Nie żyje Tadeusz Kubiszewski

14 listopada zmarł wieloletni nauczyciel języka polskiego, francuskiego, etyki, filozofii, wychowawca wielu pokoleń młodzieży i dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Tadeusz Kubiszewski. Miał 90 lat.

Tadeusz Kubiszewski był polonistą pełnym pasji. Jego uczniowie jeszcze wiele lat po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie wspominają prowadzone przez niego lekcje.

– Wspaniały nauczyciel, wychowawca wielu pokoleń, bibliofil, znawca literatury, przyjaciel ludzi, człowiek o złotym sercu – tak o panu Tadeuszu mówi Regina Sikorska.

Tadeusz Kubiszewski urodził się w 1929 r. w Czersku. W 1930 r. razem z rodzicami przeprowadził się do Starogardu Gdańskiego. Od tego momentu był mocno związany z naszym miastem. – Jestem żywym dowodem miłości do Starogardu Gdańskiego. Mógłbym po studiach zostać w większym mieście. Ukończyłem Uniwersytet Warszawski. Kiedy poszedłem po przydział pracy poprosiłem o swoje miasto. To była bardzo krótka rozmowa i wróciłem do szkoły, którą skończyłem, dzisiejszego I LO. Znam je jako uczeń, potem nauczyciel, później emeryt. Tam poznałem żonę – mówił.

18 kwietnia Tadeusz Kubiszewski świętował 90. urodziny.

Był współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej; założycielem i wieloletnim prezesem Starogardzkiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Starogardzianie na pewno będą pamiętać go jako niekwestionowany autorytet w dziedzinie literatury i posiadacza unikalnego zbioru woluminów. Zorganizował wiele sesji popularno-naukowych i spotkań z pisarzami, których był również pomysłodawcą. Odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

– Tadeusza Kubiszewskiego znałem w dwóch przestrzeniach czasowych. Najpierw, kiedy był moim nauczycielem języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym. Bardzo angażował się wtedy w ruch recytatorski, gdzie ja także miałem przyjemność się udzielać. Później znałem go już jako dorosły człowiek zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej. Przyjaźniliśmy się i my, i nasze rodziny. Jako poloniści dużo rozmawialiśmy, dyskutowaliśmy na wiele tematów. Chciałbym podkreślić, że przez wszystkie lata swojej zawodowej aktywności Tadeusz Kubiszewski integrował środowisko humanistyczne w Starogardzie. Organizował i prowadził spotkania z literatami. Wielką jego zasługą było założenie w roku 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie, czyli w 1980 r. Starogardzkiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, któremu przewodził przez wiele lat. To dzięki niemu działało prężnie do około 2014 r., kiedy ze względu na stan zdrowia zrezygnował z prezesury – powiedział sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej Ryszard Szwoch.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 23 listopada o godz. 12:00 w kościele pw. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. Tadeusz Kubiszewski zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym („nowym”) przy ul. II Pułku Szwoleżerów. Różaniec za duszę zmarłego odmówiony zostanie 22 listopada o godz. 18:00 oraz w dniu pogrzebu o godz. 11:15 w kaplicy kościoła pw. św. Wojciecha. 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl