NGO podsumowały rok

19 grudnia, podczas spotkania opłatkowego, działające w Starogardzie Gdańskim organizacje pozarządowe podsumowały swoją działalność w mijającym 2017 roku. Działacze podzielili się także swoimi planami na rok kolejny.

– Bardzo dziękuję za skorzystanie z naszego zaproszenia. Takie spotkania jak to są doskonałą okazją do swobodnej rozmowy. Tym bardziej, że możecie Państwo porozmawiać nie tylko między sobą, ale i z władzami samorządowymi – witając gości powiedział przewodniczący Starogardzkiej Rady Organizacji Pozarządowych Marcin Kaszubowski.

Starogardzkie Centrum Organizacji Pozarządowych (prowadzone przez Fundację M.A.P.A Obywatelska) przeprowadziło w okresie wrzesień-grudzień badanie potrzeb, obszarów problemowych, możliwości współpracy i potencjałów rozwoju starogardzkiego sektora pozarządowego. W przeprowadzeniu badania pomogli pracownicy samorządowi. Jego wyniki zaprezentował Piotr Stec, prezes zarządu Fundacji M.A.P.A Obywatelska.

– Starogardzkie Centrum Organizacji Pozarządowych to takie miejsce, gdzie wszystkie organizacje pozarządowe uzyskują pomoc i wsparcie przy różnego rodzaju projektach, które na co dzień i od święta realizują. Mogą u nas uzyskać także pomoc merytoryczną, dowiedzieć się jak poradzić sobie ze wszelkimi formalnościami. Służymy też miejscem, gdyby któraś z organizacji potrzebowała go do zorganizowania spotkania, czy konferencji. Przez ostatnie trzy miesiące prowadziliśmy ważne dla nas wszystkich badanie. Składało się ono z dwóch części – badania ankietowego i spotkań z grupami reprezentacyjnymi NGO, jak również z przedstawicielami z ramienia samorządu. Cały raport gotowy będzie po świętach. Wynika z niego, że organizacje pozarządowe w Starogardzie Gdańskim w kilku obszarach potrzebują jeszcze wsparcia. Dotyczy to zwłaszcza spraw finansowych. W innych jest dużo lepiej, ale będziemy nad nimi jeszcze pracować – zapewnił Piotr Stec.

– Szanowni Państwo, z wielkim zainteresowaniem wysłuchałem raportu z przeprowadzonego badania. Muszę przyznać, że jego wyniki mnie uspokoiły. Cieszę się, że znalazły się tam też uwagi krytyczne, bo dzięki nim wiemy co konkretnie musimy jeszcze poprawić. Ja sam wywodzę się właśnie z organizacji pozarządowej i widzę jakie zmiany zaszły w ich postrzeganiu przez społeczeństwo. Mówiłem to już niejednokrotnie, ale jeszcze raz podkreślę, że jestem otwarty na współpracę – powiedział prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

Spotkanie zakończyły rozmowy oraz składane sobie wzajemnie życzenia.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl