Niezwykła wystawa

Do 26 listopada na korytarzach Starogardzkiego Centrum Kultury oglądać można wystawę „Zwykłe chwile (nie)zwykłych ludzi”, która powstała dzięki współpracy Środowiskowego Domu Samopomocy Gminy Miejskiej Starogard Gdański i Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego im. Pawła Strehlaua. Jej wernisaż odbył się 29 października.

– Dzisiejsze spotkanie to finał inicjatywy, której wystawa jest wspaniałym efektem. Z ogromną satysfakcją i radością w imieniu organizatorów tj. Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego im. Pawła Strehlaua, a z jego ramienia w imieniu Edyty Lichy oraz Krzysztofa Krajnika mam możliwość otwarcia wystawy zatytułowanej „Zwykłe chwile (nie)zwykłych ludzi” – witając zebranych gości powiedziała dyrektor ŚDS Aleksandra Formela.

Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Gminy Miejskiej Starogard Gdański Aleksandra Formela

– W bieżącym roku, w naszych ŚDS-owych głowach zakiełkował pomysł, aby podjąć się kolejnego wspólnego z STF-em działania. Nie musieliśmy długo prosić Edyty i Krzysztofa, aby po raz kolejny zrobić coś razem. Zapał obu stron był jak zawsze ogromny. Dodatkowo wspólnie postanowiliśmy, aby nasze działanie wpisać w projekt i spróbować uzyskać finansowe wsparcie dla przedsięwzięcia. Złożyliśmy wniosek o grant, a komisja oceniająca zauważyła w naszym pomyśle „to coś”. Dziękujemy za grant oraz za uznanie dla naszego projektu. Fakt, że Grupa Działaj Lokalnie „Chata Kociewia” aktywnie finansowo włączyła się w jego realizację utwierdza nas w przekonaniu, że razem możemy więcej – podkreśliła dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Gminy Miejskiej Starogard Gdański Aleksandra Formela.

Autorzy fotografii, które znalazły się na wystawie „Zwykłe chwile (nie)zwykłych ludzi” Edyta Lichy i Krzysztof Krajnik

– Jednak, aby wszystko mogło się wydarzyć musieliśmy zdobyć coś najważniejszego i nie mamy tu na myśli pieniędzy Proszę Państwa, o nie. Nie wszystko można kupić. To Wasze, Drodzy Państwo, Drogie Rodziny: zaufanie i gotowość do współpracy. Bez Was, bez Waszej wiary i przekonania, że to działanie ma głęboki sens, a ekspozycja będzie lekcją dla wszystkich nic by się nie wydarzyło. Nic o Was, bez Was! Dlatego na Wasze ręce wszystkim razem i każdemu z osobna dziękujemy za udział i zaangażowanie – do ponad 30 rodzin zaproszonych do udziału w projekcie zwrócili się organizatorzy wystawy.

Fotografowie każdej rodzinie wręczyli w podziękowaniu symboliczny kwiat.

Od lipca do października 2021 r. Edyta Lichy oraz Krzysztof Krajnik gościli w domach uczestników zajęć ŚDS, aby wyłapać codzienność i tytułowe zwykłe chwile. Zdjęcia wyeksponowane na wystawie w gościnnych progach Starogardzkiego Centrum Kultury pokazują zwyczajność w nadzwyczajności. – Bardzo się cieszę, że te fotografie zdobią korytarze SCK. Mają zwrócić uwagę lokalnej społeczności, że osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas, bardzo blisko. Spotykamy je przecież codziennie – powiedziała dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman.

Wypowiedzieć mogli się także bohaterowie zdjęć. Głos zabrała m.in. mama jednego z najmłodszych stażem uczestnika zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy.

Ekspozycja udowadnia, że życie osób z niepełnosprawnością jest „normalne”, rodzinne, pełne uśmiechu, miłości i wrażliwości na drugiego człowieka. Projekt ma ważny cel edukacyjny, jakim jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby drugiego człowieka. Na wystawie znalazło się 70 fotografii. Za każdą z nich stoi inna historia, zapisana okiem obiektywu.

Podczas wernisażu swoim talentem z gośćmi podzielił się Marcin Michnowski, który zaprosił wszystkich obecnych do wysłuchania krótkiego recitalu.

– Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby ta wystawa zaczęła dziś swoją podróż. Na razie oglądać można ją w Starogardzkim Centrum Kultury, ale z tego miejsca wyruszy dalej, niosąc piękne przesłanie i Państwa świadectwo – podsumowała dyrektor ŚDS Aleksandra Formela.

Fot. Małgorzata Rogala