Nocny Starogard według Michała Majewskiego

Do 20 grudnia w Galerii „A” podziwiać można wyjątkową wystawę fotografii zatytułowaną „Dobranoc, Starogard!”. Jej autorem jest Michał Majewski, który w bardzo oryginalny sposób pokazuje nasze miasto nocą. Wernisaż wystawy odbył się 30 listopada.

Miejskie krajobrazy, zapisane w kadrach Michała Majewskiego urzekają subtelnością wyrazu, malowniczością i tajemnicą. Przypominają obrazy malowane na płótnie z przełomu XIX i XX wieku.

Adam Haras przedstawia autora wystawy Michała Majewskiego.

– Michał od wielu lat zajmuje się rzeźbą i snycerstwem. Swoje prace nie raz wystawiał u nas i w innych galeriach. Jednocześnie pisze opowiadania. Publikuje je m. in. w kwartalniku kulturalnym Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja”, a także w dwumiesięczniku literackim „Topos”. Warto do tego sięgnąć. A jednocześnie, jak doskonale Państwo wiedzą, chociażby z Facebooka, Michał publikuje swoje prace fotograficzne. Nie jest to jednak zwyczajna fotografia. Ona jest punktem wyjścia, a Michał używając programów komputerowych przetwarza swoje zdjęcia. Dlatego te prace należy umiejscowić między grafiką komputerową a fotografią. To bardzo ciekawe rozwiązanie. Na wystawie, którą dzisiaj otwieramy zobaczyć można nocny Starogard. Są to widoki bardzo tajemnicze, refleksyjne, często w przytłumionym świetle, we mgle – otwierając wernisaż powiedział Adam Haras z Galerii „A”.

Michał Majewski odbiera gratulacje od przewodniczącej Rady Miasta Anny Benert.

– Prace z cyklu „Dobranoc, Starogard!” zacząłem robić właściwie przez niewinną zabawę na Facebooku. Pewnej nocy wrzuciłem wieczorne ujęcie miasta i napisałem właśnie tak jak brzmi nazwa tej ekspozycji. To się wielu osobom bardzo spodobało. Potem okazało się, że nawet do tego stopnia, że niektórzy nie mogli zasnąć bez takiej „Dobranocki” – mówił autor wystawy Michał Majewski.

– Kiedy te zdjęcia już na dobre zadomowiły się na Facebooku, od władz Starogardu Gdańskiego usłyszałem pytanie: „Kiedy te fotografie będziemy mogli podziwiać na wystawie?” Urząd Miasta wsparł mnie finansowo i w taki oto sposób możecie Państwo oglądać nocne uroki naszego miasta – dodał Michał Majewski, po czym zaprosił do oglądania ekspozycji.  

Wernisaż uświetnił występ kwartetu wokalnego Amoroso. Wystawa została zrealizowana przy wsparciu Gminy Miejskiej Starogard Gdański w ramach Inicjatywy Lokalnej.

Fot. Magdalena Dalecka

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl