Niepełnosprawni bawią się z gimnazjalistami od 17 lat

XVII bal integracyjny młodzieży szkolnej z osobami niepełnosprawnymi odbył się 4 lutego 2016r. w Publicznym Gimnazjum nr 3. Ta coroczna impreza zapoczątkowana przez Bogusławę Karnkowską, to święto całej szkoły, w które angażują się wszyscy uczniowie i nauczyciele.

Od pierwszej edycji ideą tych spotkań jest szerzenie hasła „Starogard miastem przestrzeni wspólnej”. Razem spędzony czas na zabawie likwiduje bariery oraz uczy rozumienia uczuć i życia osób niepełnosprawnych, które są takie same, jak każdego innego człowieka.
– To mój drugi bal w życiu – powiedziała dziewięcioletnia Nadia – uczennica szkoły podstawowej nr 1, która od dziecka jeździ na wózku inwalidzkim. Pierwszy raz byłam na tym balu w zeszłym roku. Bardzo mi się wtedy podobało. To dla mnie wielkie wydarzenie. Wszyscy są uśmiechnięci, pomocni i tacy serdeczni. Wspaniale się bawimy.

W pięknie udekorowanej balonami i konfetti sali punktualnie o godz. 16.00 oprócz gimnazjalistów pojawili się podopieczni MOPS-u, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz uczniowie klas integracyjnych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 4. Większość uczestników przyszła na bal w pomysłowych i kolorowych strojach, które uczyniły go jeszcze bardziej atrakcyjnym i integrującym środowisko. W tym roku organizacją balu w ramach projektu edukacyjnego zajęli się uczniowie klas Id i Ie pod kierunkiem wychowawców: Anny Gemby i Teresy Raczkowskiej. Dzięki wsparciu sponsorów uczniowie przygotowali poczęstunek, nagrody w konkursach i upominki dla wszystkich uczestników balu. Muzykę do tańca przygotował DJ Grzegorz Piskorski.

– Cieszymy się, że ten bal odbywa się w naszej szkole i że to właśnie my sprawiamy, ze ludzie niepełnosprawni mają okazję do zabawy– powiedziała Oliwia uczennica klasy II c PG3. Myślę, że to ważne dla nich,  dla mnie i dla moich rówieśników. Taka integracja uczy tolerancji i wrażliwości, a przy tym wszyscy doskonale się bawimy. Uważam, że ten bal to fantastyczny pomysł.

XVII integracyjny bal otworzyli dyrektor szkoły Andrzej Sarnowski i  prezydent miasta Janusz Stankowiak. Prezydent podziękował młodzieży i nauczycielom za organizację balu. Podkreślił, że to co robią jest niezmiernie ważne. – Łatwiej wybudować most, fabrykę, czy zwykły dom – powiedział – znacznie trudniej zbudować więzi społeczne. Swoim zaangażowaniem i otwartością pokazujecie, że potraficie się łączyć bez względu na to, kto kim jest i jaki jest. Niech ta wspólna zabawa bez barier, w atmosferze pełnej życzliwości i serdeczności, będzie dla was drogowskazem do dalszego rozwoju – zakończył prezydent.

Sponsorami balu byli: sieci komórkowe PLAY i PLUS, sieć telewizyjna NC+ oraz Raiffeisen Polbank, WBK, Raindow Tours, Polpharma, PZU, Paribas, Credyt OK., Technikum TEB Edukacja, szkoła ponadgimnazjalna Żak oraz Starostwo Powiatowe.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl