Nie dajmy się zaskoczyć

Przez najbliższy miesiąc w Parku Nowe Oblicze oglądać można wystawę, która przy pomocy lekkiej formuły uświadamia i przypomina o tym, jak ważna w dbaniu o zdrowie jest profilaktyka.

Wystawa jest częścią kampanii promocyjnej realizowanej w ramach programów spółki Copernicus PL pn. „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” oraz „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, które od 2018 r. zachęcają mieszkańców województwa pomorskiego do wykonywania profilaktycznych badań cytologicznych i kolonoskopowych.

Ekspozycja prezentuje satyryczne rysunki stworzone na potrzeby kampanii edukacyjnej promującej oba projekty – „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć”. Jej autorką jest znana trójmiejska rysowniczka Agnieszka Szczepaniak, pracująca pod pseudonimem PapLAlala. Jej prace towarzyszą projektom od początku kampanii. Każdego roku prezentowane były kolejne rysunki z serii stworzonej przez artystkę. W lekki i humorystyczny sposób uświadamiały potrzebę wykonania badań profilaktycznych.

Wystawa w ciągu najbliższych miesięcy wielokrotnie zmieni swoje miejsce. Przez ostatnie miesiące mogli ją oglądać już mieszkańcy Bytowa, Gdańska, Kościerzyny, czy Tczewa.

Z darmowych badań cytologicznych i kolonoskopowych, w ramach projektów, mieszkańcy województwa pomorskiego mogą skorzystać jeszcze do czerwca 2021 roku. – Czas pandemii jest stresujący dla nas wszystkich, jednak musimy pamiętać, że oprócz wirusa ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia są również inne choroby. Dlatego edukacja przeciwnowotworowa i profilaktyczne badania są potrzebne, nawet w tak niespokojnym czasie jak dziś. Zostały również opracowane procedury, dzięki którym badania będą bezpieczne zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego – wyjaśniają koordynatorzy projektów.

Kto może skorzystać z badania?
Do udziału w projekcie „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię!” zapraszamy aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Projekt „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię!” dedykowany jest aktywnym zawodowo mieszkańcom województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (niezależnie od wywiadu rodzinnego), w wieku 40-49 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego), w wieku 25 – 49 lat (z rodziny z zespołem Lyncha) oraz w wieku 20-49 lat (z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP)). Do badań nie zostaną zakwalifikowane osoby, które miały badanie (kolonoskopię) w ciągu ostatnich 10 lat. By zapisać się na badanie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Rak szyjki macicy jest obecnie siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 % gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże – dzięki odpowiedniemu leczeniu – zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 18 tys. nowych zachorowań. Poddając się badaniu – kolonoskopii – odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, można zapobiec rozwojowi choroby, która we wczesnym stadium zwykle nie daje żadnych objawów. Badania zmniejszą ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Wystawę w Parku Nowe Oblicze obejrzeć będzie można jeszcze przez miesiąc.

Głównym realizatorem projektów jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. – jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych. Oba projekty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Pomysłodawcą i realizatorem kampanii „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię” oraz kampanii „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię” jest Strategia 360 – trójmiejska agencja z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży marketingowej.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl