Nie dokarmiaj ptaków chlebem!

Dokarmianie ptaków to dość powszechne zjawisko. Jednak to z pozoru niewinne hobby może okazać się dla ptaków bardzo groźne, jeśli nie zachowamy rozsądku. Trzeba pamiętać, że łabędzie, kaczki czy gęsi to ptaki roślinożerne i przy dokarmianiu należy zadbać o odpowiedni dla nich pokarm. Aby ułatwić to mieszkańcom, w parku stanęła tablica informacyjna czym wolno karmić ptaki.

Ptaki można dokarmiać zimą aż do wczesnej wiosny (dokarmianie jesienią może wstrzymywać u niektórych ich wędrówkę). Należy dokarmiać rozważnie i co ważne, systematycznie. Pokarm taki jak chleb, paluszki czy chipsy, które często wrzucamy kaczkom i łabędziom do wody nie jest dla nich dobry, gdyż poza nieodpowiednim składem chemicznym (sól, spulchniacze, konserwanty), szybko nasiąka wodą i kwaśnieje, co w konsekwencji może powodować u ptaków choroby układu pokarmowego, a nawet śmierć.

Jak należy dokarmiać ptaki?

Jeśli chcemy wspomóc zimą ptaki spotykane nad stawem czy jeziorem (np. kaczki, łabędzie) najlepiej je dokarmiać ziarnami (owies, proso, śruta pszenna, ryż), owocami, gotowanymi bez soli warzywami strączkowymi, ziemniakami i marchewką oraz sałatą.

Dla drobnych ptaków wróblowych najlepsze są mieszanki zbóż i różnego rodzaju nasiona, kasze, rodzynki. Ważne by wystawiony pokarm był zabezpieczony przed deszczem. Chleb jest dopuszczalny jedynie jako dodatek (wysuszony i pokruszony) w małych ilościach. Dobry jest też tłuszcz bez śladów soli. Ptaki takie jak np. sikory, wróble, mazurki, dzwońce, czyże, grubodzioby, a nawet dzięcioły i kowaliki bardzo lubią kule tłuszczowe z zatopionymi ziarnami, które można kupić w sklepach zoologicznych lub centrach handlowych, ale tu UWAGA – znane są przypadki zaplątania ptaka w plastikowe siatki, w których zazwyczaj sprzedawane są te kule. Chętnie z zimowego dokarmiania korzystają również ptaki krukowate i nieraz mewy. Ulubionym pokarmem praktycznie wszystkich ptaków są ziarna słonecznika (najlepszy pastewny niełuskany) oraz wszelkie orzechy bez soli. Drozdy, kwiczoły, kosy preferują jabłka.

Dokarmiaj ptaki świadomie!

– Zachęcamy mieszkańców Starogardu do niesienia pomocy naszym parkowym ptakom, a przy tym ciekawych obserwacji ich zachowania. Prosimy o nie karmienie kaczek i łabędzi chlebem i innymi łatwo nasiąkającymi wodą odpadkami z domowej kuchni – apeluje Wojciech Szambowski dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji. – Aby zwiększyć świadomość mieszkańców zamontowaliśmy przy stawie w parku tablicę z informacją – czym należy dokarmiać, a co jest dla ptaków szkodliwe. Zależy nam na tym, aby mieszkańcy wiedzieli, w jaki sposób można pomóc ptakom przetrwać zimę – spuentował dyrektor Szambowski. 

Informacje konsultowane ze Stacją Ornitologiczną MIZ PAN w Gdańsku – Wyspa Sobieszewska.

Tekst: Magdalena Dalecka

Joanna Jaśkowiak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6028
joanna.jaskowiak@um.starogard.pl