Nauka poprzez eksperymentowanie

Jeszcze w tym roku do starogardzkich szkół podstawowych trafi nowoczesny sprzęt do nauki, m.in. drukarki 3D, stacje lutownicze, zestawy z mikrokontrolerem, roboty, kamery czy sprzęt do nagrywania. Ma on wesprzeć uczniów w rozwoju ich talentów związanych z nowoczesnymi technologiami, cyfryzacją czy robotyką. Na jego zakup miasto otrzymywało ponad 1,2 mln zł z rządowego programu pn. „Laboratoria Przyszłości”, których celem jest nauka przez doświadczanie.

– Cieszę się, że w Starogardzie udział w programie zgłosiły wszystkie szkoły podstawowe. Dzięki temu ponad 4 tys. uczniów skorzysta z nowoczesnego sprzętu zakupionego do „Laboratoriów Przyszłości”. To na pewno pomoże im zdobyć nowe umiejętności m.in. krytycznego myślenia, kreatywności, komunikacji czy współdziałania oraz pobudzi w nich chęć ciągłego rozwoju i gotowość na nowe wyzwania. Uważam, że każde pieniądze wydane na zakup pomocy naukowych służących rozwojowi przyszłych pokoleń, to dobrze wydane pieniądze – powiedział wiceprezydent Maciej Kalinowski.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, bardziej praktyczny i angażujący uczniów, sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. W ramach Laboratoriów Przyszłości Państwo przewidziało dla organów prowadzących szkoły wsparcie finansowe na zakup nowoczesnych pomocy naukowych, które umożliwią uczniom naukę poprzez eksperymentowanie i zdobywanie praktycznych umiejętności.

W Starogardzie Gdańskim powstanie sześć laboratoriów przyszłości. Ponieważ każda starogardzka szkoła podstawowa liczy powyżej 235 uczniów na zakup ich wyposażenia Miasto otrzymało łącznie maksymalną kwotę dofinansowania 1.287.000 zł. Wsparciem zostanie objętych ok. 4.300 uczniów.

O tym, jaki sprzęt zastanie zakupiony do szkół w ramach przyznanych funduszy, zadecydują dyrektorzy. Szkoły mogą wybierać wyposażenie dodatkowe z katalogu sprzętu, który liczy ok. 150 pozycji – od narzędzi do prac ręcznych, przez gogle VR, aż po pomoce dydaktyczne.

Nowoczesny sprzęt pojawi się w szkołach już w tym roku, gdyż zgodnie z założeniami programu każda z placówek biorących w nim udział, musi wydatkować 60% otrzymanego wsparcia do 31 grudnia 2021 r. Szkoły muszą być w pełni wyposażone z wykorzystaniem środków z programu do 1 września 2022 roku.