Nie dali się dysleksji

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa odbyła się kolejna edycja gry terenowej „Nie dam się dysleksji!” organizowanej przez Polskie Towarzystwo Dysleksji Oddział nr 90 w Starogardzie Gdańskim przy PSP 8 oraz Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.

Gra terenowa

11 października przed Ratuszem Staromiejskim na Rynku zebrały się dzieci i młodzież ze szkół podstawowych. Uczniowie z PSP 2, PSP 6, PSP 8, PSP w Lubichowie, PSP w Kokoszkowych, ZKiW w Rywałdzie otrzymali koperty z instrukcjami i wraz z opiekunami ruszyli w trasę, żeby zmierzyć się z zadaniami, łamigłówkami oraz z dyktandem.

W punktach kontrolnych, które rozmieszczono w Muzeum Ziemi Kociewskiej, Bibliotece Miejskiej, I Liceum Ogólnokształcącym, Urzędzie Miasta, Nadleśnictwie Starogard, SCK-u, Powiatowym Urzędzie Pracy, Starostwie Powiatowym, OSiR-ze, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, uczestnicy zmagań rozwiązywali zadania, mieli okazję poznać specyfikę pracy danego miejsca, mogli zwiedzić budynki, zajrzeć w różne zakamarki. Każda szkoła szła swoją trasą, poznając historię miasta oraz dzieje znanych ludzi mieszkających w Starogardzie Gdańskim.

Po półtorej godziny w budynku PSP 2 zrobiło się wesoło i gwarno, ponieważ powracali uczestnicy gry, a czekały na nich organizatorki imprezy – Magdalena Kownacka (PTD, PSP 8), Ewelina Krzoska (PSP 2), Emilia Trochimczuk (PPP). Tutaj dzieci poczęstowano ciepłą herbatą i ciastem, a co najważniejsze, wręczono atrakcyjne nagrody.

Uczestnicy gry rozwiązują zadania w Urzędzie Miasta.

Skąd taki pomysł?

O dysleksji jest głośno, ale nie wszyscy ją rozumieją. Często można usłyszeć, że to coś wymyślonego, co świadczy o niskiej świadomości społecznej na temat dysleksji. Aby pomóc dzieciom, należy zrozumieć, na czym polegają specyficzne trudności w uczeniu się.

Zamysłem tego przedsięwzięcia organizowanego w październiku – miesiącu, w którym obchodzimy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji jest popularyzowanie wśród nauczycieli, rodziców i uczniów wiedzy o dysleksji, uświadamianie, czym ona jest i jak funkcjonuje dziecko z tą dysfunkcją. Ważnym celem jest też inspirowanie uczniów do pokonywania trudności i własnych ograniczeń, a także odkrywanie zdolności i talentów.

– Jesteśmy w dobrym towarzystwie: Andersen, Rodin, Edison, Einstein, Churchill, król Norwegii Olaf i jego córka księżna Astrid – to też osoby z dysleksją”– tymi słowami w publikacji profesor Marta Bogdanowicz dodaje otuchy wszystkim dyslektykom – Jesteśmy w dobrym towarzystwie: Andersen, Rodin, Edison, Einstein, Churchill, król Norwegii Olaf i jego córka księżna Astrid – to też osoby z dysleksją” – tymi słowami w publikacji „O dysleksji, czyli specyficznych trudnościach w czytaniu i pisaniu – odpowiedzi na pytania rodziców i nauczycieli” profesor Marta Bogdanowicz dodaje otuchy wszystkim dyslektykom.

Pamiątkowe zdjęcie w Urzędzie Miasta

Sponsorami imprezy byli: Polpharma S.A. w Starogardzie Gdańskim, Bank Santander, Drukarnia Kim w Starogardzie Gdańskim, Bank Spółdzielczy, Centrum Języków Obcych, DOVISTA Wędkowy, EGA Gadulewscy, STAL Żabińscy.

– Zarząd Główny PTD przy PSP 8 oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Starogardzie Gdańskim dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację gry, w szczególności zaś Prezydentowi Miasta Starogard Gdański za objęcie patronatem tego przedsięwzięcia – powiedziała Magdalena Kownacka z Polskiego Towarzystwa Dysleksji Oddział nr 90 w Starogardzie Gdańskim przy PSP 8 i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl