Nie żyje Alfons Jabłoński

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci śp. Alfonsa Jabłońskiego, najstarszego starogardzkiego piłkarza, weterana II wojny światowej, odznaczonego z rąk prezydenta miasta Janusza Stankowiaka medalem za zasługi z okazji 100. rocznicy powrotu Starogardu do Państwa Polskiego. Alfons Jabłoński w tym roku skończył 98 lat.

Rodzinie i Bliskim, najszczersze wyrazy współczucia składają Prezydent Miasta Janusz Stankowiak oraz Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.

„…nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych…”

Pan Alfons urodził się 9 grudnia 1923 r. Od zawsze związany był ze Starogardem Gdańskim, chociaż wiele lat spędził poza nim. Służył w wojsku w New Castle. To właśnie na tamten okres przypadała jego największa aktywność sportowa.
Był weteranem II wojny światowej, uczestnikiem walk Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w II Warszawskiej Dywizji Pancernej we Włoszech. Odznaczony za odwagę i bojowość w walce przez Siły Zbrojne we Włoszech GWIAZDĄ ITALI, The War Medal 1939 – 1945, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Swoje młode lata poświęcił walce o wolną i niepodległą Polskę, o wolne Królewskie Miasto Starogard. Po powrocie do kraju włączył się w walkę i pracę nad odbudową Starogardu. Za wszystkie lata pracy na rzecz miasta i wybitne osiągnięcia w pracy społecznej, jako członek Związku Solidarności Polskich Kombatantów i Osób Represjonowanych, mianowany w roku 1999 na pierwszy stopień oficerski. Za działalność na rzecz członków związku i mieszkańców miasta odznaczony w 2007 r. medalem „Pro Memoria”, w roku 2012 medalem „Pro Patria” oraz medalem „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego”, w roku 2016 Krzyżem Pamiątkowym „Semper Fidelis”.

Pan Alfons w tym roku został odznaczony medalem za zasługi z okazji 100. rocznicy powrotu Starogardu do Państwa Polskiego.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl