększa się pojemność płuc dziecka
– dzięki szybszemu krążeniu krwi do ciała dociera więcej tlenu, przez co wzrasta odporność na choroby,
– jeżdżąc na hulajnodze, dziecko ćwiczy zmysł równowagi, poprzez co lepiej panuje nad własnym ciałem,
– jako, że ośrodki mowy i równowagi znajdują się w tej samej części mózgu, następuje szybszy rozwój umiejętności językowych,
– wykształca się lepsza orientacja przestrzenna i umiejętność oceny odległości między poruszającymi się obiektami, ucząc tym samym poruszania się po drogach i ulicach.

Przedszkolaków z „Modraczka” do jazdy na hulajnogach nie trzeba będzie przekonywać. Same chętnie ćwiczyły. Dużo frajdy sprawiło im też rozpakowywanie prezentów i składanie sprzętu.

Fot. Małgorzata Rogala

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl