Nowa siłownia pod chmurką

Od grudnia 2015 roku mieszkańcy Starogardu mogą korzystać z nowej siłowni pod chmurką. 10 urządzeń zainstalowano na placu przy Starogardzkim Centrum Kultury. To pomysł dwóch licealistek – Wiktorii Bodzioch i Julii Kelsz. Ich młodzieżowy projekt wygrał w Budżecie Obywatelskim 2015 r.

Steper, narciarz, wioślarz, ławeczka do brzuszków to tylko kilka ze sprzętów, które jako pierwsze pojawiły się na placu przy SCK. Teren objęty jest koncepcją zagospodarowania zieleni pn. „Park Nowe Oblicze”. To ma być ogólnodostępne miejsce wypoczynku dla ludzi w każdym wieku. Będzie integrować mieszkańców i upiększać wygląd miasta.

Przez siłownię do Sejmu

– Startowałyśmy do Sejmu Dzieci i Młodzieży, który co roku odbywa się 1 czerwca w Warszawie – powiedziały pomysłodawczynie. Aby zostać posłankami musiałyśmy wykonać jakieś zadanie dotyczące zagospodarowania przestrzeni dla młodych ludzi. To nas zainspirowało. Nasz projekt został bardzo wysoko oceniony, ponieważ dzięki budżetowi obywatelskiemu zdobyłyśmy konkretne pieniądze na jego realizację. Dzięki niemu zasiadłyśmy w ławach sejmu. Ze Starogardu dostały się cztery osoby na 460 posłów i posłanek z całej Polski. To nasz wielki sukces.

Nowy sprzęt na placu wypróbowały studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku – częste bywalczynie SCK. Nie spodziewałam się, że to są takie przydatne urządzenia, z których będą mogli korzystać również seniorzy np. w przerwach między zajęciami – powiedziała Regina Sikorska – słuchaczka Uniwersytetu.

Park Nowe Oblicze

Docelowo teren przy SCK ma stać się miejscem wypoczynku i rekreacji dla wszystkich starogardzian. Powstanie tam park z boiskiem, plac zabaw z zadaszonymi wiatami i ławeczkami oraz scena widowiskowa. Jest też miejsce przeznaczone na górkę saneczkową dla najmłodszych. Miłośnicy rowerów, rolek, i deskorolek będą mogli pojeździć w specjalnie przystosowanym do tego skateparku. Cały park zostanie oświetlony, więc mieszkańcy również wieczorem będą mogli wybrać się tu na bezpieczny spacer. Dla zmotoryzowanych przewidziano też parking.

Oficjalne otwarcie

18 grudnia Wiktoria Bodzioch i Julia Kulsz oficjalnie otworzyły nową siłownię. Prezydent miasta Janusz Stankowiak podziękował pomysłodawczyniom i wręczył im pamiątkowe dyplomy. Podkreślił, że to kolejny dowód, jak aktywna jest młodzież w Starogardzie. Potrzebuje tylko narzędzi do realizacji swoich pomysłów. Takim narzędziem był w tym przypadku budżet obywatelski. – Takich parlamentarzystów nam potrzeba- zakończył prezydent.

Siłownię pod chmurką wybudowała Firma Handlowa Adam Kowalczyk. Kosztowała 86 tys. zł.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl