Nie mów – „mnie to nie dotyczy”. Przyjdź i odmień swoją głowę!

Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego zaprasza na obchody Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Wszystkie działania, m.in. Festyn Tolerancji, są częścią pomorskiej kampanii społecznej pod hasłem: „Odmień swoją głowę. Odbędą się w dniach 13 – 18 września 2020 r w całym Trójmieście. Możliwy udział on-line.

Dane naukowe wskazują, że co czwarty człowiek ma, miał lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Nie możemy więc zakładać, że ten problem nas nie dotyczy. Tym bardziej teraz, w okresie pandemii, temat ten nabiera szczególnego znaczenia. Każdy z nas doświadczył przecież społecznych skutków samoizolacji związanej z pojawieniem się wirusa Covid-19, a część – kryzysu psychicznego.

Metafora „odmienionej głowy” symbolizuje postawę zrozumienia i tolerancji wobec osób chorujących psychicznie, opartą na rzetelnej wiedzy. Boimy się zwykle tego, co obce i nieznane, więc zrozumienie, że osoby doświadczające kryzysów psychicznych, to ludzie tacy sami jak my, a zagrożenie kryzysem psychicznym dotyczy każdego, sprzyja budowaniu otwartej postawy w codziennym życiu.

Aby promować taką postawę, Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego zaplanowała szereg różnorodnych wydarzeń odbywających się na terenie całego Trójmiasta, wśród których każdy powinien znaleźć coś, co go zainteresuje.

Inauguracja Dni Solidarności rozpocznie się 13 września 2020 r. na Skwerze Kuracyjnym przy Sopockim MOLO, gdzie odbędzie się Festyn Tolerancji. Funkcjonować będzie tam również Trójmiejski Punkt Informacyjny prezentujący ofertę wsparcia dla osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych.

Podczas Festynu Tolerancji będzie można przejść przez Drzwi Tolerancji na znak solidarności z osobami w kryzysie psychicznym.Tego samego dnia o godzinie 13.00 zapraszamy do przejścia przez symboliczne Drzwi do Tolerancji i zamanifestowania swojego wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym.

14 września zaplanowaliśmy natomiast konferencję pod hasłem „Zdrowie psychiczne – nowa kultura pomagania”, a także dyskusję poświęconą problemowi stygmatyzacji osób chorujących psychicznie.

Dzień później odbędą się między innymi warsztaty rękodzieła, trening relaksacyjny, a także webinar „Melancholia i szaleństwo – obraz w kulturze, a rzeczywistość życia osób w kryzysie psychicznym” prowadzony przez Martę Łyzińską i Oliwię Górko-Ciesielską.

Nowością na festiwalu będzie chociażby odbywający się tego samego dnia wieczorem Slam poetycki, czyli inspirująca bitwa na słowa.

16 września w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędzie się IV Pomorskie Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego.

Prócz tego przez cały czas trwania festiwalu będą miały miejsce liczne spotkania, konkursy, dyskusje, warsztaty i webinary poświęcone najróżniejszym zagadnieniom związanym z tematyką szeroko pojętego zdrowia psychicznego.

Ze względu na zagrożenie Covid-19 ograniczyliśmy liczbę miejsc dla osób bezpośrednio uczestniczących w wydarzeniach, jednocześnie zwiększając możliwość uczestnictwa on-line, dlatego w tym roku szczególnie zapraszamy do śledzenia organizowanych przez nas wydarzeń także osoby spoza Trójmiasta.

Szczegółowy program i więcej informacji dostępnych jest na stronie kampanii (www.odmienswojaglowe.org), jak również Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego (www.otwartebramy.org), a także na profilach facebookowych  kampanii i Koalicji.

Program imprezy znajdziecie TUTAJ Program_Dni Solidarności_2020_25.08.ramowy. docx

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl