Niezwykła kolekcja

Do 15 lutego 2022 r. w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury oglądać można wystawę zatytułowaną „96 razy Giewont” z cyklu „Sztuka Polska”. Obrazy pochodzą ze zbiorów Elżbiety i Andrzeja Kubasiewiczów.

Wernisaż odbył się 17 grudnia. – Jak wszyscy wiemy, Giewont to góra wyjątkowa: symbol, emblemat, historia owiana legendami. Zauroczeni widokiem wyrazistego konturu grani Giewontu na tle nieba artyści stworzyli ogromną liczbę „portretów” tego masywu. O sile oddziaływania tego symbolu Tatr może świadczyć chociażby niezwykła kolekcja państwa Kubasiewiczów. Wśród zgromadzonych przez nich prac znalazły się dzieła m.in. Henryka Szczyglińskiego, Stanisława Kamockiego, Stefana Filipkiewicza, Wincentego Wodzinowskiego, Stanisława Jarockiego, Marcela Harasimowicza, Władysława Jarockiego, Michaliny Krzyżanowskiej, Henryka Uziębło, Jana Zamojskiego – witając zebranych na wernisażu gości powiedział kierownik Galerii „A” SCK Adam Jakub Haras.

Za udostępnienie obrazów właścicielom Elżbiecie i Andrzejowi Kubasiewiczom dziękuje Józef Olszynka z Galerii „A” Starogardzkiego Centrum Kultury.

– W ogóle w kolekcji państwa Elżbiety i Andrzeja Kubasiewiczów znajduje się aż 140 prac, na których ukazany jest Giewont. Wybraliśmy 96, bo wszystkie niestety nie zmieściłyby się w przestrzeni, jaką dysponujemy – dodał Adam Jakub Haras.

Andrzej Kubasiewicz

– Nie pamiętam dokładnie kiedy stałem się właścicielem pierwszego „Giewontu”, czyli obrazu, na którym dumnie się piętrzył. Na pewno było to na początku drugiej połowy lat 90-tych minionego wieku, kiedy w towarzystwie żony zaczęliśmy bywać na aukcjach obrazów organizowanych przez warszawskie galerie. Do tego, by skupić się na kolekcjonowaniu prac ze wspomnianym szczytem w roli głównej namówił mnie przyjaciel, Marek Zalewski, który prowadził wtedy galerię „Stary Świat”. Wiedział, że mamy dom w Zakopanem i że w okna tego domu nieprzerwanie zagląda… Giewont. Wybór był zatem prosty – powiedział kolekcjoner Andrzej Kubasiewicz, który na wernisaż przyjechał z żoną i córką.

Za podzielenie się kolekcją obrazów Państwu Kubasiewiczom osobiście podziękowali prezydent Starogardu Janusz Stankowiak i jego zastępca ds. społecznych Maciej Kalinowski.

– W imieniu mieszkańców Starogardu Gdańskiego i całego Kociewia dziękuję Państwu Kubasiewiczom za udostępnienie tych wspaniałych prac, którymi możemy się cieszyć aż do połowy lutego. Sam jestem wielkim miłośnikiem Tatr, gdzie często wracam. Góra Giewont, tak jak dla wielu Polaków, ma dla mnie znaczenie szczególne – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Wystawa „96 razy Giewont” będzie czynna w:
– poniedziałki: 10:00 – 15:00
– wtorki – piątki: 10:00 – 18:00
– niedziele (od stycznia): 14:00 – 18:00

Organizator: Galeria „A” i Starogardzkie Centrum Kultury
Partner: Miasto Starogard Gdański

Fot. Małgorzata Rogala