Nominowani do nagrody Prezydenta Miasta Starogard Gdański Wierzyczanka 2019. Komu przypadnie nagroda prezydenta miasta?

Już po raz 21 w dniu święta powrotu Starogardu do Państwa Polskiego Prezydent Miasta wręczy nagrody osobom, instytucjom i firmom, które w minionym roku w sposób szczególny wyróżniły się w dziedzinie kultury, gospodarki i inicjatyw społecznych.  Spośród wielu kandydatów Zespoły Nominujące przyznały w tym roku po 5 nominacji w każdej dziedzinie. Komu przypadnie nagroda dowiemy się 30 stycznia o godz. 17:00 podczas uroczystej Gali Wierzyczanki 2019 w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby.

Na posiedzeniach w dniu 9 stycznia Zespoły Nominujące po przeanalizowaniu złożonych wniosków oraz propozycji kandydatów, zgłoszonych podczas spotkania do nagrody „Wierzyczanka 2019”, nominowały następujące osoby, instytucje i firmy:

I. W dziedzinie kultury:

1) Klub Motocykli Dawnych – za inicjatywę i zaangażowanie w organizację ogólnopolskiej imprezy kulturalnej pn. „Zlot Weterenów Szos. Historia na Kołach”, która w 2019 roku świętowała swoje 10 urodziny.

Klub Motocykli Dawnych nominowany do nagrody Prezydenta Miasta Wierzyczanka 2019 w kategorii kultura

Klub Motocykli Dawnych działa w Starogardzie od 2005 roku. Zrzesza miłośników starej motoryzacji, którzy w sezonie spotykają się na rajdach, imprezach i wycieczkach, odbywanych oczywiście na ich starych wehikułach. Swoje hobby uprawiają z pasją i zaangażowaniem, często zarażając nim innych. To z ich inicjatywy Starogard stał się miejscem zlotu fanów oldschoolowej motoryzacji. Od 10 lat współorganizują starogardzki „Zlot Weteranów Szos. Historia na Kołach”, który co roku przyciąga do naszego miasta rzeszę fanów dawnych aut i motocykli, dobrej zabawy oraz rockowej muzyki. Impreza na stałe wpisała się w starogardzki kalendarz kulturalny. Co roku sprawia wiele radości mieszkańcom Starogardu i okolic, ale też gościom z całej Polski i zagranicy, którzy odwiedzają miasto z tej okazji.

2) Jennifer Schroeder – za ogromny talent muzyczny, sukcesy w konkursach pianistycznych oraz promocję miasta w kraju i na świecie.

Jennifer Schroeder nominowana do nagrody Prezydenta Miasta Wierzyczanka 2019 w kategorii kultura 

Jennifer Schroeder – młoda i utalentowana pianistka – z wyróżnieniem ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną 1 st im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim oraz 2 st w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie kształci się pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Rajs. Jest dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Starogard Gdański. W 2019 roku wygrała 29. Międzynarodowy Konkurs Młodych Muzyków „Città di Barletta” we Włoszech. Na 7. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ischii we Włoszech zdobyła First Absolute Prize. W nagrodę zagrała koncert na „Classica festival Note sul Mare”w Ischii. „Città di Barletta” to jeden z najważniejszych konkursów dla młodych muzyków i szkół muzycznych na całym świecie. O tytuły najlepszego młodego pianisty, najlepszych młodych solistów, wykonawców muzyki kameralnej oraz o nagrodę dla kompozytora ubiegają się co roku setki młodych talentów.  O niezwykłym talencie starogardzianki świadczy też  II miejsce w konkursie pianistycznym  Young Euregio Piano Award w Geilenkirchen w Niemczech oraz III na IV Danubia Talents International Music Competition w Budapeszcie. Jennifer znalazła się też w gronie 11 pianistów świata, którzy otrzymali stypendium  na udział w prestiżowej Międzynarodowej Akademii Pianistycznej International Piano Academy Feuerwek Einbeck. 

3) Aleksandrę Miczek – za kultywowanie kociewskich tradycji, rozpowszechnianie regionalnych treści oraz aktywne działania na rzecz rozwoju twórczego środowiska teatralnego w Starogardzie Gdańskim.

Aleksandra Miczek – nominowana do nagrody Prezydenta Miasta Wierzyczanka 2019 w kategorii kultura

Aleksandra Miczek jest nauczycielką języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 i Nr 8 w Starogardzie Gdańskim. W zawodzie pracuje od ponad 25 lat. Jej pasją jest kultura regionalna – głównie kociewska oraz teatr. Jest autorką wielu innowacji pedagogicznych dotyczących upowszechniania treści regionalnych wśród dzieci i młodzieży. Prowadzi też zajęcia i lekcje poglądowe z zakresu edukacji regionalnej dla nauczycieli i rodziców. Jest współautorką „Elementarza gwary kociewskiej” i zeszytu ćwiczeń do niego. Wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych All Art współtworzyła ekranizację jednej z legend kociewskich pn. „Kamień”. Jest jurorką wielu przeglądów recytatorskich gwary kociewskiej. Aktywnie działa w środowisku lokalnym przy organizacji różnego rodzaju imprez kulturalnych m.in. ARLEKINA tj. Przeglądu Zespołów Teatralnych Szkół Podstawowych im. Albina Lubińskiego, Wieczoru z Kociewską Legendą tj. Przeglądu spektakli teatralnych przygotowanych na podstawie utworów kociewskich twórców oraz wieczorów teatralnych w Starogardzkim Centrum Kultury. Prowadzi dwa zespoły teatralne: młodzieżowy „Napararawan” oraz dziecięcy „Pleciuga”, a także kapelę kociewską „Fefernóski”. Jako wolontariusz pomaga dzieciom z trudnościami edukacyjnymi w ramach akcji „korki” w Osiedlowym Domu Kultury.

4) Zofię Sumczyńską – za działania twórcze, propagowanie kultury i sztuki oraz promocję miasta w kraju i za granicą.

Zofia Sumczyńska nominowana do nagrody Prezydenta Miasta Wierzyczanka 2019 w kategorii kultura

Zofia Sumczyńska – malarka, witrażystka, ilustratorka i bajkopisarska. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Tworzy od 25 lat, ale uczy też plastyki – w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych. Osoba bardzo zasłużona dla świata artystycznego i lokalnej społeczności. Od 2012 roku razem z mężem Michałem Majewskim prowadzi Galerię Autorską 24B, w której wspólnie urządzają wernisaże, spotkania autorskie i wystawy nie tylko własnych prac, ale też innych artystów z kraju i ze świata. W ciągu siedmiu lat, zorganizowali 27 imprez. Wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury. Założycielka i członkini Starogardzkiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W 2019 roku obchodziła jubileusz 25-lecia pracy twórczej. Uwielbia malować kwiaty, pejzaże i anioły. W swoich obrazach prowadzi też swoisty dialog z mistrzami renesansu, których malarstwo ją wyraźnie inspiruje. Fascynują ją stare zabawki, ich kolorystyka oraz historie zaklęte w dziecięcych marzeniach i fantazjach. Jej sztuka w stu procentach odzwierciedla jej barwną duszę. Jest autorką wielu cyklów malarskich. W 2012 roku z ramienia Galerii Autorskiej 24B zainicjowała i zorganizowała wystawę malarstwa i rzeźby dziewiętnastu artystów ze Starogardu i okolic w galerii Annaborg, w partnerskim mieście Hillerod w Danii. Swoje obrazy prezentowała również na wielu wystawach w Polsce, Japonii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szkocji, promując Starogard w kraju i za granicą. Jest autorką projektu i współrealizatorką monumentalnego (4 x 10 metrów) „Anioła Kociewskiego” do kolekcji „Dla Papieża” Jana Oberbeka.

5) Annę Sakowicz – za propagowanie i promowanie regionalizmu oraz fascynację Kociewiem, które jest najczęstszym miejscem akcji jej powieści.

Anna Sakowicz nominowana do nagrody Prezydenta Miasta Wierzyczanka 2019 w kategorii kultura

Anna Sakowicz – absolwentka filologii polskiej, edukacji filozoficznej i filozofii na Uniwersytecie Szczecińskim oraz edytorstwa współczesnego na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uwielbia wędrówki po meandrach literatury, czarny humor i zabawę konwencją literacką. Urodziła się w Szczecinie, ale mieszka w Starogardzie Gdańskim. Zafascynowały ją charakter, gwara, przyroda i mentalność mieszkańców Kociewia, czego wyraz daje umiejscawiając akcję swoich najbardziej znanych powieści w tym własnie regionie. Jako pisarka specjalizuje się w powieściach z gatunku obyczajowych. Jej książki, wśród których można wymienić należące do jednej serii powieści tzw. trylogii kociewskiej „Złodziejka marzeń”, „To się da!” oraz „Już nie uciekam” urzekły szerokie grono czytelników zarówno humorem, ciepłem i optymizmem, jak również tym, że poruszane w nich są tematy poważne i zmuszające do refleksji. Swoją pisarską karierę zaczęła od prowadzenia blogów: www.kuradomowa.blogujaca.pl oraz www.anna-sakowicz.blog.pl. Na swoim literackim koncie ma trzy książki z kategorii literatury dziecięcej pt.: „Leniusiołki”, „Wiewiórka Julia i magiczny orzeszek” oraz „Listy do A.” 

II. W dziedzinie inicjatyw społecznych:

1) Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego – za zrealizowanie filmu dokumentalnego „Szpęgawsk 1939”.

Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego nominowany do nagrody Prezydenta Miasta Wierzyczanka 2019 w kategorii inicjatywa społeczna

Film „Szpęgawsk 1939” po filamch „Karolewo 1939” i „Dąbrowa 1939” – to trzeci odcinek serii „Zbrodnia Pomorska”. Opowiada o wydarzeniach sprzed i początku II wojny światowej, podsyconych wypowiedziami świadków mordu w Lesie Szpęgawskim, połączonych z faktami przedstawionymi przez historyków. Film oparty został na kwerendzie archiwalnej, żródłach pisanych, wywiadach ze świadkami i filmowej rekonstrukcji wydarzeń. Cały materiał wbogacony jest pamiątkami, zdjęciami i przekazem rodzin ofiar ze Starogardu Gadńskiego, Gniewu, Tczewa, Pelplina i innych kociewskich miejscowości. Twórcą dzieła jest Filmowy Instytut Unisławskiego Towarzystwa Historycznego, zaś reżyserem i producentem filmu – Sebastian Bartkowski. „Szpęgawsk 1939” miał swoją premierę 28 września w kinie Sokół w 80. rocznicę zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim. Dokument wywołał mnóstwo wzruszeń i zdobył wiele słów uznania. Film powstał we współpracy ze Starogardzkim Centrum Kultury, Regionalną Grupą Popularyzacji Mikrohistorii oraz Instytutami Pamięci Narodowej w Gdańsku i Bydgoszczy. Od wiosny 2019 roku Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego organizował i prowadził nagrania rekonstrukcyjne na terenach, gdzie mieściły się tymczasowe więzienia niemieckie w Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Gniewie i Skórczu oraz w miejscach kaźni. Do udziału w produkcji zaangażował setki mieszkańców miasta, którzy ochoczo statystowali w kręconych do filmu scenach. Wymagało to wyjątkowych umiejętności logistycznych i organizacyjnych ekipy filmowej, koncepcji i determinacji. Film obejrzało kilka tysiecy widzów. Ogromne zainteresowanie tą produkcją pokazało jak bardzo ten materiał był ważny i potrzebny, i jak trwale wzbogacił wiedzę historyczną mieszkańców Starogardu Gdańskiego oraz okolic.

2) Centrum Pomocy Dziecom – za bycie oazą bezpieczeństwa dla najmłodszych mieszkańców Starogardu Gdańskiego oraz skuteczne wspieranie rodziców w procesie wychowania i opieki nad nimi.

Centrum Pomocy Dzieciom nominowane do nagrody Prezydenta Miasta Wierzyczanka 2019 w kategorii inicjatywa społeczna

Centrum Pomocy Dzieciom działa z ramienia Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej nazywanej Fundacją Dzieci Niczyje). To właśnie ona była inicjatorem powstania pierwszego na terenie Polski specjalistycznego Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim, 22 września 2017 roku. Placówka oferuje pomoc psychologiczną, prawną oraz medyczną dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem i ich rodzinom. Przy wsparciu Fundacji, CPD nie tylko pomaga, ale też edukuje mieszkańców Starogardu Gdańskiego, aby znali swoje prawa, wierzyli w siebie i cieszyli się życiem. Specyfikę tego miejsca określają ludzie, zespół profesjonalistów, którzy nieustannie podnoszą swoje kompetencje i kwalifikacje, aby jak najpełniej odpowiadać na potrzeby społeczności lokalnej i przyczyniać się do wzmocnienia sieci wsparcia dla mieszkańców miasta. Rok 2019 był rokiem szczególnym dla organizacji ze względu na przypadający w nim jubileusz 10-lecia istnienia Punktu Interwencji Kryzysowej w Starogardzie Gdańskim. Obecnie Centrum rozbudowało swoją ofertę, która wcześniej obejmowała pomoc psychologiczną, prawną i psychoedukacyjną o pomoc medyczną, możliwość przeprowadzenia przesłuchania dziecka w bezpiecznych warunkach i szkolenia dla specjalistów z terenu miasta oraz powiatu starogardzkiego. W 2019 roku już po raz kolejny CPD zorganizowało konferencję poświęconą dziecku pokrzywdzonemu przestępstwem, która tym samym na stałe wpisała się w coroczne kalendarium wydarzeń w mieście.

3) Akcję „I Ty możesz Zostać św. Mikołajem” – za propagowanie dobroczynności wśród mieszkańców Starogardu Gdańskiego i umiejętne angażowanie ich w dzielenie się dobrem.

Akcja „I Ty możesz zostać św. Mikołajem” nominowana do nagrody Prezydenta Miasta Wierzyczanka 2019 w kategorii inicjatywa społeczna

Inicjatorkami akcji „I Ty możesz zostać św. Mikołajem” są Dorota Dorau, prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej” oraz Roma Kamrowska – właścicielka Biura Rachunkowego. 11 lat temu zapoczątkowały inicjatywę, która polega na pisaniu przez podopiecznych Stowarzyszenia „Można Inaczej”, uczestników Akademii Małego Człowieka oraz dzieci wskazanych przez pedagogów szkolnych listów do św. Mikołaja. Listy trafiają do darczyńców (mieszkańców, samorządów, organizacji, ludzi o otwartych sercach), którzy spełniają zawarte w nich marzenia. Dzieci opisują w nich swoje rodzeństwo, bliskich, ich smutki, radości, stosunki między nimi panujące, swoje pasje i zainteresowania, często składają obietnice i postanowienia na Nowy Rok, ale przede wszystkim ujawniają najskrytsze marzenia o tym, co chciałyby znaleźć pod choinką. 11 lat temu listów było kilka. W 2019 roku do rąk darczyńców trafiło ich – 80. Świąteczne spotkanie przy wigilijnym stole na kilka dni przed Bożym Narodzeniem to czas, gdy zaproszony na spotkanie św. Mikołaj obdziela dzieci wymarzonymi prezentami. Dla wielu z nich to jedyne podarunki, jakie otrzymają w święta. Akcja „I Ty możesz zostać św. Mikołajem” z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród darczyńców, którzy otwierają serca, by pomagać innym.

4) Akcję „Kociewiacy dla Hospicjum” – za profesjonalne umacnianie współpracy międzysektorowej.

I piknik kociewski w ramach akcji „Kociewiacy dla Hospicjum ” nominowanej do nagrody Prezydenta Miasta Wierzyczanka 2019 w kategorii inicjatywa społeczna

Inicjatywa pn. „Kociewiacy dla Hospicjum” mówiąc metaforycznie to „wieża dobra”, którą starogardzianie w myśli hasła „RAZEM Można Więcej!” budują od dwóch lat. Akcja jednoczy i łączy ludzi o otwartych sercach. Dzięki niej zbierane są środki i materiały konieczne do niesienia pomocy osobom śmiertelnie chorym w końcowym stadium choroby, które ostatnie dni swojego życia spędzają w stacjonarnym hospicjum przy Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym Medpharma lub domowym działającym przy Przychodni Lekarskiej im. Marii Orlikowskiej-Płaczek. . Osobowości prawnej akcji udzieliło Stowarzyszenie „Można Inaczej”, które zajmowało się koordynacją nie tylko zbiórek publicznych, ale również budowaniem współpracy międzysektorowej opartej na dialogu i wspólnym działaniu. Stowarzyszenie dedykuje tę nominację grupie inicjatywnej na rzecz rozwoju starogardzkiego hospicjum, która od 2017 roku działała przy Prezydencie Miasta i rozpoczęła dialog społeczny w tym temacie. Dedykuje ją także instytucjom, firmom i parafiom powiatu starogardzkiego oraz wszystkim tym, którzy uczestniczyli w wielu akcjach firmowanych nazwą „Kociewiacy dla Hospicjum”, a przede wszystkim tym, którzy współtworzyli piknik charytatywny w 2018 i 2019 roku oraz zbiórkę publiczną zamkniętą 30 listopada 2019 roku kwotą ponad 53 tys. zł.

5) Michała Hinca – za wyjątkową osobowość, umiejętne motywowanie ludzi do działania, wzorową postawę wolontariacką i zaangażowanie w pomaganie innym.

Michał Hinc nominowany do nagrody Prezydenta Miasta Wierzyczanka 2019 w kategorii inicjatywa społeczna

Michał Hinc to działacz i organizator. Człowiek czynu. Pełni funkcję zastępcy Komendanta Hufca ZHP ds. promocji i wizerunku Hufca. Jest specjalistą ds. organizacji imprez w Starogardzkim Centrum Kultury oraz liderem Szlachetnej Paczki. Od 16 lat aktywny harcerz. Wstępując do ZHP 13 lutego 2004 roku nie sądził, że harcerstwo stanie się jego pasją i wypełni niemal każdą wolną chwilę. Nieugięty, odważny i skuteczny. Sensem życia uczynił niesienie pomocy innym: dzieciom, dorosłym i rówieśnikom. Ma z nimi doskonały kontakt. Wszystko, co robi – robi na 100%. W harcerstwie udziela się na wielu płaszczyznach, od tych najprostszych, jak prowadzenie zbiórek harcerskich, po bardziej skomplikowane, jak organizacja i prowadzenie ogólnopolskich biwaków harcerskich. Przez ostatnie 4 lata pełnił funkcję Komendanta Hufca ZHP Starogard Gdański. Od 2 lat jest liderem projektu Szlachetna Paczka w Starogardzie. Zawodowo pracuje w SCK, ale widać go we wszystkich starogardzkich instytucjach, a czasem nawet zagląda do domów z telewizora, bo kilka razy występował w serialu „112”.  Z wielki zaangażowaniem udziela się w finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jako prowadzący aukcje i wolontariusz. Żadna praca nie jest mu straszna. Swoim zaangażowaniem oraz uśmiechem zaraża tłumy młodych ludzi, którzy widzą w nim nie tylko lidera, ale kumpla, powiernika i przyjaciela.

III. W dziedzinie gospodarki

1) Piotra Osnowskiego – Catering przepis – za umiejętne łączenie biznesu z działalnością społeczną oraz wspieranie akcji społecznych i obywatelskich.

Piotr Osnowski nominowany do nagrody Prezydenta Miasta w kategorii inicjatywa społeczna

Piotr Osnowski założył swoją działalność w sierpniu 2013 roku. Zajął się przygotowywaniem i dostarczaniem żywności, prowadząc jednocześnie restaurację i catering. To, co wyróżnia go jako restauratora to profesjonalizm, smak oraz wielkie serce. Każdego klienta traktuje indywidualnie. Każdy gość jest dla niego nowym wyzwaniem. Rozwijając sferę zawodową, dużą uwagę skupia przy tym na wspieraniu wszelkich inicjatyw, u podstaw których leży pomoc potrzebującym. Tylko w 2019 roku wraz z małżonką i zespołem współpracowników wspierał takie działania, jak: organizację Święta dla rodzin w Wirtach, spotkania integracyjne dla członków organizacji pozarządowych z terenu Gminy Miejskiej Starogard Gdański, spotkanie świąteczne przy wigilijnym stole dla dzieci, które napisały listy w ramach akcji „I ty możesz zostać sw. Mikołajem”, czy Powiatową Galę Wolontariatu. Nie zapomina przy tym o osobach w trudnej sytuacji życiowej. Jego szczególne uwrażliwienie na potrzeby wielu ludzi, instytucji i organizacji, działających na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w mieście godne jest naśladowania.

2) Bartosza Grochowskiego – PressMann – za innowacyjność, profesjonalizm i skuteczność w działaniu oraz zaangażowanie w życie społeczno-kulturalne Starogardu Gdańskiego.

Pracownicy firmy PressMann nominowanej do nagrody Prezydenta Miasta Wierzyczanka 2019 w kategorii gospodarka

PressMann to nieduża firma ze Starogardu, której właściciele Bartosz i Patrycja Grochowscy mają wyjątkowy pomysł na biznes. Jak mówi właściciel, „zarabiamy na dostarczaniu klientom powietrza”. Od 7 lat firma sprowadza z zagranicy i sprzedaje na miejscu m.in. sprężarki, kompresory, siłowniki i narzędzia pneumatyczne. Jest wyłącznym dystrybutorem na Polskę czeskiego producenta Atmos. To u pana Bartosza w Starogardzie można kupić prawdziwe mercedesy wśród sprężarek, czyli urządzenia firmy Kaeser, jak również maszyny z Wielkiej Brytanii. Firma projektuje, wykonuje oraz serwisuje urządzenia. Dzięki wiedzy i doświadczeniu pracownicy są w stanie zaprojektować i wykonać instalację sprężonego powietrza skrojoną na miarę potrzeb każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta. Jej nazwa pochodzi od słów press – ciśnienie i man – człowiek. Pracownicy nazywają się żartobliwie „ludźmi pod ciśnieniem”. PressMann powstał dzięki uporowi właściciela, który kiedyś pracował w podobnej firmie w Trójmieście, ale chciał na Kociewiu stworzyć oddzielne przedsiębiorstwo, obsługujące lokalny rynek. Dzisiaj jego firma jest cenionym w branży partnerem biznesowym. Obsługuje warsztaty samochodowe, zakłady wulkanizacyjne, ale też duże firmy produkcyjne. Jest także jednym z bardziej wpływowych przedsiębiorców w starogardzkim środowisku biznesowym. Dba nie tylko o przyjazną atmosferę pracy, stawiając na profesjonalizm i wysoką jakość, ale też chętnie angażuje się w życie kulturalno-sportowe miasta, wspierając szereg imprez sportowych.

3) Eugeniusza Piechowskiego – PESTAR – za innowacyjność oraz budowanie wizerunku solidnego partnera na rynku usług i towarów biurowych i informatycznych.

Eugeniusz Piechowski prezes firmy PESTAR nominowanej do nagrody Prezydenta Miasta Wierzyczanka 2019 w kategorii gospodarka

Firma PERSTAR istnieje od 1991 roku. Pracę rozpoczęli od produkcji kaset zasilających, czyli listew z gniazdkami. W 2016 roku Firma obchodziła 25-lecie swojego istnienia. Dzisiaj Spółka podzielona jest na dwie firmy: PESTAR Zielony i PESTAR Niebieski. „Niebieski” oznacza sprzedaż i autoryzowany serwis urządzeń firmy Karcher, sprzedaż sprzętu i serwisy informatyczne oraz biuro serwis. Tę działalność spółka prowadzi od początku swojego istnienia. Firma poleca m.in. szeroki asortyment materiałów biurowych, które można zamówić na miejscu, jak i on-line w sklepiku internetowym. .„Pestar Zielony” powstał w 2008 roku. Zajmuje się przede wszystkim utylizacją i recyclingiem. To zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Firma nieustannie się rozwija. Przez 28 lat przeżyła kilka przeprowadzek, przeszła wiele metamorfoz, ale zawsze przyświecał jej jeden i ten sam cel – budowanie wizerunku solidnego partnera na rynku usług oraz towarów biurowych i informatycznych.

4) Teresę Jasińską – Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Teresa Jasińska – za konsekwencję i wytrwałość w działaniu, gwarancję stabilnej pracy i umiejętność przekazywania wiedzy i doświadczenia innym.

Teresa Jasińska nominowana do nagrody Prezydenta Miasta Wierzyczanka 2019 w kategorii gospodarka

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Teresa Jasińska rozpoczęło działalność 24 stycznia 1992 roku. Obecnie pani Teresa prowadzi trzy sklepy spożywczo-przemysłowe. Jeden z nich znajduje się w Kociewskim Centrum Zdrowia, oferując dodatkowo artykuły niezbędne pacjentom szpitala. Jest wieloletnią członkinią Zrzeszenia Handlu i Usług. W grudniu 2019 roku na okoliczność uroczystości 100-lecia W.Z.H.U. została odznaczona złotą odznaką członkowską Zrzeszenia. Swoją działalność prowadzi nieprzerwanie od 28 lat, dając zatrudnienie wielu osobom. W tym okresie wyszkoliła ponad 70 uczniów w zawodzie sprzedawca, dzieląc się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem. Pani Teresa to osoba otwarta i zaangażowana w działalność charytatywną oraz prowadzenie biura regionalnego Zrzeszenia Handlu i Usług

5) Krystynę i Janusza Patanowskich – właścicieli Przedsiębiorstwa Produkcyjno -Usługowo-Handlowego „PAT” – za konsekwencję w działaniu oraz budowanie silnej i stabilnej pozycji dostawcy części i akcesoriów samochodowych.

Krystyna Patanowska właścicielka firmy PPH „PAT” nominowana do nagrody Prezydenta Miasta Wierzyczanka 2019 w kategorii gospodarka

Janusz i Krystyna Patanowscy rozpoczęli działalność handlową w 1992 roku. Skupili się głównie na środkach smarnych oraz częściach i akcesoriach samochodowych. W tej chwili firma państwa Patanowskich jest jednym z głównych dostawców części i akcesoriów dla warsztatów samochodowych i klientów indywidualnych. Można u nich kupić wszystkie rodzaje smarów i olejów dostępnych na rynku polskim. Wyspecjalizowali się przy tym w sprzedaży filtrów oraz części i akcesoriów samochodowych do wszystkich typów i marek aut, jeżdżących po polskich drogach. To, co wyróżnia firmę PAT na rynku to konsekwencja w działaniu i dobrze wyszkolona kadra pracownicza, która służy klientom fachowym doradztwem w doborze odpowiednich produktów. Stawiają na jakość i profesjonalizm. Dzięki swoim kontaktom z technologami i laboratoriami firm produkującymi środki smarne, a także dostępowi do magazynów wiodących dystrybutorów części zamiennych, są w stanie zrealizować nawet najbardziej nietypowe zamówienie. Należy też podkreślić,  że oprócz działalności biznesowej, państwo Patanowscy wspierają sportowo-kulturalne imprezy w naszym mieście.  Od pierwszego Zlotu Weteranów Szos  są fundatorami nagród dla zwycięzców prowadzonych podczas imprezy konkursów. Pomagają też przy organizacji imprez sportowych przez KS „RING Kociewie”.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl