Nowa jakość w starogardzkiej komunikacji

W bazie MZK Starogard Gdański jest już 11 nowych autobusów marki Autosan. Za ponad 11 mln zł wyprodukowała je dla miasta fabryka w Sanoku. Niskopodłogowe, klimatyzowane i ekologiczne pojazdy zastąpią stare wysłużone Neoplany. Autobusy wyjadą na starogardzkie ulice w sobotę 30 czerwca.

Nowe czerwono-żółto-biało-zielone Autosany już wkrótce wyjadą na starogardzkie ulice. Niskopodłogowe autobusy są klimatyzowane. Z łatwością wjedzie do nich wózek dziecięcy, czy inwalidzki. Maksymalnie zmieści się w nich 87 osób, w tym min. 21 pasażerów będzie podróżować na siedzącą. Wyposażone są w trzy pary drzwi w układzie 2-2-2 oraz automaty do kupna biletów. Pojazdy chociaż spalinowe, mają ekologiczne silniki, a także sporo udogodnień dla mieszkańców.

11 Autosanów dla Starogardu Gdańskiego wyprodukowała firma z Sanoka za ponad 11 mln zł

– Każdy z nowych autobusów pomalowany został w charakterystyczne dla miejskiej komunikacji barwy – powiedział Piotr Pawłowski z Miejskiego Zakładu Komunikacji. – Wszystkie są wyposażone w system głosowego zapowiadania przystanków, biletomaty, ekrany LCD z informacją pasażerską oraz autokomputery.

Autobusy są komfortowe, klimatyzowane i ekologiczne. Mogą przewieźć do 87 pasażerów

– To, co najbardziej cenią sobie pasażerowie oprócz wygody, to oczywiście klimatyzacja, ale w autobusach jest też monitoring i nowoczesny system otwierania drzwi – dodał Marek Gierszewski kierowca, który testował nowy autobus. – Każdy ma tzw. „ciepły guzik’. Kiedy autobus stoi na przystanku i jest zamknięty, naciskamy taki guzik i drzwi automatycznie się otwierają. Pasażer wchodzi do środka i drzwi się same zamykają. Jest to udogodnienie, bo latem, kiedy włączona jest klimatyzacja, w autobusie jest chłodno, a zimą jest po prostu ciepło, bo ogrzane powietrze nie ucieka przez otwarte drzwi.

Nowe autobusy typu SANCITY zastąpią we flocie MZK 10 wysłużonych Neoplanów, które woziły pasażerów po mieście ponad dwadzieścia lat.

System monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego poprawi bezpieczeństwo pasażerów i zwiększy komfort pracy kierowców

– Niektóre Neoplany przejechały milion kilometrów. Najwyższy czas było na zmiany – dodał Marek Gierszewski, który najbardziej zadowolony jest z multifunkcyjnej kierownicy, wygodnego fotela i komputera pokładowego. – Komfort naszej pracy zdecydowanie się poprawi, stanie się ona przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Monitoring zewnętrzny nie tylko ułatwi nam pracę, ale przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo podróżnych. Na ekranie widać dokładnie wsiadających i wysiadających. Dzięki temu unikniemy przypadków zakleszczenia kogoś w drzwiach. Z kolei monitoring wewnętrzny pozowli nam kontrolował to, co się dzieje w środku autobusu i szybko reagować, jeśli sytuacja będzie tego wymagać.

Mieszańcy Starogardu będą mieli okazję przyjrzeć się nowym autobusom z bliska podczas VI Wielkiego Jarmarku Kociewskiego – Dni Starogardu.

11 niskopodłogowych autobusów SANCITY miasto kupiło w ramach projektu „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim” za ponad 11 mln zł. 85 % kosztów pokryła Unia Europejska.

fot. Magdalena Dalecka

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl