Nominowani do Wierzyczanki 2018. Komu przypadnie nagroda Prezydenta Miasta?

Już od 20 lat, co roku 29 stycznia, w dniu święta powrotu Starogardu do Macierzy, Prezydent Miasta wręcza nagrody osobom, instytucjom i firmom, które w minionym roku w sposób szczególny wyróżniły się w dziedzinie kultury, gospodarki i inicjatyw społecznych.

Na posiedzeniach w dniu 10 stycznia Zespoły Nominujące po przeanalizowaniu złożonych wniosków oraz propozycji kandydatów, zgłoszonych podczas spotkania do nagrody „Wierzyczanka 2018”, nominowały następujące osoby, instytucje i firmy:

I. W dziedzinie kultury:

1) Magazyn „Verizane” – za profesjonalne przedstawianie i przybliżanie sylwetek ludzi, którzy poprzez swoje pasje i działalność zawodową skutecznie promują Kociewie.

Na łamach VERIZANE – pierwszego tego typu czasopisma w naszym mieście – od czterech lat pokazywane jest to, co wokół nas dobre: wydarzenia, miejsca, a przede wszystkim związane ze Starogardem Gdańskim postaci posiadające bogaty dorobek w skali krajowej i międzynarodowej. Za pośrednictwem magazynu czytelnicy otrzymują zastrzyk pozytywnych emocji, gdyż przybliża ono dokonania lokalnej społeczności, często niedostrzegane przez inne media. VERIZANE od zawsze stawia na jakość, począwszy od papieru, skończywszy na artykułach i fotografiach. Dodatkowo poręczny format połączony z niebanalnymi rozwiązaniami graficznymi sprawiają, że powiększająca się z każdym numerem rzesza odbiorców chętnie sięga po ten tytuł. Wśród osób funkcjonujących na rynku wydawniczym, nie tylko lokalnym, VERIZANE spotyka się z wieloma pozytywnymi opiniami. W 2016 roku czasopismo było nominowane do nagrody „Kociewskie Pióro”.

2) Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Jazzowej „Jaz Fan Club”– w rok jubileuszu 15-lecia istnienia oraz organizacji dwieście pięćdziesiątego koncertu za wyrabianie muzycznego smaku mieszkańców Starogardu oraz promocję miasta jako miejsca otwartego na różnorodną muzykę wśród sław polskiej estrady tj. Krystyny Prońko, Krystyny Łobaszewskiej, Marka Dyjaka, Anny Jurksztowicz i wielu innych.

„Jaz Fan Club” działa od maja 2003 roku. Stowarzyszenie założył Zbigniew Domachowski. Z jego inicjatywy starogardzianie mieli przyjemność uczestniczyć w wielu koncertach nie tylko muzyki jazzowej. Jednym z ulubionych przez starogardzian muzycznych spotkań, których inicjatorem jest Zbigniew Domachowski, jest Muzyka z Polpharmą w Kościele. Stowarzyszenie jest laureatem nagrody Starosty Starogardzkiego „Kociewski Gryf”, w kategorii „Organizacja pozarządowa”.

3) Paweł Wyborski – za promocję miasta w kraju i za granicą poprzez malarstwo.

Paweł Wyborski to artysta, malarz, trzykrotny stypendysta kulturalny Prezydenta Miasta, laureat Kociewskiego Gryfa dla twórcy Roku 2015 roku. Autor ponad czterdziestu pięciu wystaw indywidualnych m.in. cyklu pn. „Ikonopasaże. Kształty i Materie”, który pokazywany był w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Belgii, Danii i Włoszech. Artysta poprzez swój głęboki związek ze Starogardem i starogardzkim środowiskiem artystycznym, z ogromnym zaangażowaniem promuje miasto w kraju i zagranicą. W grudniu 2018 roku obchodził 20.rocznicę swojej pierwszej wystawy malarskiej, wystawionej w 1998 roku w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

4) Jan Radzewicz – za wyjątkową osobowość, wkład w rozwój starogardzkiej kultury, otwartość na ludzi i ich pomysły oraz zaangażowanie w działalność kulturalną i charytatywną.

Jan Radzewicz to wielki miłośnik muzyki, poezji i teatru, całe zawodowe życie związany z kulturą. W 2016 roku obchodził jubileusz 40-lecia pracy zawodowej. Jedna z najbarwniejszych i rozpoznawalnych pracowników Starogardzkiego Centrum Kultury. Pomysłodawca, inicjator lub prowadzący wielu starogardzkich imprez m.in. Piwnicy Muzycznej SCK,„Festiwalu Kultur Verizane”, „Hej kolęda, kolęda”, „Co nam w duszy gra” czy Noc Bardów im. Ryszarda Rebelki. Wieloletni koordynator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, znany też z roli św. Mikołaja. Życiowo kieruje się mottem przekazanym przez rodziców „Dawaj z siebie tyle ile możesz”, „Rób tak, żeby ludzie nigdy przez Ciebie nie płakali”.

5) Kwartet Woklany Amoroso za popularyzację muzyki sakralnej wśród lokalnej społeczności oraz promocję Starogardu Gdańskiego podczas licznych koncertów i występów.

Kwartet Wokalny Amoroso powstał z miłości do śpiewu i dzielenia się nim. Działa przy Parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim od 2015 r. Jest stypendystą Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury. Uczestnik wielu koncertów i festiwali, m.in. Koncertów Czwartkowych w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, Festiwalu Pieśni Chóralnych oraz lokalnych imprez o charakterze patriotyczno-religijnym i kulturalnym. W swoim repertuarze posiada utwory pochodzące z okresu od średniowiecza do współczesności. Wydał dwie płyty DVD: „Kolędy Polskie” nagrane we wnętrzach Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie oraz „Pieśni patriotyczne” na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma też na koncie płytę CD „Pieśni Fatimskie i Maryjne” nagrane z okazji 100-lecia objawień fatimskich. Zespół tworzą: Julia Knasiak – sopran, Karmen Szambowska – alt, Tomasz Radimonas – tenor i Piotr Dudzic – baryton.

6) Marzena Nieczuja-Urbańska za wyjątkowe zaangażowanie w propagowanie w Starogardzie Gdańskim amatorskiego teatru w profesjonalnym wydaniu oraz promocję miasta poprzez teatr na Pomorzu i w całej Polsce.

Marzena Nieczuja–Urbańska to gdańszczanka, od 1987 roku aktorka Teatru Wybrzeże. Laureatka wielu prestiżowych nagród, wśród których znalazły się: nagroda za najlepszą rolę kobiecą 24-tych Rzeszowskich Spotkań Teatralnych za „Matkę” Witkacego, czy nagroda teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego w 2003 roku. Reżyserka spektakli społeczno-profilaktycznych „Fala” i „Windą w dół”. Znana w środowisku jako pierwsza w Polsce fadistką i jedna z pierwszych kobiet na świecie, które śpiewają fado w języku innym niż portugalski. W jej przypadku to oczywiście język polski. Od 2014 roku prowadzi w Starogardzie Gdańskim amatorski Teatr Medium. Do tej pory wyreżyserowała trzy spektakle „Tango”, „Dom Bernardy Alba” oraz „Bajki Hansa Christiana Andersena”. Wszystkie przedstawienia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem wśród starogardzkiej publiczności.

7) Michał Majewski za urozmaicanie miejskiej oferty kulturalnej dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego oraz promocję i budowanie pozytywnego wizerunku miasta na terenie całego Pomorza.

Z wykształcenia inżynier mechanik. Studiował na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Z pasji pisarz, rzeźbiarz i fotografik, obecnie prezes Starogardzkiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury, laureat Kociewskiego Pióra 2015” i nagrody GRAND PRIX II Kociewskich Targów Wydawniczych. Twórca wyjątkowych rzeźb, które zdobią Kościół NMP Matki Kościoła w Starogardzie Gdańskim oraz Kościół pw. Niepokalanego Serca Maryi w Nowym Dworze. Autor wielu opowiadań i esejów publikowanych w kwartalniku Społeczno – Kulturalny Dolnego Powiśla i Żuław Prowincja oraz powieści pt. Jadzia, wydanej w 2015 roku. Twórca oryginalnych zdjęć portretujących miasto nocą, które zostały pokazane na wystawach w Starogardzie Gdańskim, Owidzu i Malborku oraz były publikowane w Prowincji. Wreszcie organizator wielu spotkań autorskich z poetami, literatami i aktorami m.in. ze starogardzianką – aktorką Teatru Narodowego Dorotą Landowską i jej mężem aktorem Mariuszem Banaszewskim, poetą Krzysztofem Kuczkowskim – redaktorem naczelnym TOPOSU, poetą Wojciechem Kassem czy pisarzem Andrzejem Kasperkiem.

II. W dziedzinie inicjatyw społecznych:

1) Jan Brdak – za ogromne zaangażowanie w działania na rzecz Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Starogardzie Gdańskim oraz organizację ciekawych imprez integracyjnych, kulturalnych i religijnych dla starogardzkich Seniorów.

Jan Brdak jest prezesem Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział Starogard Gdański od 2011 roku. Z wykształcenia jest pedagogiem. Przez 52 lata uczył dzieci i młodzież kultury fizycznej. Dzisiaj opiekuje się seniorami. Kontynuuje 14-letnią tradycję sportowych zmagań emerytów, rencistów i inwalidów. Co roku we wrześniu na Spartakiadę do Starogardu zjeżdżają seniorzy z całego powiatu starogardzkiego. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem i frekwencją. Jan Brdak organizuje też dla członków Związku szereg impreza okolicznościowych typu Dzień Kobiet, Dzień Babci, Dzień Dziadka, spotkania świąteczne, a także kursy językowe, komputerowe, koncerty m.in. Koncert Pieśni Maryjnych w maju, wyjazdy do teatru i wycieczki w Polsce i zagranicą.

2) Marianna Mazurowska – za ogromne zaangażowanie w działalność Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce oddział w Starogardzie Gdańskim oraz poprawy warunków wolnobytujących zwierząt i budowania świadomości lokalnej społeczności odnośnie ich godnego traktowania.

Marianna Mazurowska to wielki przyjaciel zwierząt. Przez 10 lat udzielała się wolontarystycznie w Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami w Polsce oddział w Starogardzie Gdańskim od Roku, od 2014 roku pełni funkcję jego prezesa. Wspólnie z pracownikami Towarzystwa z ogromnym zaangażowaniem działa w obronie braci mniejszych. Zwierzęta traktuje jak istoty bezbronne, które nie mają własnego zdania i nie mogą same zwrócić się o pomoc. Niesie pomoc wszędzie, gdzie zwierzęciu dzieje się krzywda. Aktywnie współpracuje z Komendą Powiatową Policją. Przeciwdziałają krzywdzie zwierząt, skutecznie ujawniając oprawców, którzy przestają być anonimowi i bezkarni. Inicjatorka wielu akcji m.in. „Zerwijmy łańcuchy”, cyklu humanitarnych pogadanek w szkołach i przedszkolach na temat zwierząt, dokarmiania kotów wolnobytujących na terenie Starogardu Gdańskiego, odrobina ciepła dla zwierzaka – stawiamy budki, zima niestraszna – otwieramy okna piwniczne dla kotów, a także akcji mającej na celu uświadomienie społeczeństwa o szkodliwym działaniu petard na zwierzęta. Orędowniczka humanitarnego traktowania karpia przed wigilią i cyrk bez zwierząt.

3) Jolanta Reszkiewicz za działalność społeczną na rzecz mieszkańców miasta, konsekwentne realizowanie programów Inicjatywy Lokalnej oraz propagowanie idei integracji najbliższego sąsiedztwa.

Ze Starogardem Gdańskim związana jest rodzinnie, zawodowo, działalnością społeczną oraz zaangażowaniem. Mam w sobie dużo siły, entuzjazmu i energii, które napędzają ją do realizacji nowych przedsięwzięć. W życiu prywatnym najważniejsza jest dla niej rodzina. Potrafi współpracować z mieszkańcami i ich skutecznie integrować. Umiejętnie wykorzystała środki z Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej, dzięki którym upiększona została Publiczna Szkoła nr 1 oraz przywrócono świetność placu zabaw ,, Akademia Fiku Miku” przy ul. Bucholca, na którym odbywają się cykliczne pikniki dla mieszkańców Starogardu.

4) Ks. Krzysztof Naczk za organizowanie i udzielanie specjalistycznej pomocy psychologicznej potrzebującym mieszkańcom Starogardu Gdańskiego.

Ksiądz Krzysztof Naczk jest twórcą i głównym dowodzącym Centrum Psychologiczno- Pastoralnego „WIĘŹ” – placówki, która zajmuje się udzielaniem specjalistycznej pomocy rodzinom oraz osobom indywidualnym, oferując zajęcia edukacyjne i profilaktyczne dla dzieci, młodzieży i seniorów. Ksiądz Krzysztof Naczk jest doktorem teologii moralnej, psychologiem i psychoterapeutą. Absolwentem 4-letniego Studium Psychoterapii oraz Szkoły Terapii Grupowej w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Ukończył kurs zaawansowany terapii systemowej prowadzony przez Krakowską Fundację Rozwoju Psychoterapii. Prowadzi konsultacje psychologiczne, psychoterapię indywidualną, małżeńską i rodzinną. Zajmuje się również problemami z pogranicza duchowości i psychologii, koordynator projektów wspierających rodzinę i seniorów.

5) Biuro Rachunkowe Roma Kamrowska – za propagowanie dobroczynności poprzez rozpowszechnianie akcji 1% wśród mieszkańców Starogardu Gdańskiego oraz aktywne wspieranie inicjatyw sportowych.

Roma Kamrowska od 4 lat podejmuje się rozliczania PIT-ów dla mieszkańców miasta i powiatu, w zamian za przekazywanie podatku dochodowego dla chorych dzieci. W ubiegłym roku z tytułu 1 % za jej sprawą mieszkańcy przekazali łączną kwotę 70 tys., dwa lata temu – 50 tys. Wspólnie ze swoimi współpracownikami od lat rozwija wolontariat pracowniczy. Z jej inicjatywy pracownicy oprócz wykonywania czynności zawodowych, angażują się w inicjatywy społeczne w Starogardzie Gdańskim, m.in. takie jak „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”, Bieg Kociewski oraz wiele innych działań. Na bardzo korzystnych warunkach prowadzi obsługę księgową dla organizacji pozarządowych, wspiera rodziny potrzebujące w konkretnych działaniach zmierzających do poprawy ich funkcjonowania. Popiera szkołę umiejętności wychowawczych „Szkoła dla Rodziców”, sama była przed laty jej uczestnikiem. Wrażliwa na ludzką krzywdę. Słowa „to się nie uda”, „nie damy rady”, nie istnieją dla Niej. Wymaga, wspiera, dostrzega, bo wie, że pomiędzy posiadaniem, a dawaniem jest największe piękno. Traktuje tę nominację jako wyróznienie całego zespołu współpracowników, którzy często są dla Niej ogromnym wsparciem i potencjałem do dawania dobra innym.

6) Paulina Szulc za wyjątkową osobowość, umiejętne motywowanie ludzi do działania, zarażanie ich optymizmem, wzorową postawę wolontariacką i zaangażowanie w pomaganie innym.

Jej pasją jest harcerstwo i wolotariat. Harcerką jest pełną radości, otwartości i miłości do drugiego człowieka. Wolontariuszem bywa wszędzie, gdzie tylko to możliwe. Uwielbia pomagać i być wśród ludzi. To człowiek orkiestra! Na co dzień pracuje w Grodzisku Owidz jako animator kultury i zajęć dla dzieci. Jest instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego w Starogardzie Gdańskim, w którym prężnie działa od 2007 roku. Wychowuje młode pokolenie harcerzy na odpowiedzialnych i samodzielnych obywateli. Uczy ich pomagać innym i czerpać z tego radość. Od 5 lat z ogromnym zaangażowaniem działa w „Szlachetnej Paczce”. Jest jednym z czołowych liderów akcji. Jako SuperW spotykała się z rodzinami, oceniała ich sytuację i skutecznie motywowała do działania, pokazując, że można zmienić swoją codzienność. Jednocześnie swoją postawą zmieniała myślenie, nastawienie i nawyki otoczenia względem potrzebujących. Zdobywczyni tytułu Wolontariusza Roku 2016 Gminy Miejskiej Starogard Gdański, w roku 2018 została Najfajniejszym Wolontariusz Szlachetnej Paczki w Polsce.

7) Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” za bycie oazą spokoju dla najmłodszych mieszkańców Starogardu Gdańskiego oraz skuteczne wspieranie rodziców w procesie wychowania i opieki nad nimi.

Od 1991 roku Fundacja ( dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) dąży do tego, aby wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. Chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy. To właśnie Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” była inicjatorem powstania pierwszego na terenie Polski specjalistycznego Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim, które działa od 22 września 2017 roku. Placówka oferuje pomoc psychologiczną, prawną oraz medyczną dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem i ich rodzinom. Przy wsparciu Fundacji CPD nie tylko pomaga, ale też edukuje mieszkańców Starogardu Gdańskiego, aby znali swoje prawa, wierzyli w siebie i cieszyli się życiem. 26 września 2018 roku zorganizowała w Starogardzie Gdańskim ważną konferencję pn. „Jak pomóc dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem?”.

III. W dziedzinie gospodarki nominacje otrzymały:

Mikro i małe firmy

1) Elektrociepłownia Starogard Sp. z o.o. za wyjątkową osobowość, umiejętne motywowanie ludzi do działania, zarażanie ich optymizmem, wzorową postawę wolontariacką i zaangażowanie w pomaganie innym.

Po raz pierwszy ogień w kotle Elektrociepłowni Starogard rozpalono w 1997 roku. Pięć lat później zakład został wydzielony ze struktur Polpharmy jako oddzielny podmiot. Z kolei dziesięć lat później w 2012 roku Elektrociepłownia rozpoczęła rozbudowę sieci dystrybucyjnej, która objęła ulice Farmaceutów, Bądkowskiego, Armii Krajowej i Konopnickiej. Zadanie wykonano przy dużym wsparciu Urzędu Miasta w ramach programu „Czyste powietrze Pomorza”. Dzisiaj sieci ciepłownicze „Elektrociepłowni Starogard” należą do nielicznej grupy systemów tzw. efektywnych energetycznie , czyli zasilanych m.in. ciepłem z procesu kogeneracji, co jest zgodne z Polityką Energetyczną Państwa. Spółka wspólnie z Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma jest również w nielicznym gronie zakładów realizujących tzw. trigenerację, czyli wytwarzanie w jednym procesie ciepła, energii elektrycznej i chłodu, co jest szczególnie efektywnym wykorzystaniem energii zawartej w paliwach i procesem, który dopiero rozwija się we współczesnych systemach energetycznych.

2) Centrum Rozrywki „Piętro” za organizowanie i rozwijanie rozrywki na wysokim poziomie oraz zaangażowanie w życie społeczno-kulturalne Starogardu Gdańskiego.

Centrum Rozrywki PIĘTRO to kolejny po Kręgielni Kula etap rozwoju firmy AS Nieruchomości. Jej prezesem jest Aleksandra Banko. Jest to miejsce przeznaczone do zabawy i rozrywki indywidualnej i grupowej. Na PIĘTRZE można skorzystać z elektronicznego paitballa, escape roomu, sali bilardowej i Sali VIP. Znajdująca się tam restauracja oferuje bogate menue ,w którym można znaleźć m.in. pizzę wypiekaną w specjalnym piecu. Firma jest sponsorem wielu imprez kulturalno-sportowych w mieście.

3) Chemiczne czyszczenie, farbowanie odzieży i wyrobów futrzarskich – Mieczysław Chrulski  za najdłużej nieprzerwanie prowadzoną działalność gospodarczą w Starogardzie Gdańskim.

Mieczysław Chrulski zajmuje się czyszczeniem i farbowaniem odzieży i wyrobów futrzarskich. Oferuje też usługi w zakresie prania i czyszczenia odzieży roboczej, strojów teatralnych, mundurów, sukien ślubnych oraz elementów wystroju i wyposażenia pokoi, sal konferencyjnych i restauracyjnych. Jego firma działa w Starogardzie nieprzerwanie od 55 lat. Pierwszy punkt obsługi klientów uruchomiony został w 1963 roku przy ul. Świerczewskiego (obecnie Hallera). W późniejszych latach przeniesiony został na ul. Gdańską 24. Firma prowadzi działalność również na terenie Gdańska i Gdyni.

Średnie i duże firmy:

1) Firma „Paktainer” Sp. z o.o. za pionierskie rozwijanie branży opakowaniowej w Polsce oraz nieustanne wzmacnianie pozycji firmy na rynku krajowym i zagranicznym.

Firma Paktainer to firma rodzinna, w której rządzi kolejne pokolenie założycieli. Obecnie prezesem jest Marek Podolski. 28-letnie doświadczenie zapewniło jej mocną i stabilną pozycją na rynku krajowym i zagranicznym. Przedsiębiorstwo istnieje od 1990. W 2013 roku Firma przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Kochanki 1, rozbudowując zakład o dwie nowe hale. Od początku zajmuje się produkcją opakowań. Obecnie produkuje najwyższej jakości kontenery elastyczne, tzw. Big Bags, które wytrzymują ładunki nawet do 2 ton. Opakowania przeznaczone są do przechowywania różnego rodzaju materiałów sypkich, m.in. artykułów spożywczych jak mleko w proszku, płatki, orzeszki i chemicznych. Firma produkuje też worki antystatyczne do przechowywania produktów o właściwościach wybuchowych, np. skrobię ziemniaczaną oraz wkładki do kontenerów tzw. container liners czy też liner bags, które pozwalają zabezpieczyć pakowany towar podczas transportu morskiego. Na specjalne życzenie klienta wykonuje pokrowce oraz wszelkiego rodzaju torby do pakowania materiałów niesypkich. Firma stawiana jest w gronie pionierów tej branży w Polsce. Ponad połowa jej produkcji trafia na eksport. Firma zatrudnia 75 pracowników.

2) Salon Ford Gołębiewski za konsekwencję i niezawodność oraz trwałe wpisanie się w gospodarczą mapę Starogardu Gdańskiego.

Pierwszy salon marki Ford otwarty został w Starogardzie w 1997 roku. Grzegorz Gołębiewski, który prowadził warsztat samochodowy, uzyskał autoryzację marki i na początku 1998 roku uruchomił sprzedaż samochodów marki FORD. Dwa lata później firma rozszerzyła działalność o stację kontroli pojazdów, po trzech kolejnych latach – powstał Autoryzowany Zakład Napraw Nadwozi. W 2005 roku firma się rozbudowała, powiększając salon samochodowy. Rok później w Elblągu, pod szyldem „Ford Gołębiewski” powstał drugi punkt sprzedaży i serwisu. W 2011 roku firma poszerzyła działalność o markę SUZUKI,

3) Firma LHM Poland za innowacyjność i działalność proinwestycyjną na terenie miasta Starogard Gdański.

Właścicielem firmy LHM Poland są Duńczycy, którzy podobną firmę w Danii prowadzą od 1973 roku. W Polsce działają od 2005 roku. Zajmują się obróbką skrawaniem, czyli toczeniem i frezowaniem oraz spawaniem i montażem. Firma produkuje gotowe elementy systemowe dla branży związanej z wydobyciem ropy naftowej i gazu na platformach wiertniczych oraz dla branży lotniczej. W kręgu ich zainteresowania są też branża kolejowa i militarna, która mocno się w Polsce rozwija. Na zakupionej od Miasta działce chce budować dwie hale produkcyjne i zatrudnić ok. 50 pracowników.

4) Firma „Akomex”  za dynamiczny rozwój, gwarantujący mieszkańcom Starogardu stabilną pracę w dobrze prosperującym zakładzie.

Firma AKOMEX powstała w 1992 roku. W 2010 roku kupił ją Fundusz Highlander Partners. Rok później swoją siedzibę przeniosła z ulicy Zblewskiej na ul. Jabłowską do Pomorskiej Strefy Ekonomicznej. W 2014 roku dołączyła do niej firma Druk Pak, tworząc razem Grupę Akomex. W tym czasie firma się rozbudowała i powiększyła produkcję. Wprowadzając się do Strefy dysponowała halami o powierzchni 1800 m. kw. Dzisiaj pod dachem ma zagospodarowane 9 210 m. kw. W obu zakładach w Starogardzie Gdańskim i Aleksandrowie Kujawskim pracuje ponad 500 osób. Firma zajmuje się produkcją opakowań spożywczych do bezpośredniego użytku oraz opakowań farmaceutycznych. Obecnie funkcję prezesa firmy pełni Grzegorz Łajca.

5) Firma Probe TRANS  za niezawodność marki, terminowość i profesjonalizm oferowanych usług transportowych w Polsce i zagranicą oraz zaufanie klientów.

Firma Probe-TRANS powstała w 1998 roku. Jej podstawową działalnością jest transport i spedycja międzynarodowa. W 90 % ich zleceniodawcami są kraje Unii Europejskiej, w 10% otrzymują zlecenia z regionu kociewskiego. Firma PROBE TRANS posiada tabor złożony z 50 samochodów przystosowanych do przewozów międzynarodowych i krajowych. W ciągłej dyspozycji ma także 50 samochodów zaprzyjaźnionych przewoźników korzystających z jej spedycji i rozwożących towary po całej Europie. Firma jest członkiem Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych oraz należy do Starogardzkiego Klubu Biznesu Związku Pracodawców w Starogardzie Gdańskim. Oprócz transportu całopojazdowego zajmuje się również magazynowaniem i logistyką małych partii wysyłek. Jako firma spedycyjna oferuje przewoźnikom stałe ładunki w eksporcie i imporcie. Obecnie w przedsiębiorstwie pracuje około 60 osób z czego większość załogi od początku uczestniczyło w tworzeniu tej firmy. Właścicielem Firmy jest Jarosław Probe.

 

Statuetki „Wierzyczanki 2018” zostaną wręczone zwycięzcom podczas uroczystej Gali 29 stycznia 2019 r. w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby. Początek uroczystości o godz. 17:00

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl