Nie tylko dzieci uczą się jak segregować śmieci

O tym, że warto segregować śmieci wiedzą wszyscy. Czy jednak każdy wie, że naprawdę warto to robić? W Starogardzie Gdańskim sprawdziła to Straż Miejska, która przeprowadziła akcję edukacyjną dla seniorów.

Spotkanie odbyło się 17 listopada w świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Kociewie”. – Segregacja odpadów to ważny element recyklingu i niezwykle istotny etap w budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym – mówiła zastępca komendanta starogardzkiej Straży Miejskiej i prefekt Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego Krystyna Kwidzińska-Kulas.

Zastępca komendanta starogardzkiej Straży Miejskiej i prefekt Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego Krystyna Kwidzińska-Kulas tłumaczy seniorom zasady gry edukacyjnej, w którą mieli okazję zagrać. 

Seniorzy mieli okazję zagrać w grę edukacyjną, z której dowiedzieli się, że segregacja odpadów niesie za sobą wiele zalet, do jakich należą m.in.:
– ograniczenie ilości odpadów, które trafiają na składowiska
– mniej odpadów na składowiskach to mniejsze koszty dla społeczeństwa i środowiska
– lepiej segregowane odpady to lepszy surowiec do recyklingu
– poprawa warunków do życia dla ludzi, roślin i zwierząt

Uczestnicy spotkania chętnie pozowali do pamiątkowej fotografii.

– Gracze odpowiadali na zadawane im pytania, tj. „Gdzie można przekazać odpady remontowo-budowlane (m.in. gruz, stolarkę budowlaną – okna drzwi), Czym jest PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i gdzie się mieści? – dodała Krystyna Kwidzińska-Kulas.

Przypominamy, że PSZOK to specjalnie zorganizowane dla mieszkańców miejsce, w którym mogą pozostawić odpady komunalne, w szczególności te, których nie należy wrzucać do przydomowych pojemników, takie jak:
– odpady wielogabarytowe
– odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe
– odpady zielone
– zużyte opony
– sprzęt elektryczny czy elektroniczny, jak również baterie czy akumulatory
– przedterminowe leki czy chemikalia

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Starogardzie Gdańskim mieści się przy ul. Tczewskiej 22. Na koniec spotkania Straż Miejska przypomniała jeszcze o tym, jak ważne, zwłaszcza o tej porze roku, jest noszenie elementów odblaskowych.